'Gordion düğümü'nü PYD mi kesecek?
İBRAHİM VARLI İBRAHİM VARLI

Yeni Ortadoğu Düzeni’nin inflası için taşlar adım adım diziliyor. Obama'nın İsrail'e başlayan ziyaretinin ardından hızlanan diplomatik trafik, John Kery’yi bir ay içerisinde ikinci kez Ortadoğu yollarına düşürdü. Tüm bu koşuşturma, soğuk savaş koşullarına göre şekillenmiş Ortadoğu’nun yenidünya düzeni çerçevesinde, küresel çıkarlara uygun şekilde yeniden inflası için.

Bu yeni dizaynın hayata geçirilmesinin önündeki en büyük engel ise Suriye. Engelin aşılması için emperyalist saflar sıklaştırılıyor, yerel ittifaklar yeniden biçimlendiriliyor. Obama’nın torbasından çıkan İsrail-Türkiye barışı, yeni savaşların kapısını aralarken, krizin kesişme noktasında yer alan Kürtler bir anda kendilerini sıcak çatışmaların ortasında buluverdi.

Halep'in Kürt mahalleleri Eşrefiye’den, Şeyh Maksut’tan gelen çatışma haberleri dengeleri alt üst edecek türden. Üç yıldır ısrarla rejim ya da silahlı muhalefete eşit mesafede durmaya gayret eden, pek çok kent ve kasabada yönetimi ele geçiren PYD’nin, Halep’te, Kamışlı’da ve daha birçok yerde Suriye ordusu ile sıcak çatışmaya baflladığı belirtiliyor.

•••

Kürt denklemi Suriye'nin direngenliğinin önemli faktörlerindendi. Şimdi bu denklemin Batılı ittifaklar lehine çözüldüğünün işaretleri geliyor. Kürtlerin muhalif saflara eklemlenmesi ve savaşa sürülmesi için uzun süredir mücadele veriliyordu, anlaşılan o ki Türkiye’deki “barış süreci”, Suriye Kürtlerinin tutumlarını etkilemiş gözüküyor.

Düne kadar tarafsız kalmaya çalışan ve dengeleri gözeten Kürtlerin, artan trafiğin ardından sıcak çatışmalara girmesi tesadüfün ötesinde bir açıklamayı gerektiriyor kuşkusuz! Sorunun bir numaralı muhataplarından PYD lideri Salih Müslim “barış süreci”yle birlikte saf değiştirdikleri yorumlarına katılmıyor, ancak bu sürecin ardından gelen Kürt-Türk yakınlaşmasının rejimi rahatsız ettiğini de vurgulamaktan geri durmuyor.

Peki ne oldu da iki yılı aşkın bir süredir sıcak çatışmaya girmeyen Kürtler birdenbire rejim güçleriyle karşı karşıya geldi? Müslim’e göre saldırıların iki nedeni var: Birincisi, Serêkaniye, Halep, Afrin gibi Kürt bölgelerinde bazı yerel güçlerle yapılan anlaşma. İkincisi ise Kürtlerle Türklerin anlaşabilme ihtimali.

PYD lideri, çatşmaların meşru müdafaadan kaynaklandığını öncelikli hedeflerinin kendilerini savunmak olduğunu ısrarla belirtiyor. Saldırı gelmedikçe, ordu birliklerine saldırmayacaklarını da söylüyor. Müslim, Kürtlerin varlığı ve anayasal hakları kabul edilene kadar Suriye muhalefetine katılmayı düşünmediklerini de ekliyor.

•••

'Gordion düğümü'ne dönüşen Suriye denklemini halihazırda çözecek olan güç Kürtler. Rejimin bugüne kadar çözülmemesinin en büyük faktörü, Kürtlerin çatışan güçlerden yana tavır almamasıydı. İki yılı aşkın bir süredir de tarafsızlıklarını korumayı başardılar. Ancak, Obama ve Kerry'nin ziyaretleri ile İmralı'dan gelen açıklamalar sonrasında yaşanan sıcak çatışmalar bu tarafsızlığın terk edilmeye başlandığının ipuçlarını taşıyor.

Kürtlerin rejim güçleriyle çatışmaya girmesi sadece Suriye’deki dengeleri değil bölgedeki dengeleri de kökten değiştirecek. Washington-Tel Aviv-Ankara arasındaki trafik ve Halep'teki çatışmalar yeni döneme dair çok şeyler söylüyor. Ortadoğu’da dönmeye başlayan savaş çarkları hummalı bir şekilde çalışıyor. Bakalım çarklar bu sefer kimleri öğütecek?