Anasayfa ÖZEL Güvenlik birimine dev yetki

Güvenlik birimine dev yetki

Darbe girişiminin ardından “Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi”ni oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kararname ile bu kurumun yetkilerini belirledi. Güvenlik Merkezi, geniş yetkilerle donatılarak olağanüstü durumlarda İçişleri Bakanlığı’nın en yetkili birimleri arasına girdi

İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede yaşanan güvenlik sorunlarına yönelik önlem alma ve olaylara müdahale için görevlendirileceği bildirilen Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nin (GAMER) yetkileri belirlendi.

OHAL döneminde ülkeyi sıkıyönetim koşullarında yöneten ve OHAL’in ortadan kalkmasına karşın güvenlikçi politikalarından vazgeçmeyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile GAMER’i geniş yetkilerle donatarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün birçok yetkisini bu kuruma da verdi. Kararnamede, GAMER’in yetkileri, “Kamu düzenini, bireylerin hak ve hürriyetlerini, toplumun huzur ve güvenini temin etmeye yönelik faaliyetler ile acil durumlarda ortaya çıkabilecek güvenlik riskinde, güvenlik odaklı olarak İçişleri Bakanlığı merkez birimleri, bağlı kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve iş birliğini sağlamak” olarak belirlendi.

ACİL DURUMLARA MÜDAHALE

Merkez, güvenlik kaynaklı acil durumlarda olay öncesi, sırası ve sonrasında yürütülecek faaliyetlerin yer aldığı acil durum planlamasını yapmakla görevlendirildi. İllerde kurulan İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlükleri, GAMER’in görevlerinin yerine getirilmesine ilişkin çalışmaları yürütmekle yetkilendirildi.

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Savunma Bakanlığı’nın hizmet birimlerinde de değişikliğe gidildi. Buna göre, “Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı” ve “Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü” kapatılırken “Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü”, “Savunma ve Güvenlik Genel Müdürlüğü”, “Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü” ve “Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü” kuruldu. “Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü”nün ismi “Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü” olarak değiştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nda kurulan yeni birimlerin görevleri arasında, “Askere alma politikası ve planlamasını yapma, TSK’ye ait silah sistemlerinin modernizasyonunu yapma, tedarik işlemlerini yürütme, milli savunma politikasını oluşturma ve istihbarat faaliyetleri ile ilgili konularda bakanlıklar arasında işbirliğini sağlama” gibi tanımlar yer aldı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,965AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Çünkü çürüdüler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, kendinden önce aynı koltuğa oturmuş AKP’li...

Ortaöğretim Tasarımı ve gerçekler

Ortaöğretimi düzenleme projesi nasıl oldu da matematik var mı yok mu tartışmasına...

Sevgili Füsun Üstel,

2010’dan bu yana yazıyorum BirGün’de ve bu köşeyi kamu alanı olarak gördüğümden...

İşçiye ara dinlenmesi vermek yasal zorunluluktur

SORU: Özel bir şirkette 08.30-17.00 arası hizmet vermekteyiz. Yarım saat yemek paydosu...

Sözcükler hain, en tanıdık olanı bile!

Sadece kurumların içini boşaltmakla kalmadılar, dili de çökerttiler, dilden geriye enkaz kaldı....

Yöresel bir figür: Fatih Terim

“…Öğrenci dergisinin kapağı için tasarladığı amblemin kulübün resmi logosu haline gelmesi ve...

Sonraki haber