Anasayfa KÜLTÜR SANAT 'Güneş bize yeter' diyenler 4. defa buluştu

‘Güneş bize yeter’ diyenler 4. defa buluştu

Festival alanı olarak seçilen Zeytinli-Mehmetalan Köyü’ndeki Kuzgun Kamp, Zeytinli Baraj Projesi yapılırsa sular altında kalacak olan Kirişlik Vadisi’nde yer alıyor. 2014 yılında Mıhlı Çayı üzerinde planlanan Mıhlı Barajı’na dikkat çekmek üzere doğan Ekofest, baraj projesinin sular altında bırakacağı Darıdere Tabiat Parkı’nda, su, orman ve toprak temalarıyla gerçekleşmişti.

Ekofest 2018’in teması: Enerji

Her yıl farklı bir teması olan Ekofest’in programı “Güneş bize yeter” sloganıyla enerji etrafında şekillendi. “Yenilenemez Enerji” panelinde Pınar Demircan nükleer enerji santralleri, Özlem Katısöz kömürlü termik santrallar konusunda güncel gelişmeleri ve görüşlerini paylaştı. Önder Algedik’in “Sıfır Enerjili Kentler” sunumunun ardından Çanakkale, Edremit ve Küçükkuyu Belediyeleri Başkan ve vekilleri, “Yerel Yönetimler ve Enerji” konusunda neler yapılabileceğini katılımcılarla masaya yatırdı.


Özgür Gürbüz “Nasıl Bir Dünya, Hangi Enerji” ve “Enerji Tasarrufu ve Verimliliği” sunumlarının ardından, Önder Algedik ile birlikte “Türkiye’de Enerji Politikaları”nı doğa severlere aktardı.

Zeynep İlhan moderatörlüğünde gerçekleşen Enerji forumunda katılımcı STK’lar enerji konusunda gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve daha sonra yapmak istediklerini paylaştı. “Yenilenebilir Enerji” panelinde Kardelen Afrodit Atsal biyoenerjiyi, Çağla Balcı Eriş RES’leri, Umur Kozanoğulları kolaylaştırıcılığında Adil Alper Coşkun ve Aslı Odabaşı ise Enerji Kooperatiflerini anlattı.

“Yerel Değerler” panelinde, Burhan Gümüş kolaylaştırıcılığında Cumhur Dokur ve Sinan Tortum bölgenin yerel değerlerini anlattı. “Güneş, Rüzgar, Su” konulu edebiyat panelinde ise Yaşar Kara ve Mustafa Köz edebiyat – doğa ilişkisini inceledi.

gunes-bize-yeter-diyenler-4-defa-bulustu-501729-1.

Otuzbeş gönüllünün uzun süren yoğun emek ve çabalarıyla doğada gerçekleştirilen ilk ve tek ekoloji festivali boyunca panellerin yanı sıra tai- chi, yoga, meditasyon, doğa yürüyüşleri gibi spor etkinlikleri, ağaç gözlemi, ekosistem inceleme turu, şiir ve öykü, beden ritm, ip mandala, doğal merhem, zehirsiz temizlik, bitkisel çaylar ve aromaterapik yağlar, seramik, resim, geri dönüşüm atölyeleri gerçekleştirildi. Bu etkinliklere çocuklar da büyük ilgi gösterdi.

Ekofest katılımcıları müzikle coştu

Ekofest’in zeytin ağaçları altında kurulan sahnesinde Bülent Genç, Mecit Ünal, Nevzat Kalender, Tayfun Hakan Kağan, Issız, Ahmet Beyler, Ethnic Band ve Cümbüş Cemaat konser verdi.

Kazdağı Doğa Koruma Ödülleri sahiplerini buldu

Geçen yıl ilk kez verilen Kazdağı Doğa Koruma Ödülleri festivalin son akşamı sahiplerini buldu. Yerel doğa koruma ödülünü Zeytinli Barajına karşı direnen Mehmetalan köylüleri ile taş ocağına karşı direnen Balıkesir Kocaseyit köylüleri paylaştı. Ulusal Doğa Koruma Ödülü ise, kömürlü termik santrale karşı verdikleri mücadeleyi sabun üreterek devam ettiren Yırca köylülerine verildi.

‘Hedefimiz sıfır enerjili kentler’

Oldukça renkli görüntülerle geçen, enerji konusunda yeni fikirlerin ve bilgilerin paylaşıldığı festivali değerlendiren Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Ekofest’in bu seneki konusu enerjiydi. Özellikle körfez bölgesindeki yerleşimlerin sıfır enerjili hale gelmesi konusunda kampanya yürütülmesine, yerel yönetim seçimleri öncesinde bu konuda çalışılmasına karar verildi.

gunes-bize-yeter-diyenler-4-defa-bulustu-501730-1.

Bulunduğumuz yerden başlayıp sıfır enerjili kentleri tüm ülkeye yaymak istiyoruz. Bu yıl çocukların ve gençlerin yoğun katılımı bizi ayrıca sevindirdi. Atık üretmeyen, doğaya saygılı, daha katılımcı bir Ekofest için herkesin elinden geleni yapacağına inanıyoruz. Ekofest’lerde de görüyoruz ki atık konusunda daha da bilinçlenmemiz gerekiyor. Asgari çöp üretme, ayrıştırma, doğayı kirletmeden kendi dengesinde korunma konusunda önümüzdeki senelerde katılımcılarımızdan daha da katkı bekliyoruz. Festivale destek veren yerel yönetimlere ve gerçekleşmesinde emeği geçen gönüllülerimize teşekkür ederiz” dedi.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...