Anasayfa GÜNCEL Gençler uyuşturucu batağında

Gençler uyuşturucu batağında

Ülkemizde uyuşturucu kullanımı ve buna bağlı ölümler giderek artıyor. Verilere göre, 2017’de 580 kişi uyuşturucu sebebiyle yaşamını yitirdi. Türkiye bu sayıyla madde kullanımı sonucu gerçekleşen ölümlerde Avrupa birincisi oldu. Söz konusu veriler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Biz olmasak Avrupa’da neredeyse ayık gezebilen genç kalmayacak” ifadelerini boşa çıkardı.


Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) 2017 Uyuşturucu Raporu’na göre, Türkiye sentetik uyuşturucu kullanımı sonucu ölümlerde, Avrupa ülkeleri içinde ilk sırada yer alıyor. Yine aynı raporda, yüksek dozda uyuşturucu kullanımı nedeniyle 2017 yılında Türkiye’de 580 kişi’nin yaşamını yitirdiği ve Türkiye’de Bonzai kullanımının 5 yılda 15 kat artış gösterdiği ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi’nin verilerinde de durum farklı değil. Dünyada 29,5 milyon bağımlı olduğunu belirten BM, uyuşturucuya bağlı ölümlerde Türkiye’nin Avrupa birincisi olduğunu söyleyerek EMCDDA verilerini destekliyor.

Açıklanan rakamlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Biz olmasak Avrupa’da neredeyse ayık gezebilen genç kalmayacak” ifadelerinin de gerçeği yansıtmadığını ortaya koyuyor.

Gençlere verilen önem artmalı
Konuyla ilgili Meclis Araştırma Önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Toplumların uyuşturucu ile mücadelesi aynı zamanda gençlere verdikleri önemin de göstergesidir. Bu önem ne kadar artarsa uyuşturucuyla mücadele de o kadar başarılı olur” dedi. Ağbaba, konuyla ilgili mutlaka ve en kısa süre içinde gerekli önlemler alınması gerektiğini ve TBMM’nin uyuşturucu konusunda daha aktif rol alması gerektiğini kaydetti.

gencler-uyusturucu-bataginda-502015-1.

Ağbaba ayrıca, ülkemizde uyuşturucu kullanım yaşının 9’a kadar düştüğüne ve uyuşturucu kullanan kişi sayısının bir buçuk milyona yaklaştığına dikkat çekerek, “Tüm bunlar sorunla ilgili vakit kaybetmeden önlem alınması gerektiğinin göstergesidir” dedi.

15 yaş altında yüzde 92 artış
Ağbaba’nın konuya dair verdiği veriler ise durumun ne kadar korkutucu bir boyuta ulaştığını kanıtlar nitelikte. Kullanım sayısının giderek arttığını vurgulayan Ağbaba sözlerini şöyle sürdürüdü: “Türkiye’de 1990 yılında yaklaşık 381 bin 200 kişi madde kullanım bozukluğuna sahipken, 2016 yılında bu sayı 664 bin 906 kişiye yükselmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yalnızca gümrüklerde bir önceki yıla göre 2017’de 8 kat artışla 26.4 milyon ton uyuşturucu yakalandığını açıklamıştır. Son 10 yılda madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle tedavi görenlerin oranının 25 kat arttığı belirtilirken, yapılan araştırmalara göre 15 yaş altı madde kullanımının yüzde 92 yükseldiği ifade edilmektedir.”

Uyuşturucu kullanım oranının Dünya genelinde düşüş gösterdiğini ama Türkiye’de arttığını söyleyen Ağbaba önergesinde “Son 10 yıl içinde uyuşturucudan yatan hasta sayısı yüzde 380 oranında artmıştır. Uyuşturucu tedavisi için hastaneye yatan hastaların yüzde 40’ının 15-19 yaş aralığında, yüzde 30’unun 20-24 yaş aralığında, yüzde 11’nin ise 25-29 yaş aralığında olduğu belirtilmektedir” ifadelerine yer verdi.


SON HABERLER

Para bol, finansman ihtiyacı yok(muş)!

Berat Albayrak Trabzon’da yaptığı açıklamada “Hazinesinin parası bol, çok rahat. Hatta biz...

Beka ve gelecek!

AKP-MHP koalisyonu altında birleşen elitler, izledikleri politikalar nedeniyle memleketi çıkmaz yola soktular....

Sorumluluk ve şefkat

Tekrar tekrar Farid Ahmed’i izliyorum. Onu duymak ve anlayabilmek için… Söyledikleri açık...

Beklenti

Ziya Selçuk, seminer konuşmalarında sık sık bakanlığa atanmasıyla filizlenen beklentiden söz ediyor....

The Paper ve siyasetin yeraltısı…

Netflix’de The Paper dizisini izliyorum; iki sezon ve toplam 23 bölümden oluşan...

Tenzili rütbe yapmışlar

SORU: Ben 2 yıldır bir firmada şef pozisyonunda çalışıyorum. Ameliyat geçirdim ve...

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...