Anasayfa GÜNCEL Gençlik Örgütleri: Saldırılar karşısında boyun eğmedik, eğmeyeceğiz

Gençlik Örgütleri: Saldırılar karşısında boyun eğmedik, eğmeyeceğiz

Beyazıt ve Halepçe katliamları protestosunda gözaltında alınan Gençlik Örgütleri, AKP iktidarının yaratmak istediği korku iklimi karşısında boyun eğmeyeceklerinin mesajını verdi.

Beyazıt ve Halepçe katliamları protestosunda gözaltına alınan Gençlik Örgütleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankartın asıldığı toplantı salonunda, üniversite öğrencileri gözaltı sürecinde yaşadıklarını anlattı.

‘KORKMUYORUZ!’

Öğrencilerden açılış konuşmasını yapan Ezgi Ertürk, gözaltı sürecinde arama dayatmasından polisin fiziki ve sözlü sataşmasına kadar işkenceye maruz bırakıldıklarını söyledi.

Ters kelepçeli bir biçimde saatlerce gözaltı otobüsünde bekletildiklerini dile getiren Ertürk, bir polisin gizli gizli fotoğraflarını çekerek yayımladığını anlattı.

Daha önce katledilen üniversite öğrencisi Önder Babat için yapmak istedikleri anmada da aynı gözaltı ve işkencelere maruz bırakıldıklarını belirten Ertürk, “Bunların yıldırma ve korkutma operasyonu olduğunu biliyoruz ve buradan ilan ediyoruz; korkmuyoruz ve her gün gözaltına alınıp, işkenceye uğrasak da kendi üniversitemizde bize saldıranların karşısında olmaya, bu alanları savunmaya ve faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızı anmaktan ve onların hesabını sormaktan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘SALDIRIDA BİR ÖĞRENCİNİN BACAĞI KIRILDI’

Gözaltına alınan 33 öğrenciden Mert Karatağ, Yeni Zelanda’da camide gerçekleştirilen katliamı kınayanların dün Beyazıt ve Halepçe Katliamları’nı protesto eden öğrencilere saldırdıklarını hatırlatarak, “Aslında bizi gözaltına alarak katliamlar konusunda nerede saf tuttuklarını bize gösterdiler” diye konuştu. Polis saldırısında bir arkadaşlarının bacağının kırıldığına dikkat çeken Karatağ, gözaltı sürecinde ters kelepçeli bir biçimde darp edildiklerini ve psikolojik baskıya maruz bırakıldıklarını anlattı.

‘SALDIRILARIN ARKASINDA SARAYIN ÜLKEYİ YÖNETEMEME KRİZİ VAR!’

Gözaltına alınan ve polis darbından yüzünde morluklar oluşan öğrenci Zehra Aydemir, Önder Babat anmasından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne süregelen bir saldırı zinciriyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bütün bu saldırıların arkasında Saray’ın ülkeyi yönetememe krizinin yattığını kaydeden Aydemir, devrimci öğrencilerin bu saldırılar karşısında geri çekilmeyeceğini ve mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı. Aydemir, “Ne devrimci mücadelemizden ne de alanlarımızdan vazgeçeceğiz” dedi.

‘ÖZGÜR BASIN YILMAYACAK!’

Gazete Yolculuk Muhabiri Buse Söğütlü de, birçok basın emekçisi gibi haber takibi yapmak üzere gittiği anmada darp edilerek gözaltına alındığını belirtti. Kendisiyle birlikte Özgür Gelecek Muhabiri Taylan Öztaş’ın da gözaltına alındığını belirten Söğütlü, özgür basın emekçileri olarak bu saldırılar karşısında yılmayacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Gençlik Örgütleri adına açıklamayı Abdülillah Umaç okudu. Memleketin dört bir yanında meydana gelen toplumsal mücadeleleri devletin zor ve baskı aygıtları ile kontrol etmek isteyen AKP iktidarının Devrimci öğrenci hareketinden korktuğunu vurgulayan Umaç, şöyle konuştu:

“Bizleri gözaltı, tutuklama ve soruşturmalarla korku iklimi yaratarak sindirmeye çalışanlara cevap olarak direnişimizi Beyazıt’ta, kararlılığımızı Kadıköy’de gösterdik. Buradan da bir kez daha yineliyoruz: Devrimciler sizlerin baskılarına, yasaklarına, gözaltılarına boyun eğmedi, eğmeyecek! Üniversitelileri teslim alamayacaksınız!”

SON HABERLER

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...

‘İzmir İnsan Haklarının Başkenti’ vizyon belgesi açıklandı

İzmir Barosu'nun hazırladığı "Yerelden İnsan Hakları Temelli Kalkınma Modeli" başlıklı İzmir İnsan...

Japonya’da kadın doktor adaylarından üniversiteye cinsiyet ayrımcılığı davası

Japonya'da 33 kadın, üniversitenin kendi düzenlediği giriş sınavlarında notlarının erkek adaylar lehine...

İDO seferlerine ‘Cumhur İttifakı mitingi’ ayarı

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), Cumhur İttifakı’nın 24 Mart 2019 Pazar...

Asya Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

2019 Asya Film Festivali Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Alper Taş: Kritik nokta seçime katılım

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Taksim Hill Hotel’de gazetecilerle bir...

Mansur Yavaş: 10-15 puan öndeyiz

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, AKP'nin adayı Mehmet...

Bir aydır kurşunlanan mahallenin muhtarı: PUBG olabilir

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Lale Mahallesi'ndeki 10 ev ile 1 otomobil, son...

TCMB, vadeli repo ihalelerine ‘bir süre’ ara verdi

TCMB, "Piyasalarda yaşanan gelişmeler göz önüne alınarak 1 hafta vadeli repo...