Anasayfa ÖZEL Futbol kulüplerine cömert, üreticiye cimri

Futbol kulüplerine cömert, üreticiye cimri

Futbol kulüplerine borçları için yüzde 8 faizle kredi veren iktidar, borç batağındaki üreticiye aynı cömertliği göstermedi. TBMM gündemindeki torba yasa teklifine göre borçları için yapılandırma kredisi kullanacak üretici yüzde 10 faiz ödeyecek

AKP’nin yerel seçime yönelik hamleleri arasında yer alan çiftçi borçlarına yönelik yapılandırmayla ilgili düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Ziraat Bankası aracılığıyla futbol kulüplerine yüzde 8 faizle yapılandırma kredisi verilirken, borç batağındaki üreticiye yüzde 10 faiz uygulanması muhalefetin tepkisine neden oldu.

Uygulanan tarım politikaları sonucunda sebze meyve fiyatlarındaki fahiş artışın yarattığı tepkiyi, bazı büyükşehirlerde tanzim satış noktaları açarak gidermeye çalışan iktidar, borç batağındaki üreticiler için de bir seçim hamlesi yaptı. Çiftçi borçlarının yapılandırılmasını öngören Torba Yasa, yerel seçim için tatile girmeden Meclis’ten çıkarılacak.

Teklif, çiftçi borçlarının yüzde 15 faizle yapılandırılmasını öngörüyor. Bunun yüzde 5’lik bölümünü Hazine karşılayacak. Kredi borçları için ya doğrudan ya da Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Ziraat Bankası’ndan yapılandırma kredisi alacak çiftçi ise yüzde 10 faiz ödeyecek.

FUTBOL KULÜPLERİ HATIRLATMASI

Komisyonda, CHP’li üyelerin çiftçi borçlarının faizlerinin silinmesi için verdiği öneri AKP’lilerce reddedildi.
Komisyon üyesi CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ziraat Bankası’nın futbol kulüplerine borçlarını yapılandırmak üzere yüzde 8 faizle kredi vereceğini anımsatarak, “Bir eli yağda bir eli balda, trilyonluk transferler yapan ve batan futbol kulüplerinin borcunu yüzde 8 faiz ile yapılandırıp, 10 yıla bölüyorsunuz. Üstelik bunu çiftçiler için kurulan Ziraat Bankası kanalı ile yapıyorsunuz. Gıda güvenliğimizin teminatı olan çiftçilerimizin borucunu ise yüzde 10+5 ile yapılandırıyorsunuz. İnsaf!” dedi.

ÇİFTÇİNİN BORCU YÜZDE 190 ARTTI

Aygun, çiftçinin artık hasat zamanı elde ettiği geliri ile geçinmek bir yana, borcunu çeviremez hale geldiğini, bu yüzden adım adım tarım sektöründen çekildiğini belirtti. 2002 yılında 530 milyon lira olan çiftçi borcunun BDDK verilerine göre 2018 yılı sonunda 101 milyar liraya fırladığına işaret eden Aygun, “Yani 16 yılda çiftçi borcu 190.5 kat artmıştır. Çiftçi kan ağlamakta, geçinemez haldedir” diye konuştu.

***

Kitaptan cep telefonlarına…

Komisyonda kabul edilen torba teklifin diğer maddeleri birbiri ile ilgisi olmayan çok sayıda düzenlemeyi içeriyor. Teklifte yer alan diğer maddeler şöyle:

♦ Çevre Kanunu kapsamında “geri kazanım katılım” payları, ürünün piyasaya sürüldüğü tarihi takip eden ayın 24’üncü gününün sonuna kadar, vergi mükellefiyeti bulunmayanlar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek vergi dairesine beyan edilerek aynı ayın sonuna kadar ödenecek.

♦ Hazine ve Maliye Bakanlığı, geri kazanım katılım payının beyan ve ödeme sürelerini kanuni süresinden itibaren bir ayı geçmeyecek şekilde yeniden belirlemeye yetkili olacak.

♦ Poşetlenerek satılanlar dışındaki basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlanacak.

♦ Cep telefonları ile telsiz telefon cihazlarının, özel tüketim vergisi oranlarını indirmeye, yüzde 50’ye kadar artırmaya ve oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını dörtte birine kadar indirmeye, dört katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

♦ Hazineye ait deniz ve iç sularda ya da buralardan yararlanılarak karada yapılacak su ürünleri üretiminde, üretim hakkının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca kiralanmasına ilişkin uygulamanın süresi 1 Ocak 2020’ye kadar uzatılacak.

♦ 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihlerinde işe alınan sigortalıların 3 ay süreyle prim, vergi ve ücretini devlet ödeyecek.

♦ Taşeron işçiye ödenen kıdem tazminatının 11 Eylül 2014’ten sonraki kısmı için kamu kurum ve kuruluşları tarafından taşeron şirkete gönderilen davalar hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmedilecek. işçilere, 11 Eylül 2014’ten sonra imzalanan ihale sözleşmeleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kıdem tazminatı ödemeleri, işverene rücu edilmeyecek.

♦ Personelinin çocukları için kreş ve gündüz bakımevi hizmetini bütçesinden hizmet alımı yoluyla karşılayan belediye personeli hakkında idari veya mali yargılama ve soruşturma yapılamayacak, başlayanlar kaldırılacak.

♦ Serbest kullanıcı lisansı sahiplerinin, ulusal petrol stok yükümlülüğü kaldırılacak.

- Reklam -

SON HABERLER

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...

Ebeveynlerinin sünnet etmeye çalıştığı bebek yaşamını yitirdi

İtalya'da evde yapılmaya çalışılan sünnet 5 aylık bir bebeğin ölümüne neden oldu....

İtalya’da yerel seçimleri aşırı sağ kazandı

İtalya'nın güneyindeki Basilicata bölgesindeki yerel parlamento seçimlerini aşırı sağ partilerin ittifakı kazandı....