Genç-yaşlı herkes doğayı savunuyor

Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde yapılması planlanan biyokütle enerji santralı tepkilere neden oluyor. Santralın temelinin atılacağı Karaağız Mahallesi sakinleri iş makinelerinin gelmemesi için iki aydır, kadın ve çocukların da bulunduğu gruplar halinde nöbet tutuyor. Daha önce iş makinelerinin çalışmasına izin vermeyen aileler, bu kez mahallenin girişine traktör lastikleri ile barikat kurdu.


Dönüşümlü nöbet tutuyorlar
Büyükorhan ilçesi Karaağız Mahallesi’nde inşaatına başlanmak istenen biyokütle enerji santralına köylüler karşı çıktı. Yaklaşık 2 aydır 24 saat şantiye sahasında nöbet tutup inşaatın yapılmasına izin vermeyen köylüler, temel atmak isteyen firmaya ait TIR’ların girişine izin vermiyor. Daha önce temel atmak için jandarma kontrolünde gelen iş makinelerini mahalleye sokmayan Karaağızlılar, iş makinelerin tekrar gelmesini önlemek için mahalle girişine traktör lastikleri ile barikat kurdular. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mahalle sakinleri, santralın kurulmaması için günün 24 saati dönüşümlü olarak nöbet tutuyor.

Santral projesinin yaşama geçirilmemesi için yargaya başvurduklarını ve seslerini duyurmak için birçok kez eylem yaptıklarını söyleyen mahalle sakinleri, bu tesisin yapılması halinde ekolojik dengenin bozulacağını belirttiler.

‘Toprağımızı savunuyoruz’
Biyokütle enerji santralinin yapımının bir yıl önce gündeme geldiğini söyleyen mahalle halkından İsmet Korkmaz, “Bizler santral yapılacağını, satın alınan tarlalara iş makineleri sokulmak istenince anladık. Eski mezar yerimizi dahi kazdılar. ‘Burada ne oluyor’ diye sorduk söylemediler. Gerçeği öğrenince 70 gündür eylem yapıyoruz. Kesin kararlıyız direniyoruz, bu santralo yaptırmayacağız. Biz ülkemizi, köyümüzü, toprağımızı seviyoruz. Toprağımıza sahip çıkamıyoruz” dedi.

Bastonu ile gece gündüz nöbet tutan Pembe Yılmaz ise, “Buraya santral istemiyoruz. Çocuklarımızla zehirlenelim mi? Hadi ben bu yaşıma kadar bu köyde yaşadım. Çocuklarım ve yakınların ne olacak? Zehirlenmek istemiyoruz. Burada herkesin hayvanları var. Gerekirse burada öleceğiz ama santralı yaptırmayacağız” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,997BeğenilerBeğen
54,858TakipçiTakip Et
1,080,396TakipçiTakip Et
7,414AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL