Anasayfa EĞİTİM Gerekçe gösterilmeden görevine son verilen Oruçoğlu'ndan açıklama

Gerekçe gösterilmeden görevine son verilen Oruçoğlu’ndan açıklama

SEDA BALMUMCU

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümü Öğretim Elemanı Sinan Oruçoğlu’nun görevine, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan tarafından, hiçbir gerekçe göstermeksizin geçen ay son verildi.

Oruçoğlu’nun sosyal medyada görevden alınmasını duyurmasının ardından çok sayıda öğrencinin olaya tepki göstermesini duyurmamızın ardından Dekan Ayhan, Twitter hesabından BirGün’ü hedef gösterdi ve yerel bir gazetede Oruçoğlu’na yanıt niteliğinde açıklama yaptı.

Oruçoğlu ise sosyal medya hesabından konuya ilişkin “Dekanlık mertebesine yükselme kutlamasına katılmama konulu kompozisyon” başlıklı bir açıklama paylaştı.

“Can yakıcı sayısız konudan oluşan gündemde iş yaşamımda maruz bırakıldığım gerekçesiz bir uygulamayla ilgili yeniden açıklama yapmaktan utandığımı öncelikle belirtmeliyim” diyen Sinan Oruçoğlu, Ayhan’ın yaptığı açıklamada da yanıltıcı bilgi verdiğini, Türk Dili Bölümü’ne gönderilmesine ilişkin yazılı bir belgeyi tüm girişimlerine rağmen alamadığını ancak fakültedeki görevinin bittiğinin sözlü olarak tarafına iletildiğini dile getirdi.


Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İletişim Fakültesinde görevlendirilmemle Ilgili yazışmalarda yer alan bilgilerin amaca uygun biçimde dönüştürülerek ve kafa karışıklığı yaratarak düzensizlikte sunulması en iyimser yaklaşımla anlama ve anlatma konusunda Türkçeye ilişkin sorunlar yaşanmakta olduğunun belirtisi olarak düşünülebilir. ilgili açıklamada oluşturulmaya çalışılan ama anlatımdaki muğlaklık nedeniyle oluşturulamayan savların herhangi bir gerçekliği yoktur. Beş yıldır görev yaptığım birimden gerekçe gösterilmeksizin önceki görev yerim olan Türk Dili Bölümüne gönderilmemin neden bu kadar tepki aldığını, sorunsuz işleyen bir sistemin keyfi bir biçimde bozulduğunu fakültedeki herkes bilmektedir.” ifadelerine yer veren Oruçoğlu,iki akademisyen ile birlikte konuyla ilgili görüşmek için Ahmet Ayhan’ın odasına girdiklerinde, ‘dekanlığa atandıktan sonra hayırlı olsun ziyaretine gelmeyen iki kişiden biri olduğunu’ öğrenmesiyle konuşmanın başladığını, görüşmenin ilerleyen kısmında da fakültedeki etkinliklere hiç gelmediği, kuruma aidiyetinin olmadığı, kendisini yalnızlaştırma operasyonunun parçası davranışları olduğu gibi akademik işleyişle ilgisi olmayan söylemlerin görüşmenin omurgasını oluşturdu.

gerekce-gosterilmeden-gorevine-son-verilen-orucoglu-ndan-aciklama-482718-1.

“Fakülteye aidiyetimin hangi düzeyde olduğunu sevgili öğrencilerimin sosyal medyada ya da kişisel hesaplarıma yazdıklarıyla ve çalışma arkadaşlarımın gururlandıran ifadeleriyle ben de öğrendim, onur duydum” diyen Sinan Oruçoğlu, “İnceliklerini asla unutmayacağım öğrencilerime, idari kadrodaki sevgili arkadaşlarıma, fakültedeki değerli hocalarıma bana kattıkları her şey için teşekkürü borç bilirim. Saygılarımla” ifadeleriyle açıklamasına son verdi.

SON HABERLER

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımları yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladı.

Soldado’dan Ersun Yanal’a övgü

Fenerbahçeli futbolcu Roberto Soldado, teknik direktör Ersun Yanal'ı överek, "Ersun hocamız bana...

AB’den Brexit için koşullu erteleme teklifi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Avam Kamarası'nın ayrılık anlaşmasını onaylaması...

Mansur Yavaş: 2014 acısını yaşamayacağız

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, bu kadar kötülük karşısında...

Muharrem İnce: Bu bir belediye seçimi, neden beka seçimi olsun?

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimler için...

Lavrov’dan ABD’ye “INF” uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF)...