Anasayfa GÜNCEL General ve amiral atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı

General ve amiral atamaları Resmi Gazete’de yayımlandı

General ve amirallerin atanmalarına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığında 74, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 25 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında 22 komutana yönelik atama işlemleri gerçekleştirildi. Bu isimlerden çoğu yeni görevlere getirilirken bazıları da yeni rütbeleriyle aynı görevlerinde kaldı.

Buna göre, bu seneki Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) oramiralliğe terfi eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal ile orgeneralliğe terfi eden 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel yeni rütbeleriyle aynı görevlerine devam edecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına Korgeneral Yavuz Türkgenci atanırken, YAŞ kararlarıyla bu sene korgeneralliğe terfi eden Genelkurmay Harekat Başkanı Kemal Yeni 3. Kolordu Komutanı oldu. Korgeneralliğe yükseltilen bir diğer isim olan Sinan Yayla ise Diyarbakır’daki 7. Kolordu Komutanlığı görevini yeni rütbesiyle sürdürecek.

YAŞ kararları kapsamında görev süresi bir sene uzatılan Şırnak’taki 23’üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı 9. Kolordu Komutanlığına atanırken, Tümgeneral Levent Ergün Genelkurmay Harekat Başkanı oldu.

YAŞ kararlarıyla tümgeneralliğe yükseltilen Özel Kuvvetler Komutanı Ahmet Ercan Çorbacı yeni rütbesiyle aynı görevine devam ederken, Şura ile görev süresi bir sene uzatılan Tuğgeneral Halil Soysal Şırnak’taki 23′ üncü Piyade Tümeninin yeni komutanı oldu.

FETÖ’den tutuklanan, yeniden yargılama sonucu beraat eden Özel Kuvvetler Kurmay Başkanı İlkay Altındağ, YAŞ kararlarıyla tuğgeneral olmuştu. Altındağ, atama kararları kapsamında 1. Özel Kuvvet Tugay Komutanlığına getirildi.

Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Muammer Alper, Hakkari’deki Dağ ve Komando Tugay Komutanlığına atanırken, Genelkurmay Genel Sekreterliğine Tuğgeneral Mehmet Özeren getirildi. Kayseri’deki 1. Komando Tugayının Komutanı Tuğgeneral Ersin Altay, Bolu’daki 2. Komando Tugayının Komutanı ise Tuğgeneral Oğuz Tozak oldu.

Bu seneki YAŞ’ta terfi eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Koruma Müdürü Albay Mustafa Köksal ile Özel Kalem Müdürü Albay Remzi Albasan da atama listesinde yer alan isimlerden oldu. Tuğgeneral Albasan, Milli Savunma Bakanı Özel Kalem Müdürlüğüne getirilirken, Tuğgeneral Köksal, Milli Savunma Bakanlığı emrinde görevlendirildi.


DENİZ KUVVETLERİNDEKİ ATAMALAR

Harp Filo Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem, Kuzey Deniz Saha Komutanı olurken, Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, Amfibi Görev Grup Komutanlığına atandı. 2011’de FETÖ’den tutuklanan Koçer, yeniden yargılama sonucu 2015’te beraat edip amiralliğe terfi ettirilmişti.

FETÖ’den yargılanan, yeniden yargılama sonucu beraat ederek mesleğe dönen isimler arasında yer alan Tuğamiral Berker Emre, Tok Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığına, Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, İstanbul Boğaz Komutanlığına, Tuğamiral Yalçın Payal, Deniz Harp Okulu Komutanlığına, Tuğamiral Levent Kerim Uça ise Çanakkale Boğaz Komutanlığına atandı.

“Balyoz” davası sonucu tutuklanan ve hapis yatan, sonrasında yeniden yargılama sonucu beraat ederek komodor olan Hasan Özyurt, YAŞ kararları kapsamında bu sene tuğamiralliğe terfi etmişti. Özyurt, atama kararları kapsamında Güney Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi.

YAŞ kararları kapsamında Sualtı Taaruz Komutanlığı (SAT) bünyesinden iki amiral çıkmış, Sualtı Taaruz Komutanı Albay Mustafa Turhan Ecevit ile SAT Komutan Yardımcısı Albay Ercan Kireçtepe bir üst rütbeye terfi ettirilerek tuğamiral olmuştu. Atama kararlarıyla Ecevit yeni rütbesiyle görevine devam ederken Tuğamiral Kireçtepe İskenderun Deniz Üs Komutanı olarak atandı.

HAVA KUVVETLERİNDEKİ ATAMALAR

Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı Proje Geliştirme ve Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er, Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı oldu.

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tümgeneral Göksel Kahya, yine Bakanlık emrine atanırken Hava Harp Okulu Komutanı olan ve bu sene tümgeneralliğe terfi eden Rafet Dalkıran İzmir’deki 2. Ana Jet Üs Komutanı oldu.

Hava Harp Okulu Komutanlığına Tuğgeneral Erdoğan Gür atanırken 1. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Ali Özmen, 5. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Tansel Çokuysal getirildi. İki isim de YAŞ kararları kapsamında bu sene tuğgeneralliğe terfi ettirildi.

Bu seneki Şura’da tuğgeneral olan Selim Karsavuranoğlu 7. Ana Jet Üs Komutanı olurken 8. Ana Jet Üs Komutanlığına ise Tuğgeneral Ersin Eser getirildi. (AA)

- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de son haftanın programı açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto Süper Lig'de 34'üncü haftanın programını açıkladı.

Ukrayna 21 Temmuz’da seçime gidiyor

Ukrayna'da 21 Temmuza'da parlamento seçimleri yapılacak.Ukrayna Devlet Başkanlığı...

Ekrem İmamoğlu’na İstiklal Caddesi’nde büyük ilgi

31 Mart Yerel Seçimler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu, İstiklal...

“Plüton’da bir yüzey-altı okyanusu olabilir”

Japonya'nın Hokkaido, Tokuşima, Osaka ve Kobe üniversiteleri, Tokyo Teknoloji Enstitüsü ile ABD'nin...

Arsenal, Mkhitaryan’ı Bakü’deki finale götürmüyor

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal, Ermeni futbolcusu Henrikh Mkhitaryan'ı UEFA Avrupa Ligi finaline götürmeme kararı aldı. 

Boğaziçi Köprüsü’nde bir kişi aracını ateşe verip boğaza atladı

Boğaziçi Köprüsü'nde bir kişi geldiği otomobilini ateşe vererek boğaza atladı.

Şeytan Deresi’nde binlerce balık ölü bulundu

Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki Şeytan Deresi'nde henüz belirlenemeyen nedenle binlerce balık ölümü yaşandı. ...

İspanya’da squash turnuvasını kazanan kadınlara vibratör ve ağda ‘hediye edildi’

İspanya’nın kuzeyindeki Gijon şehrinde yaşanan olayda Asturias Squash (duvar tenisi) Şampiyonası’na...

Ardahan’da taş ocağındaki patlamada bir işçi daha yaşamını yitirdi

Ardahan'da taş ocağındaki patlamada hayatını kaybeden sayısı 3'e yükseldi.

Fatih Terim, Ümit Davala ve Orhan Ak PFDK’ye sevk edildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Galatasaray - Medipol Başakşehir müsabakasında çıkan...

Sonraki haber