Anasayfa ARŞİV Gülen gözler

Gülen gözler

Büyük korku ülkesine günlerdir yağan kar, sert poyrazın etkisiyle tipiye dönen geceler, bitimsiz gözaltılar… Ruhu parçalayan düşle gerçek arasındaki salınımlar. Unutmayalım kıştan sonrası bahar, HAZİRAN. Oligarşinin dallanıp budaklandığı sokaklarımızda faşist hükümetin son salvoları giderek vahşileşiyor. Saraylarında titreyerek ölüm hükmü verenler halkın sokakları terk etmemesi karşısında vahim bir telaş içinde çırpınıyor.

Hatırlayalım, Türkiye mahkemeleri Gogol’u (2012) üstelik sokakta performans halindeyken yakaladı ve yargıladı. Büyük Rus yazarı mahkûm etme garabetini gösteren skandal karar vaktiyle meclis gündemine taşınmıştı. Peki bu eser, bürokratları neden bu denli rahatsız etti?  Rus komşu Gogol, asırlar önce ülkemizi bölmeye mi çalışmıştı? Cevabı zor sorular,  güvenlik ‘insan hayatı’nın önünde gelmekte ne de olsa. Önümüze konan “iç savaş paketi” haziranlaşacağımız günlerin somut habercisi. Gogol, Palto eserinde Akaki Akakiyeviç adlı rütbesi düşük bir devlet memurun muazzam öyküsünü anlatır.  “Bakanlıklardan birinde…” başlayan öykü, rütbe yükseldikçe keskinleşen otoriter bürokratların zavallılığını, perişanlığını hicveder. Olaylar silsilesi sonunda Akakiyeviç, yüksek rütbeli bürokratların ama özellikle General’in laneti olur. Petersburg gecelerinde,  hayalete dönüşerek kentte görünür.

Bu satırları yazarken kardeşim Onur Kılıç’ın hukuksuzca tutuklanmasının haberi geldi. Düşle gerçek, geçmişle gelecek. 2004 yılı NATO protestosu için İzmir’den gelen kardeşim Doğukan ve üç arkadaşı (Onur, Ediz, Eco) tavan arasındaki kırk metre karelik evimde kalacaklardı. Geceye yakın geldiler. Kardeşim ve yoldaşım ve çocukluklarını bildiğim diğer kardeşlerim;  kanımız bir değildi ama yüreğimiz birdi DEV-GENÇ’tik… Bitimsiz muhalefettik. Oğlanlar kütüphaneleri inceliyorlardı, yürürken eğilmek zorunda kalışlarını belli etmemeye çalışarak sıcak çayı beklemekteydiler. Biraz mahçup dört kişinin sıkışarak kalacağını belirterek, hayat işte gibi geçişlerle gözleri gülen kardeşlerimin içine bakıyordum.  Bach çalıyordu içimde tuhaf bir mutluluk vardı. Semtte başka bir arkadaşa giderek onları o gece yalnız bırakmıştım. Yıllar sonra Ankara’da Haziran Türkiye meclisinde karşıma çıkmıştı yoldaşım Onur. Kilo almış, sakal bırakmış, sanki boy bile atmıştı… Hiç değişmeyen gülen gözlerle karşımdaydı. Sarıldık, neşeliydik.  Zaman zaman içinde, Güzelyalı sokaklarından Mamak Caddeleri’ne değin faşizme karşı omuz omuza mücadele içindeydik. Birlikte büyüyorduk.

Gogol, biz Hazirancıların da çok iyi bildiği; tarihsel bağlamda sokağın barındırdığı gizil gücü aktarır. Totaliter rejim, kendisine sorun çıkarabilecek, kentli yoksulları, küçük esnafı, çalışan sınıfları kent merkezinden uzaklaştırır. Ortak hafızamız diktatörler tarafından boşaltılıp, sokaklar kontrol altına alındığında, faşist zihniyette amacına ulaşacaktır. Beyoğlu yıkımında da apaçık ortaya çıkan sokaklarımızı elden almaya çalışan otorite, boşuna heveslenmesin. Yeniden kuracağımız bir geleceğin yoğun kara, pusa rağmen uç verdiğini görebiliyoruz. Yazıyı tamamlarken Haziran gözaltıları yediyi aşmıştı, saray ve çevresi sakıncalı bulduklarını tespit ederek hedef göstermeye başlamıştı. Özgecan erkek egemen devlette katledilmişti. Meydanları şarkı ve şiirle savunan Nuh Köklü’nün bedeni omuzlarda yıldızlara doğru yolculuktaydı. Artık içe işlemeyen o ayazda yüreğimizde hep Haziran, otorite için elbette sakıncalıyız. Katil ve Hırsız yetiştiren düzenin çökeceğinin haritası GOGOL’da gizli. Saray ve çevresinde panik; diktatör kükrüyor; “Kim bu Hazirancılar? Toplayın hepsini…!”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,651AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İBB, yardım kartı olanları arıyor: “Limitiniz gelecek ay 400 TL olacak, Binali Yıldırım’ın selamı var”

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, İBB'ye ait bir telefon numarasından yardım kartı...

Necip Fazıl’ı eleştiren öğretmene sürgün

Zonguldak Fener Anadolu Lisesi öğretmeni Murat Durmuş derste Necip Fazıl ile ilgili...

İstanbul’da düzenlenen festivalde off road aracı kalabalığın arasına daldı: Yaralılar var

Eyüp Kemerburgaz’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Big Boyz Festivali’nde kontrolden çıkan off...

Efeler Belediyesi Yılmazköy’deki JES çalışmasını durdurdu

Aydın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy Mahallesi'nde jeotermal enerji şirketi tarafından yapılan boru...

Kapadokya’da 17 yapının yıkımına karar verildi

Kapadokya'da peribacalarına yakın olması nedeniyle 17 yapının daha yıkılması için karar alındı.

Artvin’de kamyon uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 8 yaralı

Artvin'de bir kamyonun uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi...

İki uçak havada çarpıştı: 2 ölü

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Masterton kasabasındaki havaalanına inmeye çalışan küçük uçak ile...

AKP’li meclis üyesi, Kadıköy Belediye Başkanı’nın konuşmasını engelledi

Pendik'te Patnos Spor Kulübü’nün dayanışma gecesine davet edilen Kadıköy Belediye Başkanı CHP'li...

Erdoğan’ın yeğeninden Murat Alan paylaşımı: Sopadan geçirilmiş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni Ömer Erdoğan, cuma...

Adalet arayan aileler Bakırköy’de buluştu

Çorlu tren faciasında hayatını kaybedenlerin yakınları, Rabia Naz Vatan’ın ailesi bugün Bakırköy Özgürlük...

Sonraki haber