Anasayfa SEÇTİKLERİMİZ Gediz Deltası'nın sulak alan bütünlüğünü bozacak karar iptal edildi

Gediz Deltası’nın sulak alan bütünlüğünü bozacak karar iptal edildi

Gediz Deltası’nın sulak alan bütünlüğünü bozacak olan karar, Doğa Derneği, Cem Altıparmak ve Ali Rıza Avcan’ın açtığı dava sonucunda İzmir İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Açılan dava sonucunda, İzmir İdare Mahkemesi’nin atadığı konularında uzman yedi kişiden oluşan resmi bilirkişi heyeti oy birliği ile şu tespitlerde bulundu:

“Sulak Alan Koruma Bölgeleri kararının, kuşlar üzerinde beslenme, yuva yapma, yumurtlama ve yavru bakımı gibi aktiviteler bakımından stres yaratacağı, Gediz Deltası’nın bütününe yönelik yapılaşma baskısına sebep olacağı, Gediz Deltası’nın bitki varlığının bütünlüğü üzerinde olumsuz etki oluşturacağı, hayvan tür sayısını azaltacağı, binlerce senede oluşmuş bir ekosistemin yok olmasına ve telafisi mümkün olmayan kayıplara sebep olacak.”

İzmir İdare Mahkemesi’nin, bilirkişi heyetinin görüşü doğrultusunda aldığı iptal kararında, “Gediz Deltası’nın mevcut durumu, taşıdığı ornitolojik potansiyel, incelenen raporlar ve değerlendirmeler, alanın avifauna (kuş faunası) bakımından oldukça önemli bir konumda olduğu, Delta’nın tamamının kuş cenneti statüsünü karşılamakta olduğu ve koruma çalışmaları dışında yapılacak herhangi bir faaliyetin, alanda yaşayan canlılar ve Delta’nın sulak alan bütünlüğü üzerinde kesinlikle negatif etki oluşturacağı” kaydedildi.

“BU KARAR, TÜM SULAK ALANLAR İÇİN ÖRNEK NİTEDİĞİNDE”

Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nun Sulak Alan Koruma Bölgeleri kararına karşı davacı olan Avukat Cem Altıparmak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İzmir İdare Mahkemesi tarafından verilen bu karar tüm sulak alanlar için örnek niteliğinde. Umuyoruz ki bundan sonra sulak alanların bütünlüğünü bozacak bu gibi kararlar tekrarlanmaz “dedi.

“BURAYI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

İzmir İdare Mahkemesi tarafından alınan iptal karının umut verici olduğunu belirten davacı Ali Rıza Avcan ise, “İzmir’in Gediz Deltası, yüzlerce yıldır burada yaşayan canlılara ve biz İzmirlilere yaşam oluyor. Burayı korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi. Bu yüzden mahkemenin verdiği bu karar İzmir’in ve Gediz Deltası’nın geleceği için çok önemli” diye konuştu.

GEDİZ DELTASI

Gediz Deltası, Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nun Mart 2017’de belirlediği “Sulak Alan Koruma Bölgeleri” kararı ile tehlike altında girmişti.

Türkiye’deki uluslararası öneme sahip 14 Ramsar Alanı’ndan biri olan Gediz Deltası, aynı zamanda Doğal Sit Alanı olarak korunan alanlar arasında yer alıyor. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip kıyı sulak alanlarından biri olan Delta, flamingolar başta olmak üzere çok sayıda kuş ve canlı türünün yaşam alanı olma özelliğine sahip. Delta, UNESCO’nun dört Dünya Doğa Mirası kriterinin dördünü birden sağlıyor. Gediz Deltası’nın korunması adına İzmir İdare Mahkemesi tarafından alınan iptal kararı, dünya doğa koruma içtihadı açısından tarihi önem taşıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,143AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

TAKSAV’da ‘çocuk edebiyatı ve hayal gücü’ etkinliği

Toplumsal Araştırmalar ve Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV)...

Peru’da 8 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Peru'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı....

Eşref Kolçak yaşamını yitirdi

Usta sinema sanatçısı 92 yaşındaki Eşref Kolçak'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Vedat Milor: Artık kuzu yemeyeceğim

Ünlü gastronomi uzmanı Vedat Milor, vegan beslenmeye sıcak baktığını, kuzu eti yemeyeceğini...

Bulgaristan’da uçak kazası: Kulüp başkanı hayatını kaybetti

Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında Bulgaristan Havacılık Kulüpleri Başkanı İvan Kostadinov’un içinde bulunduğu...

SP’li Ali Aktaş’tan Numan Kurtulmuş’a: Allah belanı versin

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "küskün" seçmene seslendiği gerekçesiyle Saadet Partililerin tepkisini...

Erdoğan istediğini askerlikten muaf tutabilecek

Meclis’e sevk edilen yeni askerlik yasasında Erdoğan'a askerliğini yapmayanlara muafiyet tanıma...

Buldan ve Temelli’den ortak açıklama: Yaşam kazandı

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, açlık grevlerinin daha fazla...

CHP’li başkan maaşları cebinden ödedi

CHP’li Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, yeterli ödenek gelmeyince çalışanların maaşını cebinden...

Sabahattin Önkibar’a saldıran zanlılar yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldıran 3 kişi ile bu kişilere araç kiralayan 1...

Sonraki haber