Gençlerden çağrı: Umudumuzu bulunduğumuz her yerde ilmek ilmek örmenin tam zamanıdır

24 Haziran’daki seçim sonuçlarına ilişkin “#Tamam Söz Gençlerin” diyen gençler açıklamada bulundu. 24 Haziran’la beraber memleket tarihinin en adaletsiz seçimlerinden birini daha geride bıraktığı belirtilen açıklamada, “Demokratik-özerk üniversiteler için, bilimsel-laik eğitim için, laiklik, özgürlük ve geleceğimiz için, mücadele edeceğimizi haykırıyoruz!” denildi.


Açıklamada ayrıca, “Tüm bu baskı, tehdit ve korku yoluyla hayatımızın her alanını kuşatmaya çalışan 16 yıllık saray rejimine karşı Gezi’de, Hayır’da, adalet yürüyüşünde, TAMAM’da büyüttüğümüz umudumuzu ve öfkemizi sokaklarda, mahallelerde, okullarda, kısacası bulunduğumuz her yerde ilmek ilmek örmenin tam zamanıdır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“24 Haziran’la beraber memleket tarihinin en adaletsiz seçimlerinden birini daha geride bıraktık. Bu süreçte devletin tüm olanakları AKP-MHP ittifakı lehine kullanıldı. TRT ve diger medya organları saray rejiminin borazanlığını yaptı. Seçim gecesi de Anadolu Ajansı aslında yıllardır alışık olduğumuz manipülasyonuna devam etti. Sonuç olarak AKP-MHP ittifakı seçimleri ‘kazandı’. Ancak tek başına iktidarını kaybeden AKP’nin ülkenin yüzde ellisinin ‘hayır” dediği sistem ile yönetemeyeceği ortadadır.

OHAL’le beraber kurulan baskı ortamının tehditlere ve saldırılara rağmen sokakları, parkları, meydanları dolduranların başını kuşkusuz gençlik çekti. Geziden, “hayır’dan aldığı özgüven ve cesaretle saray rejimine aslında ‘hayır, bız buradayız ve size itaat etmiyoruz” mesajı verdi. Kampanya sürecinde bütün adaylar gençlerle ilgili vaatlerde bulundu. Bu vaatler gençliğin ihtiyaçlarını karşılayamayacak, sadece göstermelik vaatlerdi. Gençliğin ihtiyaçlarına cevap üretemeyenler kıraathane gibi boş vaatlerle göz boyama kalktı. Hayır sürecinde varlığını her alanda hissettiren ve boyun eğmeyen gençler ‘tamam’ sürecinde de kuşkusuz yine tercihini temel sorunlarına cevan arayan bir noktada yaptı.

Bugün KHK’lerle akademi tasfiye edilirken, 70.000 öğrenci eğitim hakkından mahrum edilip cezaevlerine konulurken, liselerle bilimsel değil hurafelerle dolu bir müfredatla dindar ve kindar nesil yetiştirilmeye çalışılırken, binlerce öğrenci binbir emekle kazandıkları üniversitelerinden keyfi bir uygulama olan ‘üniversitelerin bölünmesi’ ile birlikte okullarından ve üniversitelerin tarihsel birikimiden yoksul bırakılırken, öğrenciler LGS gibi adaletsiz bir sınav ve yerleştirme sistemiyle imam hatiplere gitmeye zorlanırken bizler bu mevcut düzeni reddediyoruz!

Demokratik-özerk üniversiteler için,

Bilimsel-laik eğitim için,

Laiklik, özgürlük ve geleceğimiz için,

Mücadele edeceğimizi haykırıyoruz!

İşte şimdi ‘YENİDEN’ demenin zamanıdır.

Tüm bu baskı, tehdit ve korku yoluyla hayatımızın her alanını kuşatmaya çalışan 16 yıllık saray rejimine karşı Gezi’de, Hayır’da, adalet yürüyüşünde, TAMAM’da büyüttüğümüz umudumuzu ve öfkemizi sokaklarda, mahallelerde, okullarda, kısacası bulunduğumuz her yerde ilmek ilmek örmenin tam zamanıdır.

Söz Bizim!

Söz Gençliğin!”

genclik-ten-cagri-umudumuzu-bulundugumuz-her-yerde-ilmek-ilmek-ormenin-tam-zamanidir-480991-1.

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,248TakipçiTakip Et
7,884AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL