alpertasbeyoglu

Hakem şansı

Futbol hakemlerinin saha performanslarını Uluslararası Oyun Kuralları ile Futbol Müsabaka Talimatı çerçevesinde değerlendirerek, onlara not veren Gözlemciler maç öncesi soyunma odasından çıkıp, protokol tribününde yerini alırken trioya “Allah hakem şansı” versin diyerek ayrılır. Bu temenni hakemler üzerinde olumlu etki de yapar. Nasıl bir futbolcu yada o’nun takımının şans faktörüne ihtiyacı varsa bu zor ve kritik görevinde pozisyon ile enstantanelere bağımlı olan hakem de, o şansa, diğer bir ifade tarzı ile işlerin yolunda gitmesine gereksinim duyar. Bu girişten sonra gelelim bizim Mustafa Çul-cu’nun Merkez Hakem Kurulu’na.


Özellikle ligin ikinci yarısında Allah sadece sahada maçı yönetenlere değil, aynı zamanda masa başında hakem tayinlerini yapanlara da “atama şansı” verdi.


Çulcu’nun en büyük avantajı hakemliği bıraktıktan sonra hiç ara vermeden MHK’nın başına geçmesiydi. Yıllarca beraber düdük çaldığı arkadaşlarının gösterebileceği performansı en iyi o biliyordu. İnanmadıklarını kızağa çekti, itimat ettikleriyle yoluna devam etti. Çok dar bir hakem kadrosuyla çalışmak zorunda kaldı. Kimi zaman riskli tayinler yaptı, bazen de tam isabet kaydetti. Son 90 dakikaya kadar çözülemeyen şampiyonluk, UEFA’ya katılma ve ligte kalma mücadelelerinde düdüğü hep bilinen isimlere verdi.


O hakemler her hafta görev yapa yapa yorgun düştü, psikolojik açıdan yıprandı. Zor maçlarda baskıyı kaldırırken erozyona uğrayan Çulcu’nun prensleri ne Mustafa’yı ne de onun MHK’sını hiç ama hiç sıkıntıya sokmadı. Teşbihte hata olmaz. Hakemlerin inanarak başarılı maçlar yönetmelerini Galatasaraylı futbolcuların şampiyonluk yolunda verdiği onur savaşı ile eşdeğer tutuyorum.


Konumuz hakemlik olduğuna göre, devam edelim… Mustafa Çulcu ve MHK üyelerini şimdi daha da zorlu bir süreç bekliyor. Klasman tespit ve değerlendirmelerinde objektif değer yargılarından ayrılmama zorunluluğu olan MHK, önümüzdeki sezon geniş yelpazedeki hakem portföyü ile çalışmalıdır. Hakem atamalarında çok seçenekli olmak futbolun tüm unsurlarını rahatlatacaktır. Bu yıl Çul-cu’nun görev verdiği hakemler “testiyi kırmadan suyu getirdiler” ama, müsabakaların sonuçları her zaman böylesine adaletle tecelli bulmaz. Ayrıca Selçuk DerelPyi atadığınız gibi bir sezon içinde 7 Fenerbahçe maçına kimse “onay” vermez.


Türk Futbol Hakemliğini kişilerin tekelinden kurtararak kurumsallaştırdığınız takdirde elinizi sıkarız.

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,758TakipçiTakip Et
7,819AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL