Anasayfa YAZARLAR Güven…

Güven…

Güvende hissedeceğimiz sosyal ilişkiler, kurumsal yapılar ve güvenceler arıyoruz hepimiz. Bireysel değil arayışımız, toplumsal.

Arıyoruz çünkü bütün uluslararası deneyimler ve bilimsel araştırmalar bir toplumda toplumsal güven duygusu daha güçlü olduğunda, o toplumun ekonomik büyümesinin, yaşam kalitesinin, kurumsal etkinliğinin arttığını ortaya koyuyor.

Bilimsel çalışmalar Türkiye’de toplumsal güvenin, sadece dünya ortalamasına çıkması halinde bile ekonomik büyümemizin en az 1-2 puan daha yüksek olacağını gösteriyor. Krizi aşmak için ihtiyacımız olan reçetenin ilk adımlarının ne olması gerektiği belli yani. Dünyanın en büyük havaalanlarına, devasa Şehir Hastanelerine, kimsenin geçmediği köprüler üzerinden rantçı yandaşları zenginleştiren kamu harcamalarına değil, toplumsal güveni arttıracak adımlara ihtiyacımız var. Yani, hukukun üstünlüğünü, katılımcı ve demokratik kurumları, sosyal ve ekonomik eşitliği sağlayacak adımlara…

Ancak bırakın ekonomik saiklerle toplumsal güven ihtiyacını tartışmayı, geldiğimiz noktada bizler bugün, toplumsal güvende yaşanan yıkımın, toplumun can güvenliğini tehdit eden gerçekliliğiyle karşı karşıyayız. Bunu demokrasi, özgürlük, eşitlik, barış diyen milyonların sırtına Çubuk’ta indirilmiş olan yumruklar, atılan taşlar ve nefretin yakıcı çığlıklarıyla yine ve yeniden yaşıyoruz.

Üstelik bunu neden yaşadığımızı da açık açık görerek, bilerek…

Hepimiz biliyoruz ki, bu ülkenin kurucu partisi ve bugün TBMM’de temsil edilen en büyük ikinci parti olan CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na dönük linç girişimine giden yol, Saray ve elindeki devlet gücüyle adım adım inşa edildi. TBMM Başkanvekili Levent Gök’ü yakasından yakalayıp parçalamak isteyenler işte bu Meclis’i ve halkın egemenliğini yok sayan yumrukları, bir süredir siyasi zeminde atıyorlar zaten. Demiri kızdırıyor, buna dur demek isteyen her sesi ve düşünceyi de demirlerin arkasına hapsediyorlar.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine giderken miting meydanlarında kurulan dev ekranlardan vahşetin yayını yapıldı. Doğrudan toplumu ayrıştıran iktidar, kendi bekası uğruna tüm toplumu ve onu ayakta tutan güven duygusunu yakmaya çekinmedi. Tehditler, sehven değil, anlık bir siyasi şehvetle değil, planlı ve programlı ve tekrar tekrar tüm Türkiye coğrafyasına yayılıverdi. Yandaş medya desteğinin de yardımıyla…

Cumhurbaşkanlığı’nın iletişim sayfalarından toplum ikiye bölünüverdi. 27 Şubat 2019’da fiilen sosyal medya üzerinden tüm ekranları ikiye bölüverdi mesajıyla, altı maddede özetleyerek o nefret tohumlarını… Bu ülkenin her vatandaşının can güvenliğinden sorumlu olan İçişleri Bakanı şehit cenazelerinde protokole CHP’nin alınmaması yönünde verdiği talimattan duyduğu gururu, sesine de yansıtarak toplumu ayrıştırmayı görev edindi kendisine.

Demokratik hakkını kullanarak eşitlik, özgürlük, barış diyenleri saçlarından sürüklemeye çekinmeyenlerin, açıkça yaşanan linç girişimini uzaktan izleyip, yapılana “protesto” demesiyle de un ufak edildi toplumsal güven. Ve bu ülkenin güvenliğinden sorumlu olanlar linç girişiminde bulunanların “linçle verdiği mesajı” sahiplenerek, güvenliği de güveni de ortadan kaldırıverdiler.

Bugün iktidar gücünü elinde tutanların işte böyle adım adım, kararlılıkla kurdukları düzenin karanlığında yankılandı Çubuk’ta inen yumruklar ve yakıcı sözler.

Oysa o karanlığı yaran, umudun ve geleceğin ışığını tüm Türkiye’ye yayan bir sağduyu ve halk iradesi var uzun süredir toplumda. Saray’ın tüm devlet imkanlarıyla dayattığı karanlığa karşı halkın sağduyusu, Türkiye’de birlik ve beraberliği ve yarınların umudunu muhafaza ediyor.

İlginizi çekebilir:  "Erdoğan muhalif medyayı neden davet etmedi?"

Ve şimdi halkın iradesiyle yerelden nefes almış olan Türkiye demokrasisinin ihtiyacı bu iradeyi temsil etmesi gereken TBMM’de, CHP Grubu’nun bu linç girişimine dair kurulmasını talep ettiği Meclis Araştırma Komisyonu’nu vakit kaybetmeden kurmak. Şimdi ihtiyaç hızla bu lincin tüm siyasi sorumlularının istifa etmesi. Şimdi ihtiyaç, milyonların dayanışmayla, sağduyuyla, kararlılıkla ortaklaşacağı güven duygusunu hızla ve vakit kaybetmeden var etmek…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Fenerbahçe’den ayrılan isimler belli oldu

Fenerbahçe'de Vedat Muriqi'nin transferi karşılığında Çaykur Rizespor'a giden isimler belli oldu.

Sonraki haber