Frankfurt Otomobil Fuarı: Gelecek şimdi

ERSOY YAŞAR – @ersysr
[email protected]

Almanya’nın Frankfurt kentinde 14-24 Eylül arasında ziyaretçilerini ağırlayacak 67. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nın (IAA) bu yılki ana teması ‘gelecek şimdi’ (future now). Fuarın ana ekseni inovasyon, dijitalleşme, elektrikli ve kentsel mobilite çerçevesinde biçimlenecek.

Lexus’ten iki prömiyer
Lexus, fuara iki Avrupa prömiyeriyle katılacak. Lexus burada yenilenen NX kompakt crossover ve yenilenen CT premium kompakt hatchback modellerinin örtüsünü kaldıracak.

Lexus NX, tanıtılmasının ardından kısa sürede Lexus’un global satışlarına büyük katkı sağladı ve dünya çapında üne kavuştu. Bu dikkat çekici crossover, yenilenen dış tasarımı, kabin teknolojileri ve yeni donanımlarıyla beklentileri aşmaya hazırlanıyor. Premium otomobil üreticisinin, dünyanın ilk kompakt hibrit modeli olarak tanıttığı CT 200h, yenilenerek ilk kez Frankfurt’ta sergilenecek. CT 200h, son güncellemeyle sportif tarzını daha ileriye taşıyacak. Lexus standında markanın ikon modelleri yeni LS ve süper coupe LC de sergilenecek.

frankfurt-otomobil-fuari-gelecek-simdi-347638-1.

Skoda Vision E ile
Skoda, tamamen elektrikli ve otonom sürüşe de olanak tanıyan ilk konsepti Vision E’yi fuarda tanıtacak. Konseptin dünya prömiyerini ilk olarak Şanghay’daki otomobil fuarında gerçekleştiren Skoda, tasarımını bir kez daha gözden geçirdiği aracıyla Frankfurt’ta yer alacak.

Alışılmışın dışında bir görünüme sahip olan ve Skoda’nın bundan böyle elektrikli araçlarında kullanacağı tasarım dilinin belirgin özelliklerini taşıyan model, farklı bir ön görünüme kavuştu. Birbirinin tam zıt yönünde açılan kapılara sahip oluşu ve ortada B-sütununun bulunmayışıyla dikkati çeken araç, bununla birlikte her bir yolcuya ‘dönebilme’ özelliğine sahip koltuklarla konfor ve pratiklik sunuyor. Yan aynaların tarihe karıştığı konseptte, aracın etrafını içerideki ekrana yansıtan kameralar kullanılıyor.
Bağlanabilirlik konusunda da önemli özelliklere sahip olan araç, gösterge paneli ve orta konsolda bulunan dokunmatik ekrana ek olarak diğer yolculara da kendilerine ait birer ekran sunuyor. Bu dokunmatik ekranlarla aracın çeşitli donanımlarına ve eğlence sistemlerine erişim mümkün hale geliyor.

Aracın her bir kapısında bulunan ve ‘Phonebox’ adı verilen bölüm, bir yandan akıllı telefonları şarj etmeyi mümkün kılarken, aynı zamanda da yolcuların kendi cihazlarındaki kişisel bilgi, data ve ayarları önlerindeki ekrana aktarabilmelerine olanak tanıyor. Ayrıca VISION E’de, tüm yeni Skoda modellerinde olduğu gibi, yolcuları sürekli bağlantıda tutacak kablosuz internet ve LTE modülü de mevcut.

frankfurt-otomobil-fuari-gelecek-simdi-347637-1.

‘Dijital doktor’
Bununla birlikte aracın bilgi sistemlerini ses ve hareketlerle kontrol etmek mümkün olabilirken, araçtaki kameralar, sürücünün hareketlerini ‘Eye Tracking’ adı verilen ve göz kontrolü sağlayan sistem yardımıyla sürekli denetleyerek, sağlığı ve tepkilerinin yerinde olup olmadığını saptıyor. ‘Sürücü Uyarı Sistemi’ yorgunluk saptadığında sürücüyü uyarıyor. Vision E, aynı zamanda bir de ‘dijital doktor’ fonksiyonuna sahip. Araç, sürücünün kalbinin yavaşladığını fark ettiğinde, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak otomatik olarak aracı durdurabiliyor.


Vision E, gücü 306 PS’yi bulan ve 4 tekerleğe de yerleştirilmiş birer elektrik motoruyla hareket ediyor. Kablosuz olarak şarj edilebilen aracın tek şarjla menzili 500 km’yi bulurken, azami hızı da 180 km/s. 3. Derece otonom sürüş kabiliyetine sahip modelin otomatik pilot fonksiyonu, istenirse otoyollarda aracı kendiliğinden hızlandırıyor, direksiyona ve fren pedalına kumanda ediyor, hatta engellerden kaçabiliyor. Ayrıca araç, boş park yerini bulup, otomatik park edebiliyor.

frankfurt-otomobil-fuari-gelecek-simdi-347639-1.

C-HR’nin yeni konsept versiyonu
Fuar’da, iki özel temayla yeniliklerini sergileyecek olan Toyota, Türkiye’de üretilen ve dünyada büyük satış başarısına ulaşan C-HR modelinin yeni konsepti C-HR Hy-Power’ı ilk kez bu fuarda sergileyecek. Toyota aynı zamanda efsanevi SUV modeli yeni Land Cruiser’ın örtüsünü de yine ilk kez Frankfurt’ta kaldıracak. Markanın sağlamlık, dayanıklılık ve güvenilirlik sembolü olarak gösterilen ve 65 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip yeni Land Cruiser’ın, sınıfında birçok ilki bir araya getiren yeni özellikleri otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak. Marka standında, performans modeli Yaris GRMN ve eşsiz kişiselleştirme özellikleri sunan Yeni Auris Touring Sport ‘Freestyle”’modelleri de var.

Portofino’da geri sayım
Ferrari, İtalya’nın en güzel kentlerinden biri olan Portofino’nun adını verdiği yeni modelinin dünya tanıtımını da bu fuarda gerçekleştirecek. Ferrari’nin yeni giriş seviyesi GT modeli olan Portofino; 600 HP gücündeki motoruyla 0’dan 100 km/s hıza 3,5 saniyede ulaşabiliyor. Model, en hızlı cabrio olma özelliğinin yanı sıra, katlanabilir ‘hardtop’ tavanı, geniş bagaj hacmi ve yaşam alanı ile kısa süreli yolculuklar için sunduğu, iki arka koltuk kullanımıyla, çok yönlü bir yapı sunuyor.

BİZİ TAKİP EDİN

360,122BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,977TakipçiTakip Et
7,954AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL