Hafriyat kamyonları 38 kişinin ölümüne neden oldu: AKP iktidarının rant hırsı halkın canına kast ediyor
07.12.2017 07:47 GÜNCEL
Hafriyat kamyonları sebebiyle hayatını kaybedenleri Meclis gündemine taşıyan CHP’li Adıgüzel, sadece İstanbul’da son 20 ayda 38 kişinin hafriyat kamyonları nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hafriyat kamyonları sebebiyle hayatını kaybedenleri andı. Yalnızca İstanbul’da son 20 ayda 38 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Adıgüzel, “Yitip giden onca cana rağmen, gerekli tedbirler alınmıyor, sorumlular cezalandırılmıyor” diye konuştu.

‘Sorumlu iktidardır, AKP’li yöneticilerdir’
“AKP’nin durmak bilmeyen rant ve talan hırsı, artık vatandaşlarımızın sağlığına ve canına kast eden boyutlara ulaşmıştır” diyen CHP’li Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Başta koca bir şantiyeye dönüşen İstanbul olmak üzere, son birkaç yılda hafriyat kamyonlarının estirdiği terör onlarca insanımızın hayatına mal olmuş, ailelerinin hayatlarını bir anlamda cehenneme çevirmiştir. Bu cinayetlerin sorumlusu, Kentsel Dönüşüm Yasası’nın rant yasasına dönüşmesine göz yuman ve deprem toplanma alanlarını müteahhitlere peşkeş çeken AKP iktidarıdır. Bu cinayetlerin sorumlusu, dikey yapılaşmadan şikâyet edip timsah gözyaşları dökerken ve İstanbul’da ihanet itirafları yaparken gördüğümüz AKP yöneticileridir.”

‘Daha kaç can vereceğiz?’
Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda 2016’da hafriyat kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin davasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) üst düzey 8 çalışanı hakkında soruşturma izni verilmediğine dikkat çeken Adıgüzel, “İstanbul’un göbeğinde gencecik bir insanın daha cenazesi kalkmadan, ona çarpan kamyon şoförü serbest bırakıldı. Davaya ilişkin iddianame ancak 17 ay sonra tamamlanabildi; ancak İdil’in yaşamını yitirdiği yerde yayaların can güvenliği için alması gereken tedbirleri almadığı için sorumlu bulunan İBB yöneticilerine yargılama izni dahi çıkmadı. Önlem almadığınız hafriyat terörüne daha kaç canımızı vereceğiz?” dedi.

‘Ranta hizmet ediyorsanız...’
Hafriyat kamyonunun altında kalarak hayatını kaybeden 22 yaşındaki Özge Kandemir’i de hatırlatan Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özge’nin daha cenazesi kalkmadan tam kusurlu bulunan hafriyat şoförü, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Eğer Türkiye’de gazeteciyseniz, muhalifseniz, fikirlerinizden ötürü aylarca, yıllarca tutuklu kalabilirsiniz ancak hükümetin bitmek tükenmek bilmeyen rant hırsına hizmet ediyorsanız İBB yöneticisi de olsanız, hafriyat kamyonu şoförü de olsanız korunursunuz, kollanırsınız, tutuksuz yargılanırsınız, hatta gerekirse yargılamaya gerek bile duyulmaz.”