Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Göğe bakalım…

Göğe bakalım…

“Bugün pazar” diye başlıyordu şiir, “Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.” Sabah Nazım ile uyanıp, gece Nazım ile uyuduğumuz günlerdi. Ekmek ve su gibiydi şiir. Nazım’ın dizeleri geziyordu damarlarımızda. “Bugün pazar/ Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.” Genco Erkal okuyordu şiiri, bacaklarını göğe doğru uzatıp. “Bu anda ne düşmek dalgalara/Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım/Güneş toprak ve ben… Bahtiyarım…”.

Esareti unutturacak, en değer verdiklerimizi bir kenara bırakıp bir an için, özgürlüğü yudumlamak için bakacağımız bir gökyüzü mümkün mü gerçekten? Bence mümkün. Son dönemde halimiz, arayışımız böyle biraz. Bir anlık nefes arıyoruz. Dışardaki tutsaklığımızı gökyüzüne bakıp unutmak istiyoruz. Haykırarak şiir okumak… Olmuyor.

Korkunç günler geçirdik, geçiriyoruz. Susturulmuşluk, kuşatılmışlık ile yaralanmışız. Neye tepki versek bir başkası eksik kalıyor. Hangi sözü söylesek bir diğeri kanıyor.

“Bir şeyin provası yapılıyor sanki/Kuşlar toplanmışlar göçüyorlar…”


Barış imzacısı olduğu için işine son verilen araştırma görevlisi Mehmet Fatih Traş intihar etmişti. Ölümü topluma verilecek son bir ders olarak seçmişti. O dersin acısı içimizde.

Açlıkla terbiye edilmek istenen insanların sayısı artıyor her geçen gün. İşsizlik bir girdap gibi çekiyor umudu.

Bu süreçte kimi bedeni ile kimi emek gücü ile grev diyor. Ama hepsi onurun, susturulanların sesi olma gayretinde. Heykeller demir parmaklıkların ardında özgür. Fabrika bacaları tutsak. Grev yasak. Hak aramak yasak. Tutuklama, grev yasakları ardı ardına geliyor.

Çalışma hayatı bir çukur gibi içine çekiyor herkesi. Yeni çukurlar kazılıyor bir yandan.

İşten çıkarma maliyetleri yüksekmiş. Böyle diyor sermaye: “Kıdem tazminatı kalkmalı!” Çağın gereklerine, yani esnekliğe uymuyormuş kıdem tazminatı. Hükümetin en önemli meselelerinden biri bu. İşçileri ikna etmek için çalışmalar sürüyor. Kıdem tazminatı kalkacak ama fon gelecekmiş. Herkesin parası fonda birikecekmiş. İşçinin kaybı olmayacakmış. İsteyen eski sisteme devam edebilirmiş.

İşçinin her yıl biriktirdiği acılardan kazandığı bir haktır kıdem tazminatı. Bir torbaya atılmayı bekliyor.

Hafta Tatili Kanunu var bir de. O da sırasını bekleyenlerden. Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacı ile gündeme gelen kanun tasarısının birinci maddesi ile Hafta Tatili Hakkındaki Kanun yürürlükten kaldırılıyor. Bu kanun işçilerin tatil yapabilmesi için işyerlerinin haftanın 1 günü tatil ettirilmesini amaçlar. Aynı zamanda işçilerin hafta tatili hakkının yasal dayanaklarından biridir.

Bu yasaya göre eğer işyeri tatil gününde çalışacaksa belediyeye ödeme yapmak ve ruhsatname almak zorundadır.

Mevcutta işçilerin kimi işverenin taleplerine karşı gelemediği, kimisi ise daha fazla gelir elde etme amacıyla haftanın 7 günü çalışabiliyor. Bu yüzden işyerine hafta tatili, işçi için de hafta tatili hakkının kullanımı haline gelebiliyor. Uygulamada 7 gün çalışan işyerlerinde hafta tatiline hak kazanmış işçiye çalıştığı takdirde 2,5 yevmiyelik ücret öngörülüyor. Oysa 6 günden fazla çalışma yasak işçi için.

TÜİK İşgücü İstatistikleri’ne göre 1,5 milyon kişi haftada 72 saatin üzerinde çalışıyor. Bu kişilerin yüzde 44’ü hizmet ve satış elemanı, yüzde 38’i kayıt dışı, yüzde 60’ı ücretli olarak, yüzde 73’ü 10 ve daha az sayıda işçi çalıştıran işyerlerinde çalışıyor. Eğer bu kişiler ek iş nedeniyle bu sürelerle çalışmıyorsa, çalıştıkları işyerlerinin önemli bir kısmının haftanın 7 günü çalıştığı varsayılabilir.

Dolayısıyla bu kanunun yürürlükten kaldırılması, dinlenme hakkını kullanamayanların oranını ve sayısını artıracaktır.


Zaten çalışma hayatında esnekliği kurumsallaştırmayı amaçlayan 4857 sayılı İş Kanunu işçiler için hafta tatilini belirsizleştirmiş, hafta tatilinin pazar günü olma kuralını ortadan kaldırmıştı. Buna karşın işyerleri için tatil gününün pazar olarak belirlenmiş olması bu durumu giderici bir rol oynuyordu. Hafta tatilini birlikte geçirmek isteyen aile fertlerinin, dostların beklentilerini yok sayan bir anlayışa karşı, işyerleri için hafta tatili, kaldırılması değil, güçlendirilmesi gereken bir taleptir. O yüzden bu yasanın kaldırılmasına itiraz edilmelidir.

Bu karanlık günlerde esareti unutmak için değil sevinmek için (Turgut Uyar’ın dediği gibi) göğe bakacağımız günler yakın olsun.

SON HABERLER

Belediye AKP mitingine insan taşıyor

Yerel seçimler için partilerin seçim kampanyaları devam ederken, Ankara Mamak'ta AKP mitingine...

Astana’nın adı resmen Nursultan oldu

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Astana'nın adının Nursultan olarak değiştirilmesi...

Kılıçdaroğlu: Hak talebinin karşılığı hapishane oluyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Tez Koop İş Genel Kurulu'nda konuştu....

Çin’de kimya tesisindeki patlamada ölü sayısı 64’e yükseldi

Çin'in doğusundaki Ciangsu eyaletindeki kimya tesisinde meydana gelen patlamada ölü sayısı 64'e...

AKP’li heyet trene bakan yurttaşlara: “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar”

AKP'nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziray test sürüşüne katıldı.

Çekmeköy’de kağıt fabrikasında yangın

İstanbul Çekmeköy’de bir kağıt fabrikasında yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına...

Tunç Soyer: “Kemeraltı’nı restore ederek UNESCO Dünya Kültür Mirası olmasını sağlayacağız”

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir’i Dünya’nın tanıdığı bir...

Evinde 75 kedi besliyor

Mersin'de hayvansever Yasemin Açık (37), evinde tam 75 kedisi ile birlikte yaşıyor....

İstanbul’da yarın bazı yollar trafiğe kapanacak

İstanbul'da yarın Cumhur İttifakı mitingi ile Newroz kutlamaları nedeniyle bazı yollar trafiğe...

İzmir’den Alper Taş’a destek

AHSEN DEMİRCİOĞLU CHP Beyoğlu Belediye başkan adayı...