Anasayfa ÖZEL Genç çiftçi desteği şehre gitti: 3.8 milyarlık hibe adressiz dağıldı

Genç çiftçi desteği şehre gitti: 3.8 milyarlık hibe adressiz dağıldı

AB’nin Hibe Destek Programının ana hedef kitlesi olan kırsal alanlarda yaşayanlara yeterince ulaşmadığı saptandı. Sayıştay, kırsalda yaşamamasına karşın 40 yaş altındaki kişilerin ‘Genç çiftçi’ desteğinden yararlandırıldığını saptadı

Türkiye’de 42 ilde uygulanan AB’nin IPARD programı kapsamında verdiği 3.8 milyar liralık tarımsal hibe desteğinin çiftçilere yeterince ulaşmadığı, kırsal alan dışına gittiği belirlendi.

Sayıştay’ın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nu denetim raporunda, “IPARD Programının Faydalanıcı Olarak Kırsal Alanda Yaşayanlara Fazla Ulaşamaması” tespitine yer verildi.

Programının ana hedef kitlesinin kırsal alanlarda yaşayanlar olduğu vurgulanan raporda, “Programa daha çok kırsal alanların dışında yaşayanlar ilgi göstermektedir” denildi. IPARD Programı ile desteklenen yatırımların, istihdam sağlayarak kırsal alanların ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması, ekonomik faaliyet düzeyinin yükseltilmesi, kırsal nüfusun azalmasının tersine çevrilmesi gibi katkıları olmakla birlikte kırsal alanlarda yaşayanlara çok fazla ulaşamadığının altı çizildi.

‘Genç’ ama ‘çiftçi’ değil

IPARD Programı proje seçimi kriterlerinde faydalanıcı bazında kırsal alanlarda yaşayanlara yönelik bir puanlama sisteminin bulunmadığı belirtilen raporda, 3.8 milyar TL’lik AB hibesinin kullanımı ile ilgili şunlar kaydedildi:

“Genç çiftçi olmanın şartlarından birisi, kırsal alanda ikamet etmektir. Halbuki TKDK uygulamalarında Bakanlığın getirmiş olduğu genç çiftçi tanımına uyulmamış, 40 yaşın altındaki her başvuru sahibi genç çiftçi olarak kabul edilmiştir. Görüleceği üzere genç çiftçi, mevzuatta kırsal alanda yaşayanlar için getirilmiş bir destek uygulaması olmakla birlikte IPARD desteklerinde ikamet şartı aranmaksızın 40 yaşın altındaki herkes için genel bir uygulama haline gelmiştir.”

Bir alana bir daha

Destekten yararlandırılacaklar belirlenirken daha önceden hibe alanların puanlarının düşürülmediğini de belirleyen Sayıştay denetçileri raporunda, “Bu durumun kaynakların farklı kişilere dağıtımını olumsuz yönde etkileyebileceği değerlendirilmesi yapılmıştır” dedi.

Tavsiyede bulunabilirdin

TKDK’nin bu saptamalara karşı, “Görevim IPARD Programını gerçekleştirmek, programın hazırlanması ve değiştirilmesi ile ilgili yetkim yok” yanıtına karşı da Sayıştay “Programda yapılabilecek değişikliklere ilişkin yönetim otoritesine teknik seviyede tavsiyelerde bulunulabileceğine” dikkat çekti.

Kime gitti?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin IPARD Desteklemeleriyle ilgili olarak “14 bin 500 projeye 3.8 milyar hibe desteği sağlandığı, bu hibeler sayesinde de 10 milyar lira tutarında yatırım yapılarak 60 bin yeni istihdama kavuşulduğu” açıklamalarını anımsattı. Gürer, “Sayıştay raporlarında göre kırsal kesimlerden daha çok kırsal alanlarda yaşamayanların faydalandığı bu hibe destekleri kimlere gitti?” diye sordu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber