Anasayfa SAĞLIK "Hacamatçılar iktidar tarafından korunuyor"

“Hacamatçılar iktidar tarafından korunuyor”

TTB ve İTO 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılında yaptığı etkinlikler kapsamında konferans ve panel düzenledi. Eski TTB Başkanı Erdal Atabek, "Hacamatçılar ve sülükçüler geleneksel tıp adı altında bugün sağlık hizmeti içinde görülüyor ve iktidar tarafından korunuyor" dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası (İTO) 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılında ‘Yüz Yıldır Ülkemize, Mesleğimize ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz’ temasıyla konferans düzenlendi. Etkinliğin ilk oturumu Prof. Dr. Nurhan Yıldırım’ın Osmanlı ve Türkiye’deki Tıp tarihi anlatımıyla başladı. Yıldırım “100 sene önce tıp öğrencileri mücadelenin yolunu açmışlar, onların ışığı hepimizin yolunu aydınlatsın” dedi.

“EN BÜYÜK SORUN DOGMATİK YOBAZLIKTIR”

Konferansın ardından ’90. yılında Gelenekten Geleceğe İstanbul Tabip Odası” başlıklı panele geçilirken, konuşmacılar tarafından İTO’nun geçmişten bugüne kısa tarihi anlatıldı. Dr. Osman Öztürk’ün moderatörlüğünde başlayan konferansta ilk sözü 1964- 1984 yılları arasında TTB başkanlığı yapan Dr. Erdal Atabek aldı. TTB’ye başkan seçilme sürecinden ve anılarından bahseden Atabek, “Bugün 1827’den gerideyiz. Hacamatçılar ve sülükçüler geleneksel tıp adı altında bugün sağlık hizmeti içinde görülüyor ve iktidar tarafından korunuyor. Tıp tarihinin karşılaştığı en büyük sorun dogmatik yobazlıktır. Bugün benim örgütüm bizim zamanımızdan çok daha güçlü, örgütlü, yayınlarıyla ve kamuoyu oluşturma birimleriyle çok daha iyi bir yerde. Şimdi biz demokrasi mücadelesi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

TTB merkez konseyi eski başkanlarından Prof. Dr. Gençay Gürsoy “TTB’nin birbirini izleyen 3 başkanı sırasıyla ceza almış durumda. Kitleyi harekete geçirebilecek bir yapıyı yeniden kurmak ve belki iktidarı sarsabilmek için, ayın 17’sinde Büyük Hekim Yürüyüşü’ne çağırıyoruz” dedi.

‘Hekim emeği değersizleştirildi’

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, kurumların yok edildiğini ve sağlığın ticarileştiğini vurgulayarak, “Sistemin allak bullak edilip, hekim emeğinin son derece değersizleştiği bir ortamda var olmaya ve dayanışmayı örgütlemeye çalışıyoruz. Bizim için halk sağlığı en önemlisi ama bir yanıyla etik değerleri ve hekim haklarını korumak bizim mücadele alanlarımızdan. Bu dönem kuralsızlığın, hukuksuzluğun, sağlık sisteminin alt üst olduğu, geleneksel eğitim kurumlarının çökertildiği bir dönemden geçiyoruz. İtibarsızlaşma ve sağlıkta şiddet bütün bunların sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bizim örgütümüz hem sokakta, hem alanda, hem de hastanelerde mücadeleyi sağlıyor” açıklamasını yaptı.

OHAL’de güvenlik soruşması nedeniyle ataması yapılmayan hekim Dr. Tahsin Çınar, Pınar Saip’ten sonra açıklamalarda bulundu. Çınar, “Gelecekte bizleri neler beklediğine dair baskı, istibdat, sağlıkta dönüşüm, geleceksizleşme ve kariyer odaklı eğitim gibi birçok sorunumuz var. Hekimlik izole bir alan olarak kendi kurtuluşunu sağlayamaz, bunu kurtulması için toplumun kurtulması gerekiyor” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber