Gazi Üniversitesi'nde ülkücüler silah kullandı
26.04.2018 14:38 GÜNCEL
Üniversitelerinin bölünmesine karşı çıkan Gazi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri Rektörlük önünde, “Gazi bizimdir bizim kalacak” sloganları attı. Eylemin sürdüğü sırada Edebiyat Fakültesi'nde çıkan bir kavgada ise silah kullanıldı.

BirGün/Ankara

Gazi Üniversitesi’nde öğrenci ve öğretim üyeleri, üniversitelerinin bölünmesine tepki gösterdi. Üniversitelerinin dokuz fakültesinin yeni açılacak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne dahil edilecek olmasının “kabul edilemez” olduğunu söyleyen Gazililer, “Gazi bizimdir bizim kalacak” sloganları attı. Çok sayıda öğrencinin yanı sıra öğretim üyelerinin de katıldığı eylem üniversitenin rektörlük binasının önünde düzenlendi.

Eylemde konuşan Prof. Dr. İhsan Erdoğan, Gazi Üniversitesi’nin temellerinin 1926’da kurulduğuna dikkati çekerek, “Şimdi ne yazık ki bu kurum bölünerek küçültülmeye çalışılıyor” ifadesini kullandı. Gazi Üniversitesi’nin, Türkiye’nin bütün yüksek öğretim kurumlarına hizmet eden bir kurum olduğunu dile getiren Erdoğan, üniversitenin küçültülerek değerlerinin ortadan kaldırılmak istendiğine dikkat çekti. Erdoğan, öğrencilere Gazi Üniversitesi rozeti takarak ömürlerinin sonuna kadar taşıma çağrısında bulundu.

ÜLKÜCÜLER SİLAH KULLANDI

Eylemin sürdüğü sırada ise Edebiyat Fakültesi'nde ülkücü bir grubun çıkardığı maç kavgasında silah kullanıldı. Ülkücüler aralarındaki kavgaya müdahale eden güvenlik görevlilerine silah çekerek havaya ateş açtı. Dört güvenlik görevlisi darp edilerek yaralandı.