Anasayfa EKONOMİ Genç işsizliğinde rekora doğru

Genç işsizliğinde rekora doğru

Türkiye, AB ülkeleri içinde genç işsizliğinin en yüksek olduğu beşinci, genç işsizlik oranının sürekli olarak arttığı ikinci ülke. 1,2 milyon genç işsiz. Bu sayı giderek artıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba’nın hazırladığı rapor, Türkiye’nin genç işsizliğiyle mücadelede AB ülkelerinin çok gerisinde kaldığını ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye, 28 AB ülkesi arasında genç işsizliğinin en yüksek olduğu beşinci, genç işsizlik oranının sürekli olarak arttığı ikinci ülke konumunda. Ağbaba, “AKP iktidarı gençlerimizi işsizliğe, güvencesizliğe ve geleceksizliğe terk etmeye devam ediyor” diyor.

AB ortalaması yüzde 17

Rapora göre, AB üyesi ülkelerde ortalama genç işsizliği yüzde 17 civarında. 2018 küresel finans krizinden birinci dereceden etkilenen İrlanda’da bile genç işsizlik oranı yüzde 15. Bu oran Almanya’da yüzde 6, Belçika’da yüzde 18, İngiltere’de yüzde 12, Hollanda’da yüzde 9, Macaristan’da yüzde 10, Bulgaristan’da yüzde 12,5. Türkiye’de ise yüzde 24,5.

Türkiye bu oranla, AB ülkeleri içinde genç işsizliğinin en yüksek olduğu beşinci, genç işsizlik oranının sürekli olarak arttığı ikinci ülke konumunda. AB’de 2008 krizinden en çok etkilenen ve genç işsizliğinin çok yüksek olduğu Yunanistan, İspanya ve Portekiz, genç işsizlik oranlarını azaltmakta Türkiye’den çok daha başarılı. Örneğin Portekiz, 2016’da yüzde 31 olan genç işsizliğini 2017’de yüzde 23,3’e düşürmüş. Türkiye’de ise genç işsizliği sürekli artıyor. Genç işsizliğinin sürekli arttığı ülkeler sıralamasında Türkiye’nin önünde tek bir ülke yer alıyor: İzlanda.

1,2 milyon genç işsiz

Raporda, ülkede giderek tırmanan işsizliğin en çok gençleri etkilediği belirtilerek, şöyle deniyor: “Ülkemizde genç işsiz sayısı 1,2 milyona dayandı. AKP iktidarının son 4 yılı incelendiğinde genç işsizliğinin sürekli olarak arttığı görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 işgücü istatistikleri verilerine göre genç işsizlik oranı yüzde 24,5’e yükselmiş durumda. Bu oran 2017’de yüzde 20,7, 2016’da yüzde 19,6, 2015 yılında ise yüzde 18,6’ydı.”

Raporda, son TÜİK verilerine göre ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin oranının da arttığına işaret ediliyor. Buna göre, ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin oranı Aralık 2017’de yüzde 23,1 iken bu oran Aralık 2018’de 1,8 oranında artarak yüzde 24,9’a yükselmiş durumda.

AB bizi niye kıskansın?

CHP’li Ağbaba, bu verileri şu sözlerle değerlendiriyor: “Türkiye’de her yıl gençler işsizliğe bir adım daha sürüklenirken, AKP iktidarının sürekli olarak başlattığı istihdam seferberlikleri ne işsizliği ne genç işsizliği düşürmede sonuç elde edebiliyor. AKP iktidarının sürekli ‘Dünyanın büyüyen en büyük üçüncü ekonomisiyiz, AB bizi kıskanıyor’ demesine rağmen sadece genç işsizliği verilerini AB ülkeleri ile kıyasladığımızda, bu söylemin ne denli gerçek dışı olduğu açıkça ortaya çıkıyor. AKP iktidarı gençlerimizi işsizliğe, güvencesizliğe ve geleceksizliğe terk etmeye devam ediyor.”

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...