Anasayfa ÖZEL Haksız fiyat artışı değil enflasyon

Haksız fiyat artışı değil enflasyon

Enflasyonun sorumluluğunu üstlenmeyen AKP, sorumlu arıyor. Erdoğan’ın marketleri hedef almasının ardından marketlerde patlıcan ve biber satışı durdu. İktisatçılar, çiftçiler ve esnaf şaşkın

AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın marketlere gözdağı vermesinin ardından marketlerde patlıcan ve sivri biber gibi ürünlerin raftan kaldırılma kararı alındı. İstanbul Meyve Sebze Esnaf Odası Genel Başkanı Sinan Çınar, sebze ve meyve ürünlerine yönelik getirilen kısıtlamayı doğruladı. BirGün’e konuşan Çınar, kısıtlamanın yalnızca patlıcan, dolmalık ve sivri biber olmak üzere üçt üründe yapılacağını aktardı. Çınar yaptığı açıklamada, “Yerli üretim olarak nitelendirdiğimiz ürünlerin tohumlarını ithal etmemiz sebebiyle fiyat artışının önüne geçilemiyor. Domates, patlıcan, dolmalık ve sivri biberin marketlerden çekme talebimiz havalar ısınına kadar… Bu ürünler dışında herhangi bir ürün kaldırılmayacak. Perşembe günü yapılacak olan toplantıda isteğimiz ihracata kota getirilmesi” dedi.Erdoğan geçtiğimiz hafta “Faiz, enflasyon düşerken marketlerde hala sebze ve meyve fiyatları düşmedi. Bu marketlerde, benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabı da sorma görevi bizimdir ve sorarız…” demişti.

Haksız Fiyat Artışı

Tarımda yıllardır uygulanan kısa vadeli ve günü kurtarmayı amaçlayan politikalar çıkmaza girdi. AKP, gıda enflasyonu konusunda sorumluluk almazken suçu meyve ve sebzeleri satanlara yıkmaya çalışıyor. Öyle ki son günlerde Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği bir uygulama iktisatçılarda şaşkınlık yarattı. Bakanlığın uygulamasının adı Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması. Buna göre uygulamayı telefonlarına indiren yurttaşlar haksız fiyat artışı olduğunu düşündükleri ürünlerin etiket fotoğrafını çekip uygulamaya yüklüyor. Fotoğrafı gören Ticaret Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu ürünü satanlar hakkında inceleme başlatıyor. Ancak haksız fiyat artışının neye göre tespit edildiği ise merak konusu oldu. Haksız fiyat artışlarını tespit etmeye yönelik faaliyetlerini sürdüren HFA Mobil uygulaması 56 bin kullanıcı tarafından cihazlara indirilirken, tüketicilerden bugüne kadar 7 bin 348 başvuru geldi. Başvuruların yaklaşık yüzde 55’ini gıda ürünlerindeki fiyat artışlarına ilişkin bildirimler oluştururken, bu ürünleri yüzde 10 ile temizlik, yüzde 9 ile bebek ürünleri takip etti. Uygulamanın piyasa koşulları içindeki tuhaflığını ve marketlerde satışı durdurulan ürünlerin akıbetini iktisatçı Ali Rıza Güngen ile konuştuk.

sorumluluk almak istemiyorLAR

Ali Rıza Güngen

İktisatçı Güngen, marketlerde patlıcan ve biber satışının durdurulmasında temel nedenin marketlerin hedefe konması olduğunu ifade etti. Güngen “marketler hedefe konduğunda orada bir geri çekilme ve böylece tekrar pazarlık masasına oturma durumu ortaya çıkıyor. Patlıcanın fiyatı 12-13 liraya çıkmışken bunun sorumlusu olarak görünmektense satmıyorum kardeşim o halde demek market için de daha makul çözüm oluyor. Verilecek rasyonel tepki bu koşullar altında bu rejim altında başka bir şey değil maalesef” dedi.

Ayrıca “Yapıyı değiştirmeden sadece tüketiciye gelen kısımda bir baskı yaratarak sorun ancak çok kısa süreyle çözülebilir “diyen Güngen, geçtiğimiz aylarda da denetim uygulamalarının bir işe yaramadığını kaydetti. Güngen’i doğrulayan bir açıklamada Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan’dan geldi. Akcan “Patlıcan ve biberin kilosu halde bile 9-10 TL’ye ulaştı. Bu şartlarda markette 20 TL’ye satılması lazım. Kimse böyle bir risk almak istemiyor” dedi.

Gıdada ithalat arttıkça yerli üretici üretimden vazgeçiyor.

Sorun üreticinin üretmemesi

Gıda mallarında fiyat artışları gözlendikçe hükümetin gümrük kotalarını ve vergilerini düşürerek yurtiçine ithal ürün getirmesinin temel sorun olduğunu vurgulayan Güngen “ maliyetini kurtaramayan üretici üretmekten vazgeçiyor, böylece ithalatı kolaylaştırılan ürünler bir sonraki dönemde bulunamıyor” dedi. Sürecin bu şekilde bir kısır döngüye evrildiğini söyleyen Güngen gıdada dışa bağımlığın derinleştiğini vurguladı.

***

Sadece ocak ayında yüzde 85 artış

Birleşik Kamu-İş, hazırladığı “Halkın Enflasyonu araştırması Ocak 2019” raporunu yayımladı. Raporda, gıda fiyatlarında patlama yaşandığı belirtildi.Rapora göre, Ocak ayında bir önceki aya göre gıda fiyatlarında yüzde 14.75 oranında artış yaşandı. Gıda harcamalarındaki yıllık artışın ise yüzde 55.3’e ulaştığı kaydedildi. Raporda ayrıca, “Gıda harcamalarında Ocak ayında yaşanan yükselişte sebze fiyatlarında yaşanan yüzde 84,3 ve meyve fiyatlarında gözlenen yüzde 25,3 gibi yüksek oranlı artışlar belirleyici oldu” tespiti yapıldı. Öte yandan Birleşik Kamu- İş’in raporuna göre sebzelerde yıllık fiyat artışı yüzde 230,7 olarak gerçekleşti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber