Gezi Direnişi’nde yaralanan Aydoğan için geç gelen adalet

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan Aydın Aydoğan dosyası, Valilik tarafından engellenmişti. Bölge İdare Mahkemesi kararı bozdu. Polisler, 6 yıl sonra yargılanacak

İstanbul’daki Gezi Direnişi’nde gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu Aydın Aydoğan ciddi şekilde ayağından yaralandı. Altı yıldır hukuk mücadelesi veren Aydoğan, Valilik engeli yüzünden bir türlü adalete kavuşamıyordu. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada, hakim Valiliğin 16 polis hakkındaki ‘soruşturma izni verilmemesi’ kararını bozdu. Aydoğan’ı yaralayan polisler, 6 yıl sonra yargılanabilecek.

Kamu görevlilerinin vatandaşa karşı kötü muamele suçlarının 4483 sayılı Yasa kapsamında idari izne tabi olmadığı belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:  

“Olayda haklarında soruşturma izni istenenlerin, üzerilerine atılan fiilin efrada kötü muamelede bulunmak olmasına göre; memurların görevleri sırasında insanları itip kakması yahut hakaret etmesi gibi eylemleri suni muamele imaline ilişkin olup bu durumda hazırlık soruşturması yapılmasının 4483 sayılı Yasa kapsamında idari izne tabi olmadığı anlaşıldığından itirazın kabulüne karar verilmiştir.”

Hastane raporlarımı değiştirdiler

Kendisini yaralayan polislerin yargılanması için yıllardır mücadele eden Aydoğan, mahkemenin kararını BirGün’e değerlendirdi. 11 Haziran 2013’ten bu yana ayağı aksayarak yürüdüğünü belirten Aydoğan, kaç yıl geçerse geçsin Gezi’de kendisine ve halka fütursuzca saldıranlara karşı hukuk mücadelesini bırakmayacağını söyledi. Aydoğan, şunlara değindi:

“Beş sene de geçse, on sene de geçse hukukta usul esastan önce gelir. Savcılığın yaptığı her şey usule uygun değil. Usule uygun tebligat yapılmadı şahsıma. Olayı oldu bittiye getirip kapatmaya çalıştılar. Biz önce teşkil edelim dedik fakat savcılık makamı sürekli usule uygun olmayan şeylerle bunu geçiştirmeye çalıştı. Mesela en önemli örneği; hastane raporlarımı değiştirdiler. Benim Taksim’de vurulduğuma dair belgeler vardı, savcılık değiştirip ‘dayak sonrası gözetim’ yazdı.

Bina yapmakla adalet sağlanmıyor

“Altı senedir nelerle uğraşıyoruz. Türkiye’nin bu karanlık günleri elbet geçecek. Bizim yaptığımız bu mücadele belki ilerde hukuk fakültelerinde okutulacak dersler olacaktır. Biz bunları kayıt altına alıyoruz. Koca koca binalar yapmayla adalet sağlanmıyor. Beni vuran polisler belli, görüntülerden en son beş kişiye düştü. 16 tane polis görev listelerinden çıktı o gün. O gün orada gaz fişeği kullanan 16 polis var. Onlar da gelip emniyet amirlerinin ismini veriyor. ‘Biz emniyet amirlerimizin isteğiyle yaptık bunu’ diyorlar.”

Vali hukuka neden karışır!

“Burada vuran belli, emri veren belli ama suçu bir türlü kanıtlayamıyoruz. Buna rağmen 6 yıldır haklılığımızı ispat edemedik. Devlet isterse her şeyi bulur. Bir yerde faili meçhul bir olay varsa, sorumlusu devlettir. Bunu yapan da resmi kurumlarla yapıyor. İsimleri belli, numaraları belli, ifadeler belli. Valilik ‘izin vermiyorum’ diyor. Böyle bir adaletsizlik olur mu? Vali neden karışır hukuka?”

BİZİ TAKİP EDİN

358,896BeğenilerBeğen
54,842TakipçiTakip Et
1,079,972TakipçiTakip Et
7,376AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL