Anasayfa ÖZEL Gazeteciler günah keçisi yapılıyor

Gazeteciler günah keçisi yapılıyor

Alman gazetecilerin basın kartı uzatma başvurusunun reddedilmesini değerlendiren yabancı gazeteciler, “Bugünlerde günah keçileri olduk. Bu bir susturma girişimidir” diyor

Üç Alman gazetecinin basın kartlarının uzatılması için yaptığı başvuru reddedildi. Bu gazetecilerden ikisi Türkiye’den ayrıldı. Yabancı gazetecilerin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na basın kartı başvurusu yapması gerekiyor. Bu kart, Türkiye’de görev yapılabileceğine dair resmi izin niteliği taşıyor.

Aynı zamanda oturma izni almanın da ön koşulları arasında yer alıyor. Basın kartı süresi uzatılmayan Almanyalı Gazeteciler Jörg Brase ve Thomas Seibert, Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Peki Türkiye’de çalışan yabancı gazetecilerin koşulları zorlaştı mı? Yabancı gazeteciler ülkeyi terk etmek zorunda kalan meslektaşları hakkında ne düşünüyor? Le Monde gazetesi muhabiri Marie Jégo ve Alman dergisi Der Spiegel’den Maximilian Popp ile konuştuk.

Avrupa’da böyle bir uygulama yok

2014’ten beri İstanbul merkezli olarak Türkiye’de çalışan Le Monde muhabiri Marie Jego, meslektaşlarının Türkiye’den ayrılmaları ile ilgili olarak “İki iyi profesyonel olarak bilinen Alman meslektaşlarım Jörg Brase ve Thomas Seibert için çok şaşırdım ve üzüldüm. Bu iki reddedilme oldukça sıra dışı. Elbette her devletin, kime akreditasyon vereceğini seçme hakkı vardır. Ancak, Türk gazetecilerin Avrupa ülkelerinde veya ABD’de akredite edilmediğini hiç duymadık. Geri tepebilir ve Türkiye’nin yurtdışındaki imajı için olumlu değildir” diye konuştu.

Gazeteciler günah keçisi oldu

Yabancı bir gazetecinin kaynaklara ulaşmasının oldukça zor olduğunu belirten Jego, isteklerime cevap bile almadan röportaj rica ettiğim pek çok siyasi isim oldu dedi ve ekledi: “Daha geniş çaptaki problemler ise yalnızca Türkiye’de yaşanmıyor. Tüm dünyada gazetecilere karşı ciddi bir düşmanlık iklimi var. Gazeteciler bugünlerde sevilmez, günah keçileri oldu. Fransa’da da gazeteciler hedef haline geliyor; ülkenin dört bir yanındaki Sarı Yelekliler eylemlerinde gazetecilerin de saldırıya uğradıklarını gördük. Küresel bir nefret var ve bu endişe verici.”

Basın kartı, baskılama aracı

Alman dergisi Der Spiegel’den Maximilian Popp ise meslektaşlarının ülkelerine geri dönmek zorunda kalmalarına çok üzüldüğünü ifade etti. Popp, “Görünüşe göre bu, Türk hükümetinin gazetecileri susturma girişimi” dedi. Türkiye’de son 2,5 yıldır özgürce çalıştığını fakat bu durumun bütün gazeteciler için geçerli olmadığını söyleyen Popp, “Hükümet, basın kartını, gazetecileri bastırmak için bir araç olarak kullanıyor gibi görünüyor” diye konuştu. Türkiye’de gazetecilerin genel olarak yaşadığı sorunlara ilişkin ise “Türk gazeteciler için en büyük tehdidin tutuklanmaları olduğuna inanıyorum. Yabancı gazeteciler için ise en büyük problem, basın kartı” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber