-Reklam-
Anasayfa DÜNYA Grev zamanı

Grev zamanı

Almanya’da havalimanı çalışanları, Brüksel’de karayolu taşımacıları, Los Angelas’ta ise öğretmenler farklı taleplerle sokaklardaydı

Almanya’nın en büyük sendikası olan Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (ver.di) Stuttgart, Düsseldorf ve Köln havalimanlarında uyarı grevlerine başladı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüzlerce karayolu taşımacısı, Avrupa Birliği’nin (AB) sektöre yönelik yeni düzenlemelerini protesto etti. ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’ta ise yaklaşık 30 bin öğretmen okulların koşullarında iyileştirme ve maaş zammı talebiyle sokaktaydı.Almanya’da Havaalanlarında çalışan yüzlerce güvenlik görevlilerinin iş bırakması ve yavaşlatması nedeniyle hayat durdu. uçuşlarda iptaller ve gecikmeler yaşandı. Stuttgart ve Düsseldorf havaalanlarına 600 uçağın inişi iptal edildi

Patronlar geri adım atmıyor

Ver.di sendikasından yapılan açıklamada, güvenlik personelinin maaşlarının artırılmasını, Almanya genelinde ücretlerdeki bölgesel farkların giderilmesini talep edildiği ifade edildi. Sendika, 23 bin güvenlik personeli için saat ücretinin ülke genelinde 20 Euro’ya çıkarılmasını isterken, işverenin yüzde 6,4 oranında zam yapabileceğini açıklaması üzerine uyarı grevlerine başladıklarını ifade etti. İşverenle sendika arasındaki müzakerelere 23 Ocak tarihinde devam edilecek.

Belçika’da karayolu işçileri

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüzlerce karayolu taşımacısı, Avrupa Birliği’nin (AB) sektöre yönelik yeni düzenlemelerini protesto etti. Bulgaristan ve Romanya’daki karayolu taşımacılığı sektörünü temsil eden sendikalarının çağrısı üzerine yüzlerce sürücü AB kurumlarının önünde gösteri düzenledi. Göstericiler, “AB’de yasal çalışmak istiyoruz”, “AB sadece batıda mı?” yazılı afiş ve pankartlar taşıdı.

***

30 bin öğretmen sokakta

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’ta yaklaşık 30 bin öğretmeni temsil eden Birleşik Öğretmenler Sendikası, maaş zammı ve sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması, okullarda daha fazla rehberlik ve sağlık hizmeti verilmesi talebiyle greve gitti. Los Angeles’taki charter okullarıda yapılan bütçe kesintileri ve daha iyi ücret talebinin yanı sıra okullarda yaşanan sorunlara da dikkat çekildi. Öğretmenler bir aydır yapılan görüşmelerde, sınıf sayısının arttırılarak, sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi, danışmanlar ve kütüphaneciler gibi ek destek personeli alınması, öğrencilere gerekli desteği verecek yeterli danışman, psikolog ve kütüphaneci sağlanması, okullarda tam zamanlı hemşire bulundurulması talep ettiler eyalet yönetimi tarafından fakat geri adım atılmadı.

- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu’na mazbata veren hâkimlerden biri, Göktepe davasında tutuklama kararı vermiş

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe'deki sayım işlemlerin tamamlanmasının ardından...

Erdoğan’ın atadığı rektörler yine ‘tanıdık’ çıktı!

BERRAK GÜNGÖRCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep...

İklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg İtalyan Senatosu’nda konuştu: Geleceğimizi çaldınız

İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki İsveçli...

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan “Çiçek yollamayın, bağış yapın” çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Twitter’da paylaştığı bir mesajla tebrik...

YSK’den HDP’nin ‘KHK’ başvurusuna ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP tarafından adayların seçilmesine rağmen KHK'li oldukları için...

5. Neşeli Otlar Festivali Buca Karaağaç’ta

İzmir Buca Karacaağaç Köyü yetişen ot ve bitki yemeklerini tanıtmak, yöresel ot...

Halkevleri’nden ‘bahara merhaba’ konseri

Halkevleri, "Özgürlüğe ses ver, yeşersin memleket!" sloganıyla "bahara merhaba" konseri düzenliyor.

Dilek İmamoğlu: Sorumluluğum çok fazla, farkındayım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, "Sorumluluğum çok fazla,...

İstanbul Havalimanı taksi fiyatları açıklandı: En yüksek ücret 272 TL

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı'na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini...

Sonraki haber