-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Gezi Direnişi'nde yaralanan Aydoğan için geç gelen adalet

Gezi Direnişi’nde yaralanan Aydoğan için geç gelen adalet

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan Aydın Aydoğan dosyası, Valilik tarafından engellenmişti. Bölge İdare Mahkemesi kararı bozdu. Polisler, 6 yıl sonra yargılanacak

İstanbul’daki Gezi Direnişi’nde gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu Aydın Aydoğan ciddi şekilde ayağından yaralandı. Altı yıldır hukuk mücadelesi veren Aydoğan, Valilik engeli yüzünden bir türlü adalete kavuşamıyordu. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada, hakim Valiliğin 16 polis hakkındaki ‘soruşturma izni verilmemesi’ kararını bozdu. Aydoğan’ı yaralayan polisler, 6 yıl sonra yargılanabilecek.

Kamu görevlilerinin vatandaşa karşı kötü muamele suçlarının 4483 sayılı Yasa kapsamında idari izne tabi olmadığı belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:  

“Olayda haklarında soruşturma izni istenenlerin, üzerilerine atılan fiilin efrada kötü muamelede bulunmak olmasına göre; memurların görevleri sırasında insanları itip kakması yahut hakaret etmesi gibi eylemleri suni muamele imaline ilişkin olup bu durumda hazırlık soruşturması yapılmasının 4483 sayılı Yasa kapsamında idari izne tabi olmadığı anlaşıldığından itirazın kabulüne karar verilmiştir.”

Hastane raporlarımı değiştirdiler

Kendisini yaralayan polislerin yargılanması için yıllardır mücadele eden Aydoğan, mahkemenin kararını BirGün’e değerlendirdi. 11 Haziran 2013’ten bu yana ayağı aksayarak yürüdüğünü belirten Aydoğan, kaç yıl geçerse geçsin Gezi’de kendisine ve halka fütursuzca saldıranlara karşı hukuk mücadelesini bırakmayacağını söyledi. Aydoğan, şunlara değindi:

“Beş sene de geçse, on sene de geçse hukukta usul esastan önce gelir. Savcılığın yaptığı her şey usule uygun değil. Usule uygun tebligat yapılmadı şahsıma. Olayı oldu bittiye getirip kapatmaya çalıştılar. Biz önce teşkil edelim dedik fakat savcılık makamı sürekli usule uygun olmayan şeylerle bunu geçiştirmeye çalıştı. Mesela en önemli örneği; hastane raporlarımı değiştirdiler. Benim Taksim’de vurulduğuma dair belgeler vardı, savcılık değiştirip ‘dayak sonrası gözetim’ yazdı.

Bina yapmakla adalet sağlanmıyor

“Altı senedir nelerle uğraşıyoruz. Türkiye’nin bu karanlık günleri elbet geçecek. Bizim yaptığımız bu mücadele belki ilerde hukuk fakültelerinde okutulacak dersler olacaktır. Biz bunları kayıt altına alıyoruz. Koca koca binalar yapmayla adalet sağlanmıyor. Beni vuran polisler belli, görüntülerden en son beş kişiye düştü. 16 tane polis görev listelerinden çıktı o gün. O gün orada gaz fişeği kullanan 16 polis var. Onlar da gelip emniyet amirlerinin ismini veriyor. ‘Biz emniyet amirlerimizin isteğiyle yaptık bunu’ diyorlar.”

Vali hukuka neden karışır!

“Burada vuran belli, emri veren belli ama suçu bir türlü kanıtlayamıyoruz. Buna rağmen 6 yıldır haklılığımızı ispat edemedik. Devlet isterse her şeyi bulur. Bir yerde faili meçhul bir olay varsa, sorumlusu devlettir. Bunu yapan da resmi kurumlarla yapıyor. İsimleri belli, numaraları belli, ifadeler belli. Valilik ‘izin vermiyorum’ diyor. Böyle bir adaletsizlik olur mu? Vali neden karışır hukuka?”

- Reklam -

SON HABERLER

AKP ve kayyumlardan çıkan belediyeler borç batağında

POLİTİKA SERVİSİKayyum atanan ve AKP’nin kaybettiği belediyelerden...

Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldi: Erken seçim istemiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın yayın organlarının Ankara temsilcileri ile kahvaltılı...

Sözcü davasında gazetecilere hapis istendi: ‘Pes etmeyeceğiz’

SELİN ASKERSözcü gazetesi yazarları ve çalışanlarının yargılandığı...

Hapis cezası onanan barış imzacısına destek

MERAL DANYILDIZBarış bildirisi imzacısı akademisyen Prof. Dr....

Üniversitenin sadece adı var kendi yok

Öğretim elemanı başına düşen makale sayısına ilişkin istatistikler akademideki olumsuz tabloyu bir...

Irak sınırında çatışma: 4 asker yaşamını yitirdi

Milli Savunma Bakanlığından (MSB), Türkiye-Irak sınır hattında devam eden operasyonlarda, PKK'lilerle çıkan...

Çorlu Tren Faciası aileleri Adalet Nöbeti’ne başladı

DİLAN ESENÇorlu’da geçen sene gerçekleşen ve 25...

Okul taşıtında ‘Halk Özel Harekat’ propagandası

ÖZGÜR GÜRBÜZ15 Temmuz’dan sonra bir dernek yapısı...

AKP’den 50 milyon liralık millet bahçesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yıkımına başlanan 65 yıllık Eskişehir Atatürk Stadı’nın...

Umudun tohumları toprakla buluşacak

İstanbul Beyoğlu Cihangir’de doğal tarımın simgelerinden Roma Bostanı’nda yarın, doğaya tohum toplarıyla...

Sonraki haber