Grev zamanı

Almanya’da havalimanı çalışanları, Brüksel’de karayolu taşımacıları, Los Angelas’ta ise öğretmenler farklı taleplerle sokaklardaydı

Almanya’nın en büyük sendikası olan Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (ver.di) Stuttgart, Düsseldorf ve Köln havalimanlarında uyarı grevlerine başladı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüzlerce karayolu taşımacısı, Avrupa Birliği’nin (AB) sektöre yönelik yeni düzenlemelerini protesto etti. ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’ta ise yaklaşık 30 bin öğretmen okulların koşullarında iyileştirme ve maaş zammı talebiyle sokaktaydı.Almanya’da Havaalanlarında çalışan yüzlerce güvenlik görevlilerinin iş bırakması ve yavaşlatması nedeniyle hayat durdu. uçuşlarda iptaller ve gecikmeler yaşandı. Stuttgart ve Düsseldorf havaalanlarına 600 uçağın inişi iptal edildi

Patronlar geri adım atmıyor

Ver.di sendikasından yapılan açıklamada, güvenlik personelinin maaşlarının artırılmasını, Almanya genelinde ücretlerdeki bölgesel farkların giderilmesini talep edildiği ifade edildi. Sendika, 23 bin güvenlik personeli için saat ücretinin ülke genelinde 20 Euro’ya çıkarılmasını isterken, işverenin yüzde 6,4 oranında zam yapabileceğini açıklaması üzerine uyarı grevlerine başladıklarını ifade etti. İşverenle sendika arasındaki müzakerelere 23 Ocak tarihinde devam edilecek.

Belçika’da karayolu işçileri

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüzlerce karayolu taşımacısı, Avrupa Birliği’nin (AB) sektöre yönelik yeni düzenlemelerini protesto etti. Bulgaristan ve Romanya’daki karayolu taşımacılığı sektörünü temsil eden sendikalarının çağrısı üzerine yüzlerce sürücü AB kurumlarının önünde gösteri düzenledi. Göstericiler, “AB’de yasal çalışmak istiyoruz”, “AB sadece batıda mı?” yazılı afiş ve pankartlar taşıdı.

***

30 bin öğretmen sokakta

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’ta yaklaşık 30 bin öğretmeni temsil eden Birleşik Öğretmenler Sendikası, maaş zammı ve sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması, okullarda daha fazla rehberlik ve sağlık hizmeti verilmesi talebiyle greve gitti. Los Angeles’taki charter okullarıda yapılan bütçe kesintileri ve daha iyi ücret talebinin yanı sıra okullarda yaşanan sorunlara da dikkat çekildi. Öğretmenler bir aydır yapılan görüşmelerde, sınıf sayısının arttırılarak, sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi, danışmanlar ve kütüphaneciler gibi ek destek personeli alınması, öğrencilere gerekli desteği verecek yeterli danışman, psikolog ve kütüphaneci sağlanması, okullarda tam zamanlı hemşire bulundurulması talep ettiler eyalet yönetimi tarafından fakat geri adım atılmadı.

BİZİ TAKİP EDİN

358,954BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,387AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL