HAKİM’in hayvan ölümleri sorularına şaşırtıcı cevap
25.03.2017 16:06 GÜNCEL

HABER MERKEZİ

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), günlerce sokağa çıkma yasağı altında tutulan Mardin'in Kuruköy Köyü'nde yaşanan hayvan ölümlerinin aydınlatılması için kurumlara gönderdiği sorulara şaşırtıcı cevaplar aldı. Kurumlardan gelen cevapta Kuruköy'de hiçbir insan ve hayvanın zarar görmediği iddia edildi. HAKİM bu iddiaya cevap vererek, fotoğraflarla belgeli olan hayvan ölümlerini tekrar hatırlattı.

HAKİM’in sorularına yanıt veren Nusaybin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kuruköy’de çekilen ve çok sayıda hayvan cesedi olduğunu gösteren fotoğrafların, düşük doğum yapan hayvanların yavrularına ait olduğunu öne sürdü. HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner ise fotoğrafların sadece yavru hayvanlara ait olmadığını, yetişkin hayvanların da yaşamını yitirdiğini hatırlatarak “Biz bu ölümlerin tamamına 'şüpheli ölüm' olarak yaklaşıyoruz. Aldığımız cevaplardan tatmin olmadık. Verilen cevaplarda, asıl aydınlatılmasını talep ettiğimiz konulara dair detaylı bir açıklama yok. Abluka sırasında tüm canlıların ihtiyaçlarının karşılandığı ifade ediliyor ancak fotoğraflar tam tersini söylüyor. Fotoğraflarda neden o kadar hayvan cesedi var, neden o kadar hayvan bir anda düşük yapmış? Bu soruların ve diğer sorularımızın cevaplarını hâlâ merak ediyoruz, konunun TBMM gündemine taşınmasını sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Mardin İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nün ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün ise yasal süre geçmesine rağmen sorulan sorulara hâlâ cevap vermediği belirtildi.