Anasayfa KÜLTÜR SANAT Gezici Kastamonu’da

Gezici Kastamonu’da

30 Kasım’da Ankara’da yola çıkan Gezici Festival, 7 Aralık’ta Sinop’a ulaştı ve ardından 10 Aralık’ta Kastamonu’ya geldi, 13 Aralık’ta da bu yılki yolculuğunu tamamlıyor. Festival Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu tarafından düzenleniyor.

2014’te kurulan Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara Sinema Derneği işbirliğiyle düzenlenen Gezici Festivali beşinci kez Kastamonu’nda ağırlıyor. Beş yıl önce Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğunun akademik danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Ersoy Soydan’ın davetiyle başlayan ve kentte bir gelenek haline gelen festivalin Kastamonu ayağı bu yılda yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.
Kastamonu Üniversitesi Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan festival Ahmet Boyacıoğlu’nun ikinci uzun metrajı olan ve günümüz Türkiye’sine dair çarpıcı tespitlerde bulunan ‘Paranın Kokusu’ filminin gösterimiyle başlayacak ve film ekibinin katılımıyla bir söyleşi de gerçekleşecek. Festivalin ikinci gününde perde Türk Sinemasının Tunç Okan imzalı klasiklerinden ‘Otobüs’ filmiyle açılacak. Ardından ‘Metropolitan’ filmi izlenecek. Birçok ünlü sessiz filme müzik yapan Stephen Horne’un canlı müziği eşliğinde ‘Delft Porseleninin Sırrı’ izlenecek. Günün sonunda Mahmut Fazıl Coşkun’un birçok festivalden ödülle dönen ‘Anons’ filmi izlenecek ve film ekibinin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Üçüncü gün küçük sinemaseverlerin beğenisine sunulan Çocuk Filmleri Bölümü, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda büyükelçiliklerinin desteğiyle hazırlanan Çocuk Filmleri seçkisiyle başlayacak. Daha sonra Dünya Sineması bölümünden “Azim’in Annesi Rona”nın gösteriminin ardından ilk gösterimi Locarno Film Festivali’nde yapılan ‘Sibel’ filmi izlenecek. Üçüncü günün son filmi ise Lee Chang-dong’un 8 yıl aradan sonra çektiği bu yıl Cannes Film Festivali’nde eleştirmenlerden en yüksek notu alan ve FIPRESCI Ödülü’nün sahibi olan ‘Şüphe’ filmi olacak.

Dördüncü günün ilk filmi Jussi Ödülleri’nden En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini alan ‘Eşarbına Sahip Çık, Tatyana’ olurken, birçok ödül alan Türkiye asıllı ABD’li yönetmen Shevaun Mizrahi’nin ilk uzun metrajı ‘Uzak Evren’ dördüncü günün ikinci filmi olarak gösterimde olacak. Daha sonra festivalin Yalanlar Çağı bölümünde yer alan ‘Başarının Tatlı Kokusu’ günün üçüncü filmi olarak Kastamonu’da bulunan sinemaseverlerle buluşacak. Tolga Karaçelik’in üçüncü uzun metrajı, birçok ödül alan, son yıllarda izleyicinin en beğendiği bağımsız yapımlardan biri olan ‘Kelebekler’ filmi ile günün ve festivalin son gösterimi gerçekleştirilecek.

Film ekiplerinin yanı sıra yönetmen Zeki Demirkubuz da dördüncü kez festivalin konuğu olacak ve izleyicilerle bir söyleşi gerçekleştirecek.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,665AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

HDP’den ‘ortak yayın’ yorumu: Dağ fare doğurdu

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi, AKP...

Caretta caretta sahilini tarla gibi sürenler ortada yok

Antalya'nın Serik'e bağlı Belek sahillerinde bulunan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama alanlarından Özel...

Samsun’da kadın cinayeti: Kendisinden ayrılan nişanlısını öldürüp intihar etti

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Sefa G. (22), kendisinden ayrılan nişanlısı Dilek Öksüzoğlu'nu (20)...

Akşener’den ‘ortak yayın’ değerlendirmesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar...

AKP ve Erdoğan propagandası yapan okul müdürü Meclis gündeminde

Mersin Toroslar İbni Sina Özel Eğitim Mesleki Lisesi Müdürü Levent Temel’in, sosyal...

Aydın’da jeotermale geçit yok: Köy halkı jeotermal alanını mühürledi

Aydın'da Pamukören-Değirmendere köyü halkı, zeytin bahçesinin içine jeotermal yapılması planlanan alanı mühürledi.

TCMB: Bankalara likidite imkânı kullandırılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı...

İSPER çalışanları Yıldırım için sahaya sürüldü: “Mezar kazıcı ve gassallar AKP için oy istiyor”

Binali Yıldırım propagandası için İBB’ye bağlı İSPER çalışanları da sahaya sürüldü. Ellerine...

Menemen’in ilk ‘Organik Köy Pazarı’ açıldı

Menemen Belediyesi ve Göktepe Mahallesi Muhtarlığı ortaklığı ile hayata geçirilen  “Göktepe Organik...

Bornova Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Bornova Belediyesi’ne ait İZBAŞ Şirketi ile Belediye İş Sendikası İzmir 6 No’lu...

Sonraki haber