Gençlik Muhalefeti'nden Merve Çavdar bildirisi: Geleceksizliğe ve adaletsizliğe karşı birleşelim
18.04.2018 17:00 GÜNCEL

Gençlik Muhalefeti, ataması yapılmadığı için iki gün önce Aydın'da intihar eden öğretmen Merve Çavdar için İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde bildiri dağıttı.

"Geleceksizliğe ve adaletsizliğe karşı birleşelim" çağrılı bildiride "Çarpık eğitim politikaları ve liyakati ölçmenin mümkün olmadığı mülakat ve atama sistemi bir genç öğretmenin daha canına mal oldu… Öğretmen Atamaları Mücadele Platformu’nun hazırladığı rapora göre 400 binin üzerinde öğretmen halen daha atama bekliyor. Yine bir başka rapora göre Nisan 2018 döneminde ataması yapılacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmenlik kadrosu için 120 binin üzerinde başvuru yapıldı ve bunlardan yalnızca 60 bini mülakata çağırıldı" bilgileri hatırlatıldı.

Bildiri şu ifadelerle devam etti:

"Atamalardaki bu adaletsiz düzene karşı çıkanlara ise “Başka iş alanlarına yönelin, her şeyi devletten beklemeyin!” dendi.

İşte bu adaletsiz düzen yüzünden atanamayan 2014 mezunu Merve Çavdar, iş bulamadığı için bunalıma girdi ve hayatına son verdi. Merve Çavdar gibi birçok öğretmenin maruz kaldığı bu süreç, işsiz bırakılan öğretmenleri ölüme sürüklüyor. Bugüne kadar ataması yapılmadığı için işsiz kalan 47 öğretmen yaşamına son verdi.

Geçinemeyen emekçilerin canlarına kast ettiren bu güvencesiz düzen, gelecek ve emek hırsızıdır, hayallerin düşmanıdır. Biz, gençlere, emekçilere sunulan geleceksizliği, yarınlarımızın çalınmasını kabul etmiyoruz! Bugün eşitlik ve insanca yaşam savunusu, bu düzene karşı en gerçek taleptir...

Hayallerimizi çalan, geleceksizlikten başka bir şey sunmayan bu düzene karşı özgürlük, gelecek, eşitlik taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz!

genclik-muhalefeti-nden-merve-cavdar-bildirisi-geleceksizlige-ve-adaletsizlige-karsi-birleselim-453474-1.