Anasayfa ARŞİV 'Göçmenlere güvence verilsin'

‘Göçmenlere güvence verilsin’


İzmir’in Seferihisar ilçesinde kaçakların bulunduğu teknenin batması sonucu 50’den fazla kisinin yaşamını yitirmesiyle Türkiye’de ve dünyada sığınmacılar ve mülteciler sorunu yeniden gündeme geldi. Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır, sığınmacıların anayasal güvence altına alınması gerektiğini belirtti. Çorabatır, “İnsanların ülkelerinde insan onuruna yakışır şekilde yaşaması sağlanmadıkça göçlerin engellenmesi mümkün değil. Ne yazık ki sadece bir felaket olunca hatırlanan göçmenlerin durumu yeni bir felaket olana kadar hiçbir iyileştirme sağlanmadan yeniden unutulacaktır” dedi.


Türkiye’nin göç yolu üzerinde bir ülke olduğunu ifade eden Çorabatır, “Doğudan batıya doğru yapılan göçlerde kullanılan Türkiye, şimdi güneyden kuzeye yapılan göçlerde de kullanılıyor. Hem göç yolları üzerinde olması hem de ekonomisinin gelişmiş olduğunun düşünülmesi Türkiye’yi cazip bir ülke haline getiriyor. Türkiye’de fazla kalmayıp Avrupa ülkelerine geçmek isteyen sığınmacılar para vererek kaçakçıların eline düşüyor” dedi.


NEDEN GÖÇ EDİYORLAR?
Ülkeler arasındaki ekonomik dengesizliğe dikkat çeken Çorabatır, insanların neden kendi ülkelerin terk ettiğini şöyle açıkladı: “İnsanların kendi topraklarında insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamaması, göç etmenin nedenleri arasında önem taşıyor. Başka ülkelerin refah düzeyinin daha yüksek olduğunu düşünen insanlar, insan onuruna yakışır bir hayat sürebilmek ümidiyle ülkelerini terk ediyor. Ayrıca demokrasi eksikliği, insan hakları ihlalleri, iç savaşlar, komşu ülkelerle savaş, işgal, şiddete maruz kalmak gibi nedenler de insanları göçe yönlendiriyor.”


NE YAPILMALI?
Göçlerin azaltılabilmesi için tüm ülkelerin insanların yaşam standartlarını iyileştirmesi gerektiğini vurgulayan Çorabatır şunları kaydetti: “Ülkeler arasında uluslararası işbirliği yapılması gerekiyor. BM, işbirliğinin teşvik edilmesi, çözüm aranırken insan haklarının temel referans alınması, ülkeler arası bilgi paylaşımının sağlanması ve yerel politikalar oluşturulması gibi başlıklarda toplanabilecek çözüm önerileri sunuyor. Türkiye’de sığınma koşullarının iyileştirilmesi için çalışılıyor ancak gelinen aşama yetersiz. Sığınmacılar, sağlık ve barınma haklarından yeterince yararlanamıyor. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı şu günlerde, bütçeden sığınmacılara da yeterli payın ayrılması sağlanmalıdır.”


‘MÜLTECİ DRAMINA SON VERİLMELİ’
İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ise, sadece Türkiye karasularında bu yılın ilk 6 ayında 9, 2006’da ise 56 mültecinin yaşamını yitirdiği belirtilerek şöyle denildi: “Mülteci dramına son vermek üzere, başta Türkiye ve Yunanistan olmak üzeren bütün devletler göçmen mülteci ölümlerini engelleyecek önlemler almalı. Son olarak İzmir’de ortaya çıkan ölümlerin nedenleri bir an önce araştırılmalı, sorumlular ortaya çıkarılarak ulusal ve uluslararası mahkemelerde yargılanmalı. Sığınmacıların, mültecilerin yaşamını güvence altına alacak uluslararası önlemler alınmalı. Ayrıca, Türkiye 1951 tarihli sığınanların statüsüne ait sözleşmeye koyduğu Avrupa ülkeleri dışından gelen mültecilerle ilgili çekinceleri kaldırmalıdır.”


ÖZLEM ZORCAN ANKARA

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,452AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Like/Beğendim

Toplum olarak ya da kişisel yaşantımızda her şeyin olumlu olmasını istiyoruz, bunda...

‘15 Temmuz Anayasası’, demokratik rejim ve sistem dışı…

OHAL’de hazırlanarak halkoyuna sunulan ve yürürlüğe konulan 6771 sayılı yasa ile gerçekleştirilen...

Orada bir ilçe var uzakta!

Türkiye borç batağında. İsraf almış başını gidiyor…

İstanbul’un Canan’ı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 18 Temmuz 2019 Perşembe (Bugün) Çağlayan...

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Sonraki haber