Anasayfa KÜLTÜR SANAT Güneşe adanmış şarkılar

Güneşe adanmış şarkılar

Alternatif rock grubu Palmiyeler, 2017’de yayımladıkları ‘II (Venus)’ albümü sonrasında ikinci stüdyo albümleri Akdeniz’i sevenleriyle buluşturdu. “Yaz aşkı” temasının ağırlıkta olduğunu gördüğümüz bu albümün “Güneşe adanmış” bir albüm olduğunu söylüyor Palmiyeler ekibi. Palmiyeler ile son albümleri üzerine konuştuk.

»Sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla birlikte iş yaparken oldukça keyif alan bir grupsunuz. Bu dinamik nereden geliyor?

Mertcan Mertbilek (M.M.): Bir arada vakit geçirmeyi gerçekten seven bir grubuz, konserler ve provalar dışında da sürekli birlikte vakit geçiriyoruz. Buluşup dışarı çıkmayı seviyoruz.

Barış Konyalı (B.K.): Yakın arkadaşız. Konserler dışında da sürekli hep birlikte takılıyoruz. Konserlerimize de parti gibi bakıyoruz. Şehir dışı konserlerimize de birkaç gün erken gidiyoruz denize giriyoruz, geziyoruz. O enerji de karşı tarafa geçiyor diye düşünüyorum.

»Kendi sahne dekorlarınızı ve tişörtlerinizi yaptığınızı biliyoruz. Müzikte görsel ögelerin yeri nerede sizin için?

M.M.: Kesinlikle doğru, hatta buna kliplerimizi de ekleyebiliriz. Klipleri ve albüm kapaklarımızı da kendimiz yapıyoruz. Görsel dilin kullanılması önemli, albümü dinlemeden önce kapağını görürsünüz, sanal dünyada önce thumbnaila tıklarsınız ya da grubu ne kadar sevseniz de t-shirtün deseni de önemlidir. Biz de bu yaratıcılık alanını sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz.

B.K.: Grupta Mertcan ve Tarık’ın olması çok şeyi değiştiriyor. Kapakları onlar yapıyorlar sonra hep beraber üstünde konuşup karar veriyoruz. Müziği yapan kişi görselleri de yapınca işimiz çok daha kolay oluyor.


»Türkiye’de alternatif müziğe karşı ilgi nasıl? Sizin müziğinize yabancı dinleyicilerden ilgi var mı?

M.M.: Giderek artan bir ilgi var, ayrıca yabancı dinleyicilerimiz hem Türkiye’de hem de yurt dışında çoğalmakta. Konserlerimizde her zaman yabancı dinleyiciler oluyor, Türkiye’de yaşayanlar ya da tatile gelenler bir şekilde konserlerimize geliyorlar.

B.K.: Alternatif müziğe ilgi gitgide büyüyor. Yaşadığımız dönemde her şey çok hızlı değişiyor. İnsanların algısı hızlandı bu yüzden de standartlardan çok çabuk tatmin olup yeni şeyler arayışına geçiyorlar. Alternatif diye adlandırılan müzik de içinde sürü farklı janr taşıyor. Hepsi ayrı bir tat, isteyen istediği kısma giriyor. Başka başka şehirlerden ‘‘Burada konser verin’’ mesajları geliyor.

» “Akdeniz” isminde albüm yayınladınız. Öncelikle neden Akdeniz?

M.M.: Güneşe adanmış bir albüm yapma niyetimiz vardı ama albümü kaydettiğimizde ismi henüz yoktu. Ismi rüzgâr ve deniz olacaktı, daha sonra Akdeniz ismi aklımıza gelince akılda kalıcılığı ve içinde bulunduğumuz coğrafyayı ve güneşi çağrıştırmasıyla diğer alternatifleri geride bıraktı.

» “Akdeniz” albümündeki şarkılarda çok fazla ‘yaz aşkı’ teması görüyoruz. Belirlenmiş bir yol muydu bu yoksa kaçınılmaz olarak mı gelişti?

M.M.: Tamamen belirlenmiş bir yol değildi, genelde şarkıların ve sözlerin bizi yönlendirmesine izin veriyoruz. Tabii belli sınırlar da çiziyoruz, her aklımıza gelen sözü şarkıya eklemiyoruz ama yaz aşkı temasını da bu albümde bariz kullandığımızı inkâr edemeyiz. Daha önce de ‘kar beyaz’ şarkısında bu temayı kullanmıştık. Gelecekte de şarkılarımızda yaz aşkı teması olacaktır, harika bir konu çünkü 🙂 Gelecek albümün temasının tamamen başka olduğunu söyleyebilirim ama.

»Aynı dönemde yaşadığınız sanatçılardan kimleri beğenerek takip ediyorsunuz?

M.M.: la luz, Garden, değişmeyen favorim Ariel Pink.

B.K.: Türkiye’den bahsetmek gerekirse, çoğu arkadaşımız zaten. Festivallerde çalarken ya da İstanbul’da tanışıp kaynaşıyoruz. Aklıma ilk gelenleri sayıyorum, yazmadıklarım kızmasın bana… Brek, Jakuzi, Cem Özel, Gaye Su Akyol, Alpman, Kim ki O, Tuğçe Şenoğul… Yabancılardan da Jacco Gardner, Homesick , Fidlar, The Mauskovic Dance Band i çok dinliyorum son dönemde.

»Sevenleriniz sizi önümüzdeki günlerde nerelerde dinleyecek?

Birçok konser verdik, festivallerde çaldık, birçok başka sanatçı ile tanıştık ve dinleyicilerimizle bir araya geldik. Yaz bitene kadar festivallerde çalmaya devam edeceğiz. Yaz sonunda yeni albüm için stüdyoya giriyoruz. Ayrıca bu süreçte Akdeniz albümünden bir video çalışması daha yayınlamayı planlıyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,153AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

İran ABD’yle görüştüğü iddialarını reddetti

ABD'nin bölgede gerilimi tırmandırması sonrası İran'la ABD arasında görüşmelerin yapıldığı yönündeki iddialar...

Bolivarcı hükümetle ABD destekli muhalefet arasında ikinci müzakere

Venezuela'da Bolivarcı hükümetle ABD yanlısı muhalefet arasında ikinci bir Oslo müzakeresinin yapılacağı...

Sonraki haber