Hak-sız insan? Meşru düzen?

İllegal insan olur mu?

Gayri-yasal insan olur mu?

Sadece Almanya’da “illegal” göçmenlerin sayısı bir buçuk mlyon olarak tahmin ediliyor. Avrupa Birliği’nde bu sayının 4,5 ila 8 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. ABD’de resmi belgelerde 12 milyon insandan söz ediliyor. Afrika’nın, Asya’nın, Latin Amerika’nın ulusal devlet sınırları içerisinde yaşayan “illegal” insanları da bu sayılara kattığımızda, insanlığın giderek artan sayıda bir bölümünün illegalleştirilen koşullarda yaşamaya mahkum edildiğini görüyoruz.

“İllegal” insan, bulunduğu ulus-devlet sınırları içerisinde yasal bir statüye sahip olamayanlara yine bu ulus-devlet rejimleri tarafından yakıştırılan adlandırma. Vatandaşlık bağına veya göçmen / yabancı / mülteci olarak oturma hakkına sahip olmayan insanları kriminalize eden, onları gayri-yasal ilan ederek güvenlik önlemleri nesnesi haline getirmek isteyen bir kavram.

Yasalın meşru sayıldığı/sanıldığı koşullarda, insanı yasadışılaştırarak gayri-meşrulaştıran dünya  ulus-devletler rejiminin yeni köleleri “illegaller”.  Yasal işçilerin giderek yoksullaştığı Batı Avrupa’nın merkezlerinde vahşi kapitalizm süreçlerinin en ucuz emek güçleri.

İnsan hak-sız olur mu?

Hak talep etmesi mümkün olmayan, çünkü yasal hukuk tarafından hak-sızlaştırılan çıplak insan “illegal”. Vücudu var, kendi yok, emeği var, ismi yok, ürünü var, oyu ve sözü yok, gölgesi var, sesi yok… Kapitalist dünyanın gölge insanı. Kalabalıktan kaçan, her an keşfedilip sınırdışı edilmekten korkan, çalışkan, ama ürkek, sürekli kontrol-özkontrol altında, sürekli iş peşinde, sürekli uyanık, mümkün olduğunca dikkat çekmemeye özen gösteren bir insan. Dikkat ekonomisinin terörü altında sürekli dikkat çekmeye çalışan kapitalist dünya öznesinin tersi: özlemi sürekli ve mutlak gölgeye. Hayali gölgesiz bir dünyaya yönelik.

Metanın her türlüsüne sonsuz hareket özgürlüğü tanımak için ulusal devlet sınırı tanımayan sermaye düzeninde hareket özgürlüğü olmayan insan. Kendisine karşı sınırlarda dikilen militarize edilmiş duvarları ve görülmeyen surları her türlü tehlikeyi göze alarak aşan, hareket özgürlüğünü her güvenlik önlemine karşı yeni buluş ve yollarla korumaya çalışan insan. “İllegal” ilan edildiği ülkelere gelinceye kadar yolda, denizde, gemide, sınırda onlarca benzerini kaybeden, yaralı-acılı insan. İnsandışılaşan düzenin trajedisinin sınır tanımayan isimsiz özgürlükçü kahramanı…

Hukuk dışılaştırılan insan, hak-sız ilan edilip gayri-meşru sayılıyor. İnsan, gayri-meşru olur mu?

Haksız düzen, hak-sız insan üretiyor. Yasal düzene sığmıyor artık insan!

Burda insan!

Orda düzen!

BİZİ TAKİP EDİN

360,157BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,974AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL