Anasayfa ÖZEL Gençlik Bakanlığı’ndan 40 bin dini atölye

Gençlik Bakanlığı’ndan 40 bin dini atölye

Gençlik ve Spor Bakanlığı merkezlerindeki etkinliklerin büyük bölümünü dini içerikli olanlar oluşturdu. Dini vakıfların örgütlenme aracı olarak kullandığı “Kitap Kahve” projesine 15 milyon TL aktaran Bakanlık, kültür sanat faaliyetlerine ise 5 milyon TL ayırdı

İktidarın eğitim alanındaki tercihleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Faaliyet Raporu ile bir kez daha gözler önüne serildi. Öğrencilerin, “Tarikat yurtlarına mahkûm bırakılıyoruz” tepkisini haklı çıkartan verilere göre, öğrenci sayısı 7 milyonu aşarken yurtların 2018 yılındaki kapasitesi 689 bin 64 oldu.

Gençlik merkezlerinde gerçekleşen faaliyetlerden de dini içerikli olanlara ağırlık veren Bakanlık, dini vakıf ve derneklerin örgütlenme aracı olarak kullandığı “Kitap Kahve” projesi için 15 milyon TL ayırdı.

KAPASİTE ARTIŞI YETERSİZ KALDI

Üniversite öğrencilerinin barınma problemi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “2018 Yılı Faaliyet Raporu”yla da ortaya konuldu. Öğrenci yurtlarının 2018 yılındaki yatak kapasitesi, 2017 yılına göre sadece yüzde 6 artırıldı. Üniversite öğrencisi sayısı 2017’ye göre 372 bin artarken devlet yurtlarındaki yatak sayısı artışı 36 bin 515’de kaldı. 2018’de, devlet yurtlarında barınmak için 410 bin 11 öğrenci başvurdu. Bakanlığın istatistiklerine göre, yurt için başvuran öğrencilerin yüzde 18’inin talebi karşılanamadı.

AĞIRLIK DİNİ ETKİNLİKLERE

Bakanlığa bağlı Gençlik Merkezleri Akademisi’nde 2018 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerde dini içerikli projelerin ağırlıkta olması dikkati çekti. Buna göre, gençlik merkezlerinde düzenlenen toplam 146 bin 118 faaliyetin yüzde 22’sini dini içerikli faaliyetler oluşturdu. Aralarında, “Yenilikçi Düşünme Yeteneği” ve “Yazılım-Kodlama, Robotik Tasarım” eğitimlerinin de olduğu İnovasyon Atölyesi’nde 4 bin 851 faaliyet gerçekleştiren Bakanlık, Dini İlimler Atölyesi’nde ise 31 bin 617 faaliyet gerçekleştirdi.

Yine dini içerikli faaliyetlerin ağırlıkta olduğu Değerler Atölyesi’nde de “İslam Kültürü ve Medeniyeti, Ahlak ve Bizi Biz Yapan Değerlerimiz” eğitimleri gibi projeler kapsamında 10 bin 20 proje hayata geçirildi. Sosyal Bilimler Atölyesi için 6 bin 783, Güzel Sanatlar Atölyesi için 3 bin 718 etkinlik planlayan Bakanlığın, dini içerikli atölyeler için planladığı etkinlik sayısı 41 bin 637’ye ulaştı.

‘KİTAP KAHVE’ PROJESİNE 15 MİLYON TL

Rapora göre, 2018 yılında en büyük bütçe dini vakıfların örgütlenme aracı olarak kullandığı “Kitap Kahve” projelerine ayrıldı. İlkokullarda cihat propagandası yaptığı ddia edilen AGD ve ortaokullarda düzenlediği “Siyer-i Nebi” yarışmalarıyla tepki çeken İlim Sanat ve Kültür Derneği başta olmak üzere çok sayıda dini referanslı derneğin desteklendiği proje çerçevesinde toplam 15 milyon 453 bin 875 TL harcandı. 2017 yılındaki Anayasa değişikliği referandumunda, “Güçlü Türkiye için evet” çıkışıyla AKP’ye desteğini açıklayan Samsun İmam Hatipliler Mezunlar ve Mensuplar Derneği’nin (SAMİMDER) de desteklendiği “Kitap Kahve” projelerinin sayısı 178 ile ifade edildi.

Çoğunlukla dini vakıf ve derneklerin desteklendiği proje için 15,5 milyon TL harcayan Bakanlık, bağımlılıkla mücadele projeleri için 2 milyon TL, yenilikçi fikirler projeleri için 1,9 milyon TL, kültür ve sanat projeleri için ise 5 milyon TL ayırdı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,153AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber