Gençlik örgütleri mizansen mahkeme kurdu: Üniversiteyi AKP’den YÖK’ten arındıralım
01.12.2017 08:22 GÜNCEL
Bir araya gelen gençlik örgütleri üniversiteye karşı işlenen suçları mizansen mahkemede yargıladı. Etkinlik sonunda “Üniversiteleri AKP’den ve YÖK’ten arındıralım” denildi

YAŞAR GÖKDEMİR

Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri ve Türkiye Komünist Gençliği üniversiteye saldırılara karşı “Gençlik Mahkeme Kuruyor Üniversiteye Karşı İşlenen Suçları Yargılıyoruz” adlı bir etkinlik düzenledi. İstanbul Taksim'de bulunan SES tiyatrosunda gerçekleşen etkinlikte bir araya gelen gençlik örgütleri mizansen bir mahkeme kurdu.

“Tarihin yargısı da bizimle birlikte”
Etkinlik açılış konuşmasıyla başladı, açıklamayı Senem Doruk okudu. Türkiye ve dünya gençliğinin adalete özlem duyduğunu belirten Doruk, “Burada üniversiteye, aydınlanmaya, bilime, emeğe karşı işlenen suçlar yargılanacak. Tarihin yargısının da bizimle birlikte olduğuna ilişkin en ufak şüphemiz yok! Gençlik Mahkemesi’nin vereceği hükmün altında, öyle inanıyoruz ki tarih de mührünü er geç vuracak” dedi.

Açıklamadan sonra Marmara Üniversitesi’nden Doğacan Ertuğrul, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Zeynep Sonğurtekin, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yiğit Bulut, Galatasaray Üniversitesi’nden Dilan Üçlertoprağı ve üniversitelerini temsil eden diğer öğrenciler hazırlanan suç dosyalarını okudu ve yargılamayı yapacak heyete teslim etti.

Daha sonra heyet suç dosyalarını dikkate alarak bir deklarasyon açıkladı. Deklarasyondan bazı maddeler şöyle:
Üniversitelerde aydınlanmayı ve bilimi boğmak adına karanlığın örgütlü bir şekilde yayılmasının engellenmesine, tarikat etkinliklerine yer ayıran üniversite rektörlerinin akademik unvanlarının geri alınmasına, yurt, KYK yöneticilerinin görevden alınmasına karar verildi. Üniversite-sanayi işbirliği ve benzeri üniversiteyi sermayenin hizmetine koşan projelerin, tüm sonuçlarıyla birlikte sonlandırılmasına, kariyer günler, şirket etkinlikleri dâhil üniversitenin sermayeyle bağ kurduğu tüm noktaların koparılmasına karar verildi. Üniversitelerin kamusal alanlarını yağmalayan her türlü projenin ve kararın derhal yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

Etkinlik gençlik örgütleri adına bir açıklama okunarak sona erdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün bizleri soruşturmaya, yargılamaya, cezalandırmaya kalkanların yarının Türkiyesi’nde yarının üniversitesinde yeri yoktur. Yarınlar, bugün mücadele edenlerindir. İşte bu yüzden;

Düşünmeye, sorgulamaya, üretmeye, yan yana gelmeye devam edeceğiz. Üniversiteyi gerici-faşist çetelerden, yandaş rektörlerden, patronlardan, YÖK’ten ve AKP’den arındıralım.”

Etkinliğe katılan sanatçılardan Orhan Aydın etkinliği BirGün’e değerlendirdi. Aydın, “Ders olsun hayatın her alanına. Sokakta mücadele edenlere, fabrikada mücadele edenlere, sanat alanında mücadele edenlere, gençliğin bir araya gelişi başlı başına ön açıcı da olsun ayrıca diye düşünüyorum ve arkadaşları alkışlıyorum” diye konuştu.