G20 protestolarla başladı: Cehenneme hoş geldiniz!

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen dünyanın en gelişmiş yirmi ülkesini bir araya getiren G20 Zirvesi, protestoların gölgesinde başladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi açılış töreninde aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da olduğu liderleri karşıladı.


Merkel konuklarını kabul ettikten sonra G20 liderleri aile fotoğrafının çekilmesinin ardından ‘Küresel Büyüme ve Ticaret’ ile ‘Terörle Mücadele’ temalı toplantılar gerçekleştirdi. ‘Sürdürülebilir Kalkınma, İklim ve Enerji’ konulu ikinci çalışma toplantısından sonra akşam saatlerinde liderler ve eşleri Elbphilharmonie Konser Salonu’nda klasik müzik dinletisine katıldı.

Almanya’nın ‘Birbirine bağlı bir dünyayı şekillendirmek’ sloganıyla gerçekleştirdiği zirvede terörle mücadele, Suriye, göç ve küresel ısınma konuları zirvenin öncelikli gündem maddeleri arasında. Küresel büyüme, ticaret, sürdürülebilir kalkınma, iklim ve enerji yine masaya yatırılacak konular arasında yer alıyor. Zirvenin ikinci günü, “Afrika’yla Ortaklık, Göç ve Sağlık”, “Dijitalleşme, Kadınların Güçlendirilmesi ve İstihdam” başlıklı oturumlar düzenlenecek.

g20-protestolarla-basladi-cehenneme-hos-geldiniz-316841-1.

Barikatlar kuruldu sokaklar alev alev
Hamburg’da günler öncesinden başlayan gösterilerde tansiyon bir hayli yüksek. Zirve karşıtlarının Cehenneme Hoşgeldiniz-Welcome to Hell sloganıyla yaptıkları gösteriye on binler katılıyor. Sokaklar anti-kapitalist protestocularla Alman polisinin çatışmalarına sahne oluyor. Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen göstericiler zirve güzergahında yer alan birçok sokağı barikatlarla kapatırken, Alman polisi göstericilere sert bir şekilde saldırıyor.

Alman polisi zırhlı araçlar, helikopterler ve gözetleme İHA’ları ile kentte adeta OHAL ilan etmiş durumda. Polis Altona semtinde devriye araçlarını ateşe veren ve polise molotof kokteyli atan eylemcilere yönelik operasyon başlattı. Göstericiler, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçeceği yol üzerinde oturma eylemi başlattı.

g20-protestolarla-basladi-cehenneme-hos-geldiniz-316842-1.

Devlet başkanları ve Melania Trump mahsur
Tüm şehre yayılan geniş çaplı protestolardan nasibini alan isimlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump oldu. Melania Trump’ın, liderlerin eşleri için yapılan bir etkinliğe katılacağı, ancak protestolar nedeniyle kaldığı misafir evinden ayrılamadığı belirtildi. Melania Trump’ın sözcüsü yaptığı açıklamada, Alman polisinden güvenlik garantisi alamadıklarını bu nedenle bulundukları yerden çıkamadıklarını belirtti.

Öte yandan Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile birlikte kaldıkları otele protestocuların saldırdığını bu nedenle bir süre otelden çıkamadıklarını belirtti. Turnbull ve Widodo daha sonra G20’nin yapıldığı alana ulaştı.

g20-protestolarla-basladi-cehenneme-hos-geldiniz-316843-1.

Zombiler de yürüdü!
Zirvenin başlamasında bir gün önce G20’yi protesto için “zombili gösteri” düzenlendi. Zombi kılığına giren eylemciler Hamburg sokaklarında yürüdü. Zirve sırasında çevreci örgüt ve sendikalar tarafından 30’dan fazla gösterinin düzenlenmesi bekleniyor.

g20-protestolarla-basladi-cehenneme-hos-geldiniz-316844-1.

G20 ülkeleri
G20, 19 ülke ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor. Bu ülkeler Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan olarak sıralanıyor. İspanya da daimi davetli konuk devlet kategorisinde.

g20-protestolarla-basladi-cehenneme-hos-geldiniz-316840-1.

BİZİ TAKİP EDİN

360,154BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,102TakipçiTakip Et
7,961AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL