“Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın”

BirGün/Ankara

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Ankara Şubeler Platformu, Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla Ankara Güvenpark’ta yapılmak istenen basın açıklaması sırasındaki polisin sert müdahalesine tepki gösterdi.

KESK Ankara Şubeler Platformu konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. KESK Ankara Şubeler Platformu adına açıklamayı yapan KESK Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman, Ankara’da yapılan eylemlerde 47 kişinin gözaltına alındığını ve gözaltılar sırasında bir kişinin kolunun kırıldığını bildirdi.

Bir yıldır Türkiye’nin OHAL rejimi ile yönetildiğini belirten Kahraman, Ankara Valiliği’nin OHAL nedeniyle çıkardığı genelge ile Kızılay’da Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Meşrutiyet Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi’nin kesiştiği noktalar arasında kalan ve Yüksel Caddesi’nin de içinde bulunduğu bölgeye getirilen toplantı yasağının düşünce ve ifade özgürlüğünü engellendiğini söyledi.

Barışçıl eylemlere yönelik müdahalelerin gelindiği noktanın manidar olduğunu ifade eden Kahraman, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın isimlerinin ima edilmesinin ve iki eğitimci hakkında İçişleri Bakanlığı’nın broşür hazırlatmasının durumun vahametini ortaya koyduğuna dikkati çekti.


gozaltina-alinanlar-serbest-birakilsin-325048-1.

“Nuriye ve Semih yalnız değildir”

İki eğitimcinin yürüttüğü sivil itaatsizlik eyleminin Türkiye demokrasi mücadelesi arasında yerini aldığını vurgulayan Kahraman, toplantıda KESK Ankara Şubeler Platformu’nun taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Bizler her zaman yaşamı, yaşatmayı, insan haklarını, demokrasiyi ve özgürlüğü savunanlar olarak biz kez daha belirtmek isteriz. Nuriye ve Semih yalnız değildir. Talepleri kabul edilmeli, dün gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, OHAL rejimine son verilmeli, KHK’ler iptal edilmeli ve insan haklarına dayalı demokratik hukuk sistemine geçilmelidir”

BİZİ TAKİP EDİN

359,116BeğenilerBeğen
54,887TakipçiTakip Et
1,081,598TakipçiTakip Et
7,462AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL