Anasayfa ÖZEL Gazeteciler günah keçisi yapılıyor

Gazeteciler günah keçisi yapılıyor

Alman gazetecilerin basın kartı uzatma başvurusunun reddedilmesini değerlendiren yabancı gazeteciler, “Bugünlerde günah keçileri olduk. Bu bir susturma girişimidir” diyor

Üç Alman gazetecinin basın kartlarının uzatılması için yaptığı başvuru reddedildi. Bu gazetecilerden ikisi Türkiye’den ayrıldı. Yabancı gazetecilerin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na basın kartı başvurusu yapması gerekiyor. Bu kart, Türkiye’de görev yapılabileceğine dair resmi izin niteliği taşıyor.

Aynı zamanda oturma izni almanın da ön koşulları arasında yer alıyor. Basın kartı süresi uzatılmayan Almanyalı Gazeteciler Jörg Brase ve Thomas Seibert, Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Peki Türkiye’de çalışan yabancı gazetecilerin koşulları zorlaştı mı? Yabancı gazeteciler ülkeyi terk etmek zorunda kalan meslektaşları hakkında ne düşünüyor? Le Monde gazetesi muhabiri Marie Jégo ve Alman dergisi Der Spiegel’den Maximilian Popp ile konuştuk.

Avrupa’da böyle bir uygulama yok

2014’ten beri İstanbul merkezli olarak Türkiye’de çalışan Le Monde muhabiri Marie Jego, meslektaşlarının Türkiye’den ayrılmaları ile ilgili olarak “İki iyi profesyonel olarak bilinen Alman meslektaşlarım Jörg Brase ve Thomas Seibert için çok şaşırdım ve üzüldüm. Bu iki reddedilme oldukça sıra dışı. Elbette her devletin, kime akreditasyon vereceğini seçme hakkı vardır. Ancak, Türk gazetecilerin Avrupa ülkelerinde veya ABD’de akredite edilmediğini hiç duymadık. Geri tepebilir ve Türkiye’nin yurtdışındaki imajı için olumlu değildir” diye konuştu.

Gazeteciler günah keçisi oldu

Yabancı bir gazetecinin kaynaklara ulaşmasının oldukça zor olduğunu belirten Jego, isteklerime cevap bile almadan röportaj rica ettiğim pek çok siyasi isim oldu dedi ve ekledi: “Daha geniş çaptaki problemler ise yalnızca Türkiye’de yaşanmıyor. Tüm dünyada gazetecilere karşı ciddi bir düşmanlık iklimi var. Gazeteciler bugünlerde sevilmez, günah keçileri oldu. Fransa’da da gazeteciler hedef haline geliyor; ülkenin dört bir yanındaki Sarı Yelekliler eylemlerinde gazetecilerin de saldırıya uğradıklarını gördük. Küresel bir nefret var ve bu endişe verici.”

Basın kartı, baskılama aracı

Alman dergisi Der Spiegel’den Maximilian Popp ise meslektaşlarının ülkelerine geri dönmek zorunda kalmalarına çok üzüldüğünü ifade etti. Popp, “Görünüşe göre bu, Türk hükümetinin gazetecileri susturma girişimi” dedi. Türkiye’de son 2,5 yıldır özgürce çalıştığını fakat bu durumun bütün gazeteciler için geçerli olmadığını söyleyen Popp, “Hükümet, basın kartını, gazetecileri bastırmak için bir araç olarak kullanıyor gibi görünüyor” diye konuştu. Türkiye’de gazetecilerin genel olarak yaşadığı sorunlara ilişkin ise “Türk gazeteciler için en büyük tehdidin tutuklanmaları olduğuna inanıyorum. Yabancı gazeteciler için ise en büyük problem, basın kartı” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Bizim trenden inenler bir daha bu trene binemeyecekler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da düzenlenen mitingde konuştu....

ABD’den F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda...

Sonar Araştırma Başkanı anket sonuçlarını açıkladı

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Oylarımızı bölmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şişli'de düzenlenen mitinge katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu,...

Cezayir’de ordu Cumhurbaşkanı Buteflika’nın istifasını istedi

Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

AP onayladı: Yaz saati uygulaması kaldırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin...

Karlov suikastı davasında 2 sanık tahliye edildi

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen'in de aralarında ...

İstanbul Valiliği: Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

İstanbul Valiliği il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin seçim nedeniyle hafta sonu 8.30-17.00...

Fikret Orman’dan yeni hoca açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Şenol Güneş'in sezon sonunda milli takımın başına...

Çocukların oynadığı tüfek ateş aldı: 2 yaralı

Ankara'da bir çocuk, babasına ait tüfekle oynarken silahın ateş alması sonucu iki arkadaşını...

Sonraki haber