Gazeteci Murat Çelikkan yarın cezaevine giriyor
13.08.2017 18:14 GÜNCEL

Gazeteci ve insan hakları savunucusu Murat Çelikkan yarın cezaevine giriyor. Mahkeme Çelikkan'a verdiği cezayı "Yeteri kadar pişmanlık göstermemiştir” diyerek ertelememişti.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma için yapılan ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katıldığı için 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Murat Çelikkan, yarın (14 Ağustos Pazartesi) cezaevine giriyor.

Gazeteciliğinin yanı sıra insan hakları konusunda da çalışmalar yürütün Çelikkan’ı uğurlamak için dün gece gazeteciler ve hak örgütlerinden arkadaşları bir araya geldi.

Bianet’te yer alan habere göre geceye Çelikkan gibi Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteciler Nadire Mater, Tuğrul Eryılmaz, Yıldırım Türker, Mehmet Güç, sanatçı Deniz Türkali, Çelikkan’ın direktörü olduğu Hakikat, Adalet, Hafıza Merkezi çalışanları, hak savunucuları ve gazeteci arkadaşları, avukatı Emel Ataktürk Sevimli katıldı.

Murat Çelikkan arkadaşları tarafından “Dışarıdaki antidemokratik ve baskıcı hayattan kurtulmak için içeriye kaçıyor” diye esprilerle uğurlandı.

Çelikkan 45 gün cezasını ceza infaz kurumunda geçirdikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılmazsa, infaz yasası gereği 13 ay boyunca tutuklu kalacak.

gazeteci-murat-celikkan-yarin-cezaevine-giriyor-335522-1.