Anasayfa ÖZEL Genç çiftçi desteği şehre gitti: 3.8 milyarlık hibe adressiz dağıldı

Genç çiftçi desteği şehre gitti: 3.8 milyarlık hibe adressiz dağıldı

AB’nin Hibe Destek Programının ana hedef kitlesi olan kırsal alanlarda yaşayanlara yeterince ulaşmadığı saptandı. Sayıştay, kırsalda yaşamamasına karşın 40 yaş altındaki kişilerin ‘Genç çiftçi’ desteğinden yararlandırıldığını saptadı

Türkiye’de 42 ilde uygulanan AB’nin IPARD programı kapsamında verdiği 3.8 milyar liralık tarımsal hibe desteğinin çiftçilere yeterince ulaşmadığı, kırsal alan dışına gittiği belirlendi.

Sayıştay’ın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nu denetim raporunda, “IPARD Programının Faydalanıcı Olarak Kırsal Alanda Yaşayanlara Fazla Ulaşamaması” tespitine yer verildi.

Programının ana hedef kitlesinin kırsal alanlarda yaşayanlar olduğu vurgulanan raporda, “Programa daha çok kırsal alanların dışında yaşayanlar ilgi göstermektedir” denildi. IPARD Programı ile desteklenen yatırımların, istihdam sağlayarak kırsal alanların ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması, ekonomik faaliyet düzeyinin yükseltilmesi, kırsal nüfusun azalmasının tersine çevrilmesi gibi katkıları olmakla birlikte kırsal alanlarda yaşayanlara çok fazla ulaşamadığının altı çizildi.

‘Genç’ ama ‘çiftçi’ değil

IPARD Programı proje seçimi kriterlerinde faydalanıcı bazında kırsal alanlarda yaşayanlara yönelik bir puanlama sisteminin bulunmadığı belirtilen raporda, 3.8 milyar TL’lik AB hibesinin kullanımı ile ilgili şunlar kaydedildi:

“Genç çiftçi olmanın şartlarından birisi, kırsal alanda ikamet etmektir. Halbuki TKDK uygulamalarında Bakanlığın getirmiş olduğu genç çiftçi tanımına uyulmamış, 40 yaşın altındaki her başvuru sahibi genç çiftçi olarak kabul edilmiştir. Görüleceği üzere genç çiftçi, mevzuatta kırsal alanda yaşayanlar için getirilmiş bir destek uygulaması olmakla birlikte IPARD desteklerinde ikamet şartı aranmaksızın 40 yaşın altındaki herkes için genel bir uygulama haline gelmiştir.”

Bir alana bir daha

Destekten yararlandırılacaklar belirlenirken daha önceden hibe alanların puanlarının düşürülmediğini de belirleyen Sayıştay denetçileri raporunda, “Bu durumun kaynakların farklı kişilere dağıtımını olumsuz yönde etkileyebileceği değerlendirilmesi yapılmıştır” dedi.

Tavsiyede bulunabilirdin

TKDK’nin bu saptamalara karşı, “Görevim IPARD Programını gerçekleştirmek, programın hazırlanması ve değiştirilmesi ile ilgili yetkim yok” yanıtına karşı da Sayıştay “Programda yapılabilecek değişikliklere ilişkin yönetim otoritesine teknik seviyede tavsiyelerde bulunulabileceğine” dikkat çekti.

Kime gitti?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin IPARD Desteklemeleriyle ilgili olarak “14 bin 500 projeye 3.8 milyar hibe desteği sağlandığı, bu hibeler sayesinde de 10 milyar lira tutarında yatırım yapılarak 60 bin yeni istihdama kavuşulduğu” açıklamalarını anımsattı. Gürer, “Sayıştay raporlarında göre kırsal kesimlerden daha çok kırsal alanlarda yaşamayanların faydalandığı bu hibe destekleri kimlere gitti?” diye sordu.

- Reklam -

SON HABERLER

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...

Ebeveynlerinin sünnet etmeye çalıştığı bebek yaşamını yitirdi

İtalya'da evde yapılmaya çalışılan sünnet 5 aylık bir bebeğin ölümüne neden oldu....

İtalya’da yerel seçimleri aşırı sağ kazandı

İtalya'nın güneyindeki Basilicata bölgesindeki yerel parlamento seçimlerini aşırı sağ partilerin ittifakı kazandı....

Mazgala sıkışan adamı itfaiye kurtardı

İzmir’in Konak ilçesinde, sokakta yaşayan ve iddialara göre temizlik yapmak için yağmur...