Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Grev yasağına karşı dava

Grev yasağına karşı dava

Demiryol-İş Sendikası, İZBAN grevini erteleyen Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için Danıştay’da dava açtı: Karar yasalara aykırı, grev hakkı ortadan kaldırılıyor

TÜRKİYE Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş), İzmir’deki İZBAN grevini 60 gün süreyle erteleyen Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali istemiyle, Danıştay’da dava açtı.

İZBAN çalışanları, işverenle toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için 10 Aralık 2018’de greve başlamış, ancak 30’uncu günde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile grev 60 gün süreyle ertelenmişti.. Grevin ertelenmesinin ardından Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi’nde örgütlü olan işçiler, tren seferlerini yeniden başlatmış, ardından da toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı.

Sendika Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için Danıştay’da dava açtı. Dava dilekçesinde, işveren konumunda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) işçiler ile bugüne kadar İZBAN’da 3 defa toplu iş sözleşmesi imzaladıkları anlatıldı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile grevin ertelenmesinin hukuka uygun olmadığına vurgu yapılan dilekçede, bunun uluslararası sözleşmelerde, Anayasa’da, yasalarda yerinin bulunmadığı, ertelemenin işçi haklarını zedeleyen ve grev hakkını ortadan kaldıran bir karar olduğu kaydedildi.

HÜKÜMETTEN CESARET ALDILAR

Dava dilekçesinde işçilerin, ekonomik ve sosyal durumları ile çalışma şartlarını düzeltmek, ileriye götürmekten çok korumak amacıyla greve çıktığı belirtilerek, buna rağmen işverenle anlaşmanın mümkün olmadığı belirtildi. Dilekçede, “İşveren son günlerde, ertelemeden çok emin oldukları için olsa gerek, sendikamız yetkilileri ile ciddi müzakerelerden kaçınmıştır. Grev uygulamaları ve ertelemelerle ilgili olarak, devlet yöneticilerinin beyanlarını tüm kamuoyu sıklıkla duymaktadır. Bu beyanlardan ve uygulamalardan cesaret alan işveren, bunu kullanarak işçilerin haklarını tanımamış ve TİS’i imzalamamıştır” dendi.

Yasaya uygun bir şekilde alınan grev kararının, yasaya uygun olmayan bir biçimde, Anayasa’nın kuvvetler ayrılığı ilkesi göz ardı edilerek, yürütmenin görev ve yetkisi aşılarak, ‘Şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle ertelendiğine de dikkat çekilen dilekçede, “Cumhurbaşkanlığı 6356 Sayılı Yasa’nın 63. maddesinde belirtilen yetkisini kullanırken, ‘Ben bu yetkiyi, istediğim gibi, istediğim şekilde, istediğim zaman, istediğim sendika ve işçilere karşı kullanırım’ şeklinde yorumlama hakkına sahip olamaz kanaatindeyiz” ifadeleri kullanıldı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,962AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

“Ekonomik savaşla İran halkı hedef alınıyor”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Huzistan eyaletinin Irak sınırında yer alan Hürremşehr kentinin...

Fransa Açık’ta ana tablo kuraları çekildi

Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) ana tablo kuraları çekildi. Tek erkeklerde...

“CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın işine son verildiğini duydum”

İstanbul'un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uğur Dündar'ın sunduğu, Sözcü TV ekranlarında...

Pentagon: Beyaz Saray, Ortadoğu’ya 10 bin asker göndermeyi planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beyaz Saray’ın olası İran tehditlerine karşı savunmayı artırmak...

Atletico Madrid’de yaprak dökümü

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Atletico Madrid'de Lucas Hernandez ve Diego Godin'den sonra Juanfran Torres de ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Rabia Naz’ın babası ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Görele...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte...

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

Sonraki haber