Geline, bak geline!

Kısa adı DİTAM olan Diyarbakır’da örgütlü Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Derneği’nin “Erken Evliliklerin Toplumsal Meşruiyeti: Nitel Bir Çalışma” basın toplantısını izlerken nerden aklıma takıldıysa o şarkıyı anımsadım. Hani diyordu ya! Gelin’e, bak gelin’e / Kına yakmış eline”

İyi güzel de! O gelinler acaba kınayı hangi ruh haliyle yakmışlar! O kınaları kendi rızaları ile yakmışlar? O kına yakıcılar hangi hakla o kınaların yakılma kararını o gelinlerin rızası hilafına vermişlerdi ki!

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında Gürcistan’dan sonra yüzde 14 ile ikinci sırada imiş “erken yaşta evlilik” meselesinde.

DİTAM, bir düşünce kuruluşu. Diyarbakır merkezli çalışıyor. Zaman zaman toplumun bu türden kanayan yaraları diyebileceğimiz sorunları ile ilgili bilimsel çalışmalar yapıyor ve kamuoyu ile paylaşıyor. 184 erken yaşta evlilik yapmış kadınla görüşülmüş. Bu sayının içinden Diyarbakır, Urfa ve Siirt’ten her biri on kadın olmak üzere otuz kadınla görüşülmüş.

Erken yaşta evlendirilen kadınların karar vericileri olarak da 41 ebeveynle görüşme yapılmış. Bu ebeveynlerin erken yaşta evliliğe karar vericileri olarak yüzde 75’i ailelerinin kararıyla evlendirilmişler. Erken evlendirilen çocuk yaştaki kadınların evlendirildikleri sıradaki yaşları 14-16 arasında.

Erkekler ise 20-26 yaş arası. Yaşı küçük gelinlerin yüzde 80’i ya hiç okula gitmemiş, ya da çok azı ilkokul mezunu. Yüzde ’87’sinin yaşları 18’ini doldurduktan sonra ve genellikle hamilelik ya da hastalık sonrası resmi nikâhları kıyılmış. Ve neredeyse tümü yoksul ailelerden geliyor.

“İşin içinden çık çıkabilirsen! Her şey senin omuzlarında! Yükün çok ağır. Nasıl taşıyabilirsin ki! Sen daha çocuksun” Diyarbakır’dan Sümeyre.

İlginizi çekebilir:  Esenyurt halkı hâlâ mağdur!

“Ortada kaldım, kime nasıl davranacağımı ne diyeceğimi şaşırdım. Bir de kalabalık bir aile olduğu için kimsenin sorumluluğunu kaldıramıyorsun ki! Çünkü daha kendi sorumluluğunu taşıyamazken 6-7 kişi birdenbire hayatına giriyor. Tamam, hizmet vereyim ama daha ben bilmiyorum ki!” Urfa’dan Emine.

“15 yaşındayken bir kız çocuğum oldu. Eşimin ailesi çok istiyordu çocuk olsun diye. 14 yaşındaydım, Adana’ya doktora götürdüler. ‘Neden çocuğu olmuyor’ diye! Doktor dedi ki; ‘ya hu siz ne biçim insanlarsınız. Bu kız daha kendisi çocuktur’. Tedavi oldum çocuk doğdu. Aile diyordu ki; ‘çocuk olursa kaçamaz” Siirt’ten Hayriye.

Gelenek ve göreneklere dayanılarak meşrulaştırılmış bir kurumsallığın hükmettiği bir yapıdan söz ediyor DİTAM çalışması. Bu meşruiyetin haklı tartışmasını gündeme taşımayı öneren bir mentalitesi var araştırmanın. Sıklıkla medyada da kullanılan “çocuk gelinler” kavramının kullanılması, sorunu meşrulaştıran bir kavramsallığı içerdiği yaklaşımı söz konusu. Egemen ataerkil geleneksel toplumsal değer ve normlar.

Yoksulluk, çocuk sayısının çokluğu, akrabalar arası evliliklerde akraba çocuklarının tercihi, evlenerek evden ayrılacak kız çocuğunun ekonomik yükünden kurtulmayı da beraberinde getireceği düşüncesi vb gibi. Araştırmaya konu olan Erken Evliliklerin görüşmeleri gerçekleştikten sonra çıkan veriler ışığında Diyarbakır ve İstanbul’da gerçekleştirilen Çalıştaylarda ayrıntılandırılarak paylaşılan önermeler de var! Yoksulluğun ve eğitimsizliğin bertarafı başat mesele.

“Çocukların; çocukluklarını, hayallerini, hayatlarını çalmayalım. Gelin Yapmayalım” diyor Dicle Toplumsal Araşatırmalar Merkezi.

Önceki haberÇözüm süreci…
Sonraki haberEte giren bıçak…

BİZİ TAKİP EDİN

360,658BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,770TakipçiTakip Et
8,359AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...

Yıldırım: ‘Ülkenin beka sorunu yok’ diyenlere Çanakkale’yi göstermek lazım

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Bayrampaşa Gıda Toptancıları Sitesi...

Putin’den Yeni Zelanda saldırıları yorumu: Amacı ülkeyi sarsmak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen saldırıların, ülkeyi...

İngiliz mahkemesinden ‘Ankara Anlaşması’ davasına ret

İngiltere'de yüksek mahkeme, İngiltere'ye açılan Ankara Anlaşması davasında Bir mahkeme müdahalesini gerektirecek...

Antalya’daki silahlı kavgayla ilgili 1 kişi tutuklandı

Antalya Serik'te 2 kişinin öldüğü, bir kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına...

Sosyal medya şirketleri, cami katliamı paylaşımlarını engelleyemiyor

Sosyal medya şirketleri Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde geçen hafta Cuma günü iki...