Anasayfa ÖZEL Gaz Voda kolaya rakip

Gaz Voda kolaya rakip

20’nci yüzyılda ABD’nin kolasına rakip olarak Sovyetler tarafından çıkarılan ve ‘gazlı su’ anlamına gelen Gaz Voda, Kadıköy Moda’da hayat buldu. Yaklaşık 20 senedir Türkiye’de yaşayan ve bulunduğu girişimde oldukça başarılı olan Syuzana Askarova ile gaz vodanın hikâyesini konuştuk

Sovyetler Birliği’nde 20’nci yüzyılda üretimine başlanan ve ABD’nin kolasına rakip olması amaçlanan gazvoda, 21’nci yüzyılda hâlâ eski Sovyet ülkelerinde tüketiliyor. Bu nostaljik gazozu Türkiye’ye getiren Syuzana Askarova Kadıköy’de açtığı mekâna Rusça’da gazlı su anlamına gelen Gaz Voda adını verdi. Annesi Rus babası Ahıska Türkü olan Askarova, retro gazoz dükkânı Gaz Voda’yla Sovyet tatlarını mekânına taşıdı.

Rus lezzetlerini tatmak mümkün

Rusça şarkıların yükseldiği; duvarda Putin’in, Stalin’in, Lenin’in fotoğrafları yer aldığı mekânda gaz voda dışında diğer Rus lezzetlerini tatma imkânı bulabilirsiniz. Vanilyalı cips, mayalanmış ve arpa aroması baskın olan içecek Kvas, Rus mantısı Pelmeni, kahvaltıda yiyebileceğiniz sütlü irmik Kaşa, tatlılardan ise Zefir Puff ve Medovik….

Yaklaşık 20 senedir Türkiye’de yaşayan Askarova, gaz vodayı Türkiye’ye getirmesini ve Gaz Voda markasını kurmayı şu sözlerle anlatıyor: “Aslında kuyumcuydum. İthalat ve ihracatla uğraştım. Moskova’ya gezmeye gittiğim sırada, arkadaşlarıma ‘çocukken bunu içiyordum’ diyerek gazvodayı tattırdım. Konsepti ve tadı çok farklı buldular. ‘Neden bunu Türkiye’ye getirmiyorum’ diye düşünüp bir şeyler yapmaya karar verdim. İşimi bırakıp ertesi gün Gaz Voda’yı kurdum, Moskova’da bununla ilgili araştırmalar yaptım. Marka patentini aldık. Her şey bir anda oldu.”

‘Diğer şehirlere franchising vereceğiz’

Gaz vodanın hâlâ eski Sovyet ülkelerinde yoğun olarak tüketildiğini söyleyen Askarova, mekâna gelenlerin ve Rus lezzetlerini tadanların olumlu tepkiler vermesinden oldukça memnun. Bu nedenle markayı büyütüp diğer şehirlere franchising vermek için görüşmeler yaptığını belirtiyor. “Kadıköy’de çok fazla Rus yaşıyormuş. Mekânı açınca öğrendim. Sürekli müşterilerim var. Çok güzel tepkiler alıyorum onlardan” diyen Askarova, ürünlerin tamamını kendilerinin ürettiğini belirtti. Askarova, İstanbul’daki ikinci şubesini Balat ya da Karaköy’de açmayı düşündüğünü belirtti.

***

Gaz voda nasıl ortaya çıktı?

ABD’nin Sovyet yönetimine Coca-Cola’yı göndermesinin ardından kolanın tadı oldukça beğeniliyor. Sovyetler ise soğuk savaş yaşadığı Amerika’nın hiçbir ürününü ülkeye sokmamaya kararlı olduğu için, kolaya benzer özgün bir ürün yaratma arayışına giriyor. İlk olarak Gürcistan’da bir eczanede çırak olarak çalışan ve bitkilerle haşır neşir olan birisinin ürettiği gazlı içecek, devlet desteğiyle büyüyüp gazvoda adı altında tüm Sovyetler’e ve Balkanlar’a yayılıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,660AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Uğur Dündar’dan ortak yayın için ilk yorum

Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği gazeteci Uğur Dündar, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen...

Anadolu Ajansı’ndan Ekrem İmamoğlu’na yanıt

Anadolu Ajansı (AA) ortak yayınında Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart akşamı AA'nın veri...

İstanbul, Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını böyle izledi

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye...

Binali Yıldırım’ın ‘İzmir’ yalanı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Cumhuriyet Halk Partisi...

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya geldi

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

Sonraki haber