Goran ve Komel, Barzani’ye ‘Referandumu ertele’ dedi
13.07.2017 08:22 DÜNYA
Süleymaniye’de bir araya gelen Goran ve Komel temsilcileri “bağımsızlık referandumunun ertelenmesi yönünde 6 maddelik bir bildiri” açıkladı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) muhalefette bulunan Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) adlı iki önemli oluşum, bağımsızlık referandumunun ertelenmesi çağrısının yapıldığı ortak bir bildiri yayınladı. IKBY’ye bağlı Süleymaniye kentinde bir araya gelen Goran ve Komel temsilcileri “bağımsızlık referandumunun ertelenmesi yönünde 6 maddelik bir bildiri” açıkladı.


Açıklanan bildiride “IKBY Başkanı Mesut Barzani ve hükümetinin referandum kararını ertelenmesi, genel seçimlerin ise zamanında yapılması” talep edildi. IKBY’de yaşayan halkın hayat şartlarının iyileştirilmesi ve memur maaş ödemelerindeki kesintilerin tamamen ortadan kaldırılmasının istendiği ortak açıklamada, parlamentonun açılması ve uluslararası alandaki siyasi karar alma süreçlerine muhalefetin de dahil edilmesi gerektiği ifade edildi.

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran’da yaptığı açıklamada uzun süreden beri tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017’de yapılacağını resmen ilan etmişti. Bu bağlamda IKBY lideri Barzani ve beraberindeki heyet Belçika’nın başkenti Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunurken, Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de İran yönetiminin resmi davetlisi olarak Tahran’da bulunuyor.

Peşmerge heykeli krizi
Bu arada Irak’ın Kerkük kentinin kuzey girişine dikilen 25 metre yüksekliğe sahip Peşmerge heykeli Türkmen ve Araplar’ın tepkisine yol açtı. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük İl Teşkilat Sorumlusu Muhammet Ağa, ‘’Kerkük’te sadece Peşmergenin kanı dökülmedi. Beşir,Tazehurmatu, Dakuk, Tuzhurmatu ve Irak’ın her yerinde Türkmenler de canlarını verdi. Bu heykelle Kerkük’ün bir tek Peşmerge tarafından korunduğu mesajının verilmesini kesinlikle reddediyoruz” dedi.

Ağa, “Bu heykelin dikilmesiyle Kerkük’ün Kürtlerin olduğunu göstermek istiyorlar. Irak Türkmen Cephesi olarak Kerkük’ün güney girişinde bir Türkmen askerinin heykelini dikeceğiz” ifadesini kullandı.

“Başkalarını rencide etmemeli”
Kerkük’te Kürt kökenli Berzan Dello, “Yıllardır Kerkük’ü tek başına terörden koruyan Peşmerge için bu heykelin dikilmesi en doğal haktır. Bu kentin terörden korunması için en büyük kurbanı veren Peşmerge güçleri oldu. Peşmerge bir tek Kürtleri değil, tüm etnik grupları korudu’’ görüşünü savunurken, Arap Sait Nizamettin,’ ‘Bu adım kabul edilemez. Hiç kimse yaptığı fedakarlıklar üzerinden başkalarını rencide etmemeli. Burası tüm Kerküklülerin memleketidir’’ dedi.
Türkmen kökenli Adnan Kerküklü de ‘’Peşmergenin Kerkük için fedakarlıklarda bulunması kentin Kürt olduğu anlamını taşımaz” diye konuştu. Kerkük’ün kuzey girişinde, Vali Necmeddin Kerim’in talimatıyla 25 metre yüksekliğe sahip Peşmerge heykeli dikildi.