Güvenpark saldırısı davası başladı
19.06.2017 14:51 GÜNCEL
Geçtiğimiz yıl Ankara Güvenpark’ta TAK tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısıyla ilgili 55 sanığın yargılanmasına başlandı

BirGün / Ankara

Ankara Güvenpark otobüs duraklarına TAK tarafından bomba yüklü otomobille düzenlenen ve 36 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısıyla ilgili 55 sanık hakkında açılan davanın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine başlandı.

Duruşmada kimlik tespitinin yapıldığı sırada sanıkların üniversite mezunu ya da üniversite öğrencisi olduğunu söylemesi üzerine hayatını kaybedenlerin yakınları tepki gösterdi. Sanıklardan Azamettin Karakoç’un aylık gelirini 20 bin lira olarak açıklaması da duruşmayı izleyenlerin tepkisine neden oldu.

Kimlik tespiti sırasında sanık avukatlarının, hayatını kaybedenlerin yakınlarına yönelik, “Sataşma ve hakarette bulunuyorlar” suçlaması üzerine salonda gerginlik yaşandı. Mahkeme Başkanı gerginliğin devam etmesi halinde duruşmaya ara vereceğini söyledi. Salonda sessizliğin sağlanması ardından kimlik tespiti tamamlandı.

“Yakınlarımız için adalet arıyoruz”

Duruşma öncesi patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarının oluşturduğu 13 Mart Platformu adına yapılan açıklamada, “Bizler katledilen yakınlarımızın adaletini arıyoruz. Bu adalet, ancak her kim olursa olsun ihmal ve kusurları bulunanların da tespit edilerek yargılanmalarıyla hasıl olur. Yoksa yargılama yarım kalır” denildi.