Gülmen ve Özakça'da Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri görüldü
10.05.2017 16:19 GÜNCEL
Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları giderek kötüleşiyor. Tansiyon ve nabız düzensizlikleri başladı, bulaşıcı hastalıklara karşı savunmaları zayıfladı, kan değerleri kötüleşti, algılama, duygu durum bozuklukları, zihinsel ve motor faaliyetlerde bozulmalar başladı

BURCU CANSU - @burcu_cansu
[email protected]


Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, açlık grevinde 63 günü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın kritik dönüm noktasında olduğunu belirterek, sağlık durumları ile ilgili “Tansiyon ve nabız düzensizlikleri başladı, bulaşıcı hastalıklara karşı savunmaları zayıfladı. Kan ve biyokimya değerleri giderek kötüleşti. Algılama, duygu durum bozuklukları, zihinsel ve motor faaliyetlerde bozulmalar dikkati çekici” dedi.

Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumuna ilişkin ATO’da düzenlenen basın toplantısına CHP milletvekilleri Fikri Sağlar, Ali Şeker, Niyazi Nefi Kara, Mehmet Tüm ve Orhan Sarıbal da katıldı. Açıklamayı yapan Bulut, ATO ve İnsan Hakları Komisyonu ile ortak çalışma içerisinde gerekli muayeneleri yaptıklarını belirtti.

geri-donulmezlige-dogru-284610-1.

CHP lideri durumu Başbakan Binali Yıldrım'a anlattı

Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım'a 63 gündür açlık grevinde olan akademisyenleri başbakanlığa davet edin önerisinde bulundu. Dokuz8haber'e konuşan CHP milletvekili BarışYarkadaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Binali Yıldırım'a 63 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumunu aktardığını söyledi.

Ölüme doğru sürükleniş başladı

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevlerinin artık kritik bir dönüm noktasına geldiğine dikkati çeken Bulut, şunları kaydetti:

geri-donulmezlige-dogru-284613-1.

“B1 vitamini desteği almalarına karşın tansiyon ve nabız düzensizlikleri, bulaşıcı hastalıklara karşı savunmalarının zayıflaması, kan ve biyokimya değerlerinin giderek kötüleşmesi, algılama, duygu durum bozuklukları, zihinsel ve motor faaliyetlerde bozulma belirtileri Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileridir. Bu hastaların yüzde 10-15’i yaşamını kaybetmektedir ve yüzde 77’si ileriki dönemlerde enfeksiyonlarla kaybedilmektedir. Yüzde 25 kadarı uzun süreli hastane ve özel bakım gerektiren bedensel ve ruhsal sağlık sorunlarından etkilenmektedir.

geri-donulmezlige-dogru-284614-1.

Gülmen ve Özakça’yla görüşmelerimizde bilinçlerinin kapanması durumunda müdahale şansı ve izinleri ATO tarafından ısrarla istendi ancak kendileri bu izni vermeyeceklerini ve tedavi olmak istemediklerini defalarca beyan etti. Hekimler olarak elimizden bir şey gelmemesinin ıstırabı ve acısı içerisindeyiz.”

geri-donulmezlige-dogru-284615-1.

Gülmen ve Özakça göreve iade edilsin

Açlık grevinin 62’inci gününde sağlık durumundan kaynaklı alana gelemeyen Gülmen, direnişin 63’üncü gününde tekerlekli sandalye ile geldi. Alkışlarla Yüksel Caddesi’ne giren Gülmen ve Özakça’ya ATO’daki basın toplantısına katılan CHP milletvekilleri de eşlik etti. Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumuna dikkati çekmek için bir basın açıklaması yapıldı. CHP’li Milletvekilleri Fikri Sağlar, Ali Şeker, Niyazi Nefi Kara, Mehmet Tüm, Orhan Sarıbal, Barış Yarkadaş, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri de katıldı. Açıklamalarda, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumunun kötüye gittiğine dikkat çekildi.

geri-donulmezlige-dogru-284611-1.

‘Türkiye’nin yüz karası”

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Gülmen ve Özakça’nın işlerine, aşlarına, onurlarına sahip çıkmak için açlık grevinde olduğunu belirtip, “Atılan bütün kamu emekçileri için direniyorlar. Eskiden devletin memurları vardı şimdi de AKP, AKP’nin memurları olsun istiyor. Arkadaşlarımız AKP’nin memuru olmadığı için işinden atıldı, taleplerinin yanındayız” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar konuşmasında, “Erdoğan’ın Türkiyesi’nde işleri, aşları ellerinden alınan insanların kararlı bir şekilde direniyor. Bu durum Türkiye’nin yüz karasıdır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da Gülmen ve Özakça’nın durumunu Meclis gündemine de taşıdığını belirterek, “Gülmen ve Özakça’ya destek olmaya devam edeceğiz, yanlarında olarak seslerine ses olacağız” dedi.

geri-donulmezlige-dogru-284612-1.

1996 ve 2000 yıllarında iki kez ölüm orucu yapan Sevgi Saymaz'ın annesi Fikriye ​Saymaz da destek iç ni bir günlük açlık grevine başladı. ​ Gezi direnişi sırasında polis Ahmet Şahbaz tarafından katledilen Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi ​Sarısülük de alana gelerek direnişe destek verdi.