Gerekçe OHAL: Munzur Festivali Valilik tarafından yasaklandı
14.07.2017 19:16 KÜLTÜR SANAT
Bu yıl 17’ncisinin düzenlenmesinin planlandığı Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Valilik tarafından yasaklandı. Valilik kararında festivalin Dersim’deki huzur ve güven ortamını bozacağı iddia edildi

UĞUR ŞAHİN

Tunceli Valiliği, Dersim’de bu yıl 17’ncisinin düzenlenmesinin planlandığı Munzur Kültür ve Doğa Festivalini, Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe göstererek yasakladı. Valilik kararında festivalin Dersim’de huzur ve güven ortamını bozacağı iddia edildi. Festivalin, ‘çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği’nin öne sürüldüğü kararda, şu ifadelere yer verildi: “İlimizde basın açıklaması dışında yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi, konser, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler Olağanüstü Hal süresince yasaklanmıştır. Ayrıca düzenlenmek istenilen festival etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği bu durumun ilimizde huzur ve güven ortamının bozularak kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturabileceği değerlendirildiğinden; belirtilen etkinliğin yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir.”

Kayyum ‘ertelemişti’

Öte yandan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin dün de Tunceli Belediyesi tarafından bir açıklama yapılmıştı. Kayyumun atandığı belediyeden yapılan açıklamada, festivalin organizasyonu için yapılan ihalede, ‘yeterli rekabet şartlarının oluşmaması’ ve ‘maliyetin yüksekliği’nden dolayı festivalin ertelendiği ifade edilmişti.

gerekce-ohal-munzur-festivali-valilik-tarafindan-yasaklandi-320397-1.

gerekce-ohal-munzur-festivali-valilik-tarafindan-yasaklandi-320425-1.