-Reklam-
Anasayfa SEÇTİKLERİMİZ Fuardan otonom sürüş koalisyonu çıktı

Fuardan otonom sürüş koalisyonu çıktı

Her yıl Las Vegas’ta gerçekleştirilen ve otomotiv ve yan markalarının da önemli oyuncuları olarak yer aldığı dünyanın en büyük teknoloji ve tüketici elektroniği fuarı CES 2019’dan sürücüsüz otomobil koalisyonu çıktı

ERSOY YAŞAR

Özellikle son yıllarda elektrikli otomobil üreticilerinin sayısının artmasıyla yalnızca otomotiv endüstrisi için teknoloji geliştiren markaların değil, otomobil üreticilerinin de merkezinde yer aldığı CES (Consumer Electronics Show), bu yıl önemli bir işbirliğiyle de gündeme geldi. Otomotiv endüstrisinin büyük şirketlerinden, kâr amaçlı olmayan organizasyonlardan ve akademik kurumlardan oluşan geniş bir grup, otonom (sürücüsüz) ve yüksek teknoloji kullanan araçların topluma doğru anlatılması, ulaşımdaki dijital ve teknoloji dönüşümü hakkında farkındalık yaratmak için bir koalisyon oluşturdu.

YENİ ANLAYIŞ

‘Partners for Automated Vehicle Education’ (PAVE) adını alan koalisyon, toplumu otonom araçlar ve potansiyelleri hakkında bilgilendirerek toplumun yeni ulaşım ve taşımacılık anlayışının geleceğini biçimlendirmeye katılımlarını sağlamak amacı ile oluşturuldu.

AKTİF İLETİŞİM STRATEJİSİ

PAVE koalisyonu, ilk olarak ABD genelinde tüketicilere otonom sürüşü tanıtmak için etkinlikler düzenleyecek. Ayrıca her kademeden federal veya yerel yetkilinin otonom sürüşle ilgili politik kararlar alırken danışabileceği bir kurum olarak eğitimler düzenleyecek. Tüketici haklarının güçlü olarak korunduğu ABD’de perakende satış ve müşteri hizmetleri çalışanlarına dağıtılmak üzere eğitim materyalleri de hazırlayacak.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Başkanı ve CEO’su Deborah Hersman, PAVE’nin eşbaşkanlığını yapacak. Hersman’a göre, koalisyon üyeleri farklı çıkar gruplarından oluşmasına karşın ileri teknolojilere sahip bu araçlar hakkında toplumdaki bilinç düzeyini artırmak konusunda hemfikirler. Bu yeni ulaşım biçimindeki potansiyeli göstermek için ise somut adımlar atılması gerekiyor. Koalisyon ayrıca, tüm dijital platformlarda otonom araçların insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmasına yönelik aktif bir iletişim stratejisi izleyecek.

Koalisyon çatısı altında Amerikan Otomobil Birliği (AAA), Amerikan Toplu Taşıma Birliği, Audi, Aurora, Daimler INRIX, Intel Mobileye, Munich Reinsurance America, NVIDIA, SAE, Toyota, Volkswagen, Voyage, Waymo, Zoox gibi otonom sürüş alanında büyük yatırımları olan önemli otomotiv ve teknoloji şirketleri dikkat çekiyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber