Genç işşizliği oranı yetişkinlerin iki katı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, genç işsizliği oranının yetişkin işsizliği oranının iki katından fazla olduğuna dikkat çekerek, “AKP hükümetleri, genç işsiz sayısını azaltmak için gerçekçi istihdam politikaları uygulamak yerine, gençlerin geleceğini çalmaya devam ediyor” dedi. Gençler arasında işsizliğin getirdiği bunalım sonucu intihar vakalarında da ciddi bir artış olduğunu belirten Ağbaba, genç işsizliğin tüm yönleriyle ele alınıp çözümü için meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Türkiye işsizlikte dördüncü sırada

Ağbaba araştırma önergesinde, OECD ülkeleri içinde en yüksek dördüncü işsizlik oranının Türkiye’de olduğunu belirterek, “OECD’nin Mart 2018 verilerine göre OECD ülkeleri arasında en yüksek işsizlik Yunanistan’da görülürken, Yunanistan’ı İspanya, İtalya ve Türkiye izliyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsiz sayısının mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi olduğunu hatırlatan Ağbaba, “2017 Temmuz döneminde 2 milyon 491 bin olan kayıtlı işsiz sayısının Temmuz 2018’de 130 bin artarak 2 milyon 621 bine yükseldiği, geçen yıl temmuz ayında 108 bin olan İŞKUR işe yerleştirme sayısının da 2018 Temmuz’da 98 bine gerilediği belirtiliyor. Ancak TÜİK tarafından verilen rakamların gerçek yaşam ile arasında büyük farklılıklar olduğu bir gerçek” dedi.

İşsizlerin 1 milyondan fazlası genç

Ağbaba, ülkenin işsizlikle ilgili kanayan yaralarından birinin de genç işsizliği olduğuna vurgu yaparak, “İşsizlerin 1 milyondan fazlasını gençler oluşturuyor. Türkiye’de genç işsizliği uzun yıllardan beri yetişkin işsizliğinin en az iki katı oranında. Bu olgu genç işsizliğini azaltmak için Türkiye’de yeterli politikaların uygulanmadığının göstergesi” ifadelerini kullandı.


Her 5 genç kadından biri ne okuyor ne çalışıyor

Türkiye’de kadın işsizliğin yüzde 12,4, genç kadın işsizlik oranının yüzde 23,2 olduğuna da dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı yüzde 21,9 olarak belirlenmiştir. Her 5 genç kadından 1’i ne eğitimde ne de istihdamda bulunuyor. Veriler işsizliğin en çok kadınları etkilediğini ve kadınların bütün işsizlik türlerinde erkeklerden daha fazla işsiz kaldıklarını gösteriyor. Mayıs 2018 TÜİK verilerine göre kadın işsizliği yüzde 12,4 olarak açıklanırken; tarım dışı kadın işsizliği yüzde 16,1, genç kadın işsizliği yüzde 23,2, kentsel kadın işsizliği ise yüzde 27,6 olarak hesaplandı” dedi.

***

İntiharlar artıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, araştırma önergesinde şu ifadelere de yer verdi: “Gençler arasında madde bağımlılığı dahil olmak üzere depresif rahatsızlıklar artmış, depresyon ilaçlarının kullanımı çok yüksek düzeye çıkmıştır. Genç işsizliği her geçen gün daha da artarken, gençler arasında işsizliğin getirdiği bunalım sonucu intihar vakalarında da ciddi bir artış meydana gelmiştir. İŞKUR tarafından işverenlere verilen destek, iş başı eğitim programları, mevsimlik çalışma benzeri TYP projeleri ile işsizliği bitirmek mümkün olmadığı gibi, ortaya konulan pansuman yöntemler işsizliği artırmaktadır.”

***

TÜİK verileri gerçekle örtüşmüyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik rakamı açıklamasının gerçekle örtüşmediğini söyledi. Partisinin Bor İlçe Başkanlığınca düzenlenen toplantıda konuşan Gürer, işsizliğin sürekli artış gösterdiği bu dönemde, resmi kurumlar tarafından işsizlik oranının düştüğü yönünde yapılan açıklamaların inandırıcılıktan uzak kaldığını vurguladı. Gürer, “Ziyaret ettiğimiz her yerleşim biriminde insanların birinci öncelikli sorunu işsizlik olmuş. İşsizliğin hat safhaya ulaştığı bir dönemde, resmi kurumların işsizliğin azaldığı yönünde açıklama yapması inandırıcı değil. İŞKUR seçim öncesi mevsimlik işçi aldı. Kamu kurumları ve belediyelere, yalnız Niğde’de 1500 kişi iş başı yaptı ama adı üstünde geçici işçi… Mevsimlik işçilere kadro verilmedi. Binlerce genç işsiz kaldı. Kadın ve genç işsizliği daha da arttı. Ekonomik bunalım sonucunda işçi çıkarımı da başladı. Üretime dayalı işsizlik her geçen gün artıyor”dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,021BeğenilerBeğen
54,856TakipçiTakip Et
1,080,542TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL