Anasayfa KÜLTÜR SANAT Haftanın komedi filmleri

Haftanın komedi filmleri

Bu da nereden çıktı: Usturupsuz komedi

Bu da Nereden Çıktı – Why Him? filmi tam anlamıyla histerik bir komedi. Film aldığı reytinginin yani kabaca 17 yaş sınırının tüm avantajlarından faydalanıyor ve esprilerini en acımasız seviyede kullanıyor. Seth Rogen tarzı komedi anlayışını, yani ahmak, şaşkın ve kafası güzel komediyi, siz de seviyorsanız bu film tam size göre. Yok eğer sevmiyorsanız Jonah Hillin kaleminden çıkan ve James Franco’nun oynadığı bu komediyi pek beğenmeyebilirsiniz.

Eski yeni çatışması

haftanin-komedi-filmleri-236580-1.

Ned (Cranston) eşi ve küçük oğlu ile Michigan’da yaşayan, yerel matbaa şirketi olan gayet muhafazakâr bir aile babasıdır. Stanford Üniversitesi’nde okuyan kızı Stephanie (Zoey Deutch) ailesini eksantrik sevgilisi Laird (James Franco)ile tanıştırmak ve Noel’i hep beraber geçirmek üzere Kaliforniya’ya çağırır. Baba ve damat adayı çatışması pek yeni bir hikaye değil. Ancak sosyal filtresi olmayan, aklından geçeni söyleyen, erken yaşta Silikon Vadisi’nde mega zengin olmuş, dövmeli, patavatsız girişimci ile Michiganlı muhafazakâr ve küçük yerli işletmesi iflasın eşiğinde olan baba çatışması işi çok daha modern ve bir anlamda da politik bir çatışma içine sokuyor. Filmde en çok hoşuma giden de zaten filmin verdiği politik mesaj oldu; yeni jenerasyonun eski jenerasyonla aralarında bir köprü kurması ve birbirlerini ötelemeden yardımlaşmaya açık olmaları gerektiği.

Hızlı final

Dramatik rollerle hatırladığımız Breaking Bad’in yıldızı Bryan Cranston bu filmde bir harika. Unutmamalı ki kendisi kariyerine komedi ile başlamış. Yani bu filmle kendi özüne dönmüş diyebiliriz. Filmde bulunduğu tüm sahnelerde parlıyor. James Franco komedisine ise zaten alışığızdır ama bu filmde kendisi gerçekten çok eğlenmiş gözüküyordu. Filmin sonunda karakterlerin yaşadığı ani değişim ve Laird ile Stephanie’nin neden birlikte olduklarını anlayabileceğimiz sahne eksikliği filmin eksileri diyebilirim. Filmin korkmadan daha karanlıklara sürüklenmesini isterdim ama nedense ani bir dönüşle adeta korkmuşçasına hızlı bir mutlu sona ulaşıyor. Bu mutlu sonu da hakederek kazanılmış bir dönüşüm ile gösteremiyor. Üstüne üstlük bir de kendi kararlarını veren bağımsız kadın sosyal mesajını dayatmaya kalkışıyor. Tüm bu eksikliklerine rağmen Why Him? senenin en sevdiğim komedi filmlerinden ikincisi oldu. İlki ne derseniz, elbette ki bir Seth Rogen filmi…

***

Olanlar Oldu: Usturuplu komedi

haftanin-komedi-filmleri-236581-1.

Ata Demirer komedisi ile BKM komedi anlayışı birbiri ile iyi anlaşıyorlar. Bunun son örneği yeni filmi ‘Olanlar Oldu’da kendisini gösteriyor. Ünlü oyuncu Tyler Perry yöntemini kullanarak çoklu rollerle karşımızda. Kendisini hem kaptan Zafer hem de onun annesi Döndü karakterlerinde izliyoruz. Yani Ata Demirer’siz bir sahne filmde neredeyse yok. Bu aslında iyi bir şey çünkü yerli komedilerde hikâye anlamında bir beklentim hiç kalmadı o yüzden Ata Demirer’in komik bir sahnesini yakalayıp gülme şansım böylece daha yükselmiş oluyor.

Şarapçılara saygıyla

Açık söylemek gerekirse filmde pek gülmedim, güldüğüm çoğu sahne ise Döndü karakterinin bulunduğu sahnelerdi. Ata Demirer’in kendi gerçek karakterine çok yakın olarak yarattığını düşündüğüm Zafer karakteri ile film sadece komedi filmi olmaktan çıkıp dram tonu ağır basan bir filme de dönüşüyor. Ve bu komedi ve dram arası gelgitler biraz yorucu. Filmin en sevdiğim yanı şarapçı güzellemeleri eşliğinde Ege’de geçiyor olması. Ve her şeyin tatlı bir kucaklaşma ile hallediliyor olması. Saç baş yolduğumuz bu coğrafyada nefes aldırdı. Ata Demirer’in usturuplu, kaliteli, avama kaçmayan, ahlaksızlıktan prim sağlamayan filmlerinin hepsini diğer tüm yerli komedilere tercih ederim.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,355AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Putin’in uçuş eğitimi aldığı pilot helikopter kazasında hayatını kaybetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yıllar önce Sibirya planörlerine gökyüzünde ultralight motorlu...

“Fenerbahçe’den Frey’i kiralamak istiyoruz”

Çaykur Rizespor Teknik Direktörü İsmail Kartal, Fenerbahçe’den Michael Frey ve Barış Alıcı’yı kiralık...

Meclis’teki 15 Temmuz oturumunda tartışma

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 15 Temmuz özel oturumu açıldı. 

İmamoğlu: Suç duyurusunda bulunacağım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz anmasının ardından gazetecilerin gündeme...

Ovacık’ta hayvan otlatılan yaylada patlama: 1 çocuk hayatını kaybetti

Dersim'in Ovacık ilçesinde 2 çocuğun hayvan otlattığı yaylada bilinmeyen nedenle patlama meydana...

Mogherini: Çavuşoğlu ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini konuştuk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek temsilcisi ve...

“Erdoğan muhalif medyayı neden davet etmedi?”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı gazete...

Tarihi medrese duvarına ‘çikolata markası’ yazan gence para cezası

Sivas'ta tarihi Şifaiye Medresesi'nin duvarına çeşitli yazılar yazdığı iddiasıyla gözaltına alınan S.T.'ye...

Merkez Bankası’na yeni atanan Murat Uysal açıklama yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına getirilen Murat Uysal, yeni açıklamalarda bulundu....

İzmir’de gece yolcularının sayısı artıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk 100 gün projeleri arasında hayata...

Sonraki haber