Anasayfa GÜNCEL "Halk şifayı hastanede değil Meclis koridorlarında arıyor"

“Halk şifayı hastanede değil Meclis koridorlarında arıyor”

CHP Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tutdere, halkın şifayı hastanede değil, Meclis koridorlarında aradığını söyledi.

CHP Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tutdere, özelleştirilen sağlık sistemiyle birlikte, herkesi “tanıdık doktor” aradığı belirtti. Kimsenin sisteme güvenmediğini belirten Tundere, halkın şifayı hastanede değil, Meclis koridorlarında aradığını vurguladı.

14 Mart Tıp Bayramı’nın 100 yılına ilişkin açıklama yapan CHP Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, “Zor şartlarda, zor koşullarda çalışan, hastalarımıza şifa dağıtan, bizleri iyi eden doktorlar ve sağlık çalışanlarımızın bayramını en candan duygularımızla kutlarız. Mecliste ve hukuki alanda onların sesi olup, adaletsiz koşullarının düzeltilmesi, halkımızın sosyal devletin sağlaması gereken parasız, güvenceli sağlık sistemine kavuşması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP’li Tutdere, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

DOKTORLAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI

  • Kamu-özel ortaklığı yöntemiyle yaptırılan şehir hastaneleri piyasa için yeni olanaklar sağlarken, yurttaşı ikinci plana itiyor. Sağlık hizmetleri halka kâr elde etmek için sunuluyor. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yürürlüğe konmasıyla sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve iş yükü artmaya devam ediyor. Şehir Hastanelerinde yönetimde şirketlerin de sözü geçiyor, bu durum hasta bakımını etkiliyor. Bu hastanelerin mimarisi uygun yapılmadığı için ilişkili olması gereken bölümler, birbirinden uzak koridorlara yerleştirildi. Bu da yerinde ve zamanında müdahale edilmesini önleyip, hastaların can kaybı sayısını artırabilir. Şehir Hastanelerinin tasarımı yataklı tedavi hizmetlerine uygun değil.

AKP İLE “TANIDIK DOKTOR” DÖNEMİ BAŞLADI

  • Özelleştirilen sağlık sistemi ile birlikte halk “tanıdık doktor” arar hale gelmiş durumda. Gün geçmiyor ki TBMM’deki çalışma odalarımızda halkımız bir sağlık sorunuyla ilgili olarak arayıp bizden yardım istemesin. İnsanlar hastanelerden randevu alamıyor, ilgilenecek doktor bulamıyor ya da şifa ararken ciddi paralar ödemek zorunda bırakılıyor. AKP halkı ‘kendine mecbur’ bırakıyor. Halbuki şifa aranacak yer meclis koridorları değil, hastaneler olmalı, insanlarımız şifayı güvendikleri doktorlarda bulabilmeli.

SARAYIN UÇAK FİLOSU, HALKIN UÇAK AMBULANSINA KARŞI

  • Sağlık Bakanlığı’nın yüzde 28,7 artırılarak kabul edilen 2019 bütçesinde 81 milyonluk Türkiye için 4 uçak ambulans ve 19 helikopterden oluşan hava filosuna yeni bir alım yapılmazken, yalnızca Cumhurbaşkanlığı’na ait hava filosundaki araç sayısı 16.

HASTANENİN YAPIMI 2019 BÜTÇESİNDE 1 YIL ERTELENDİ

  • 615 bin 76 kişinin yaşadığı Adıyaman’da hastalar sabahın ilk ışıklarıyla ildeki tek hastaneden sıra almak için kuyruklarda beklemeye başlıyor.
  • Adıyaman’da 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte, Devlet Hastanesi yıkıldı. Böylece tüm şehir için sadece bir tane tam kapsamlı hastane kaldı. Örneğin Merkez ilçesinde, 80 bin 829 kadın hasta için toplamda 10 Kadın Doğum Uzmanı doktor düşüyor. Samsat, Gerger, Sincik, Çelikhan, Tut ilçelerinde kadın doğum uzmanı bulunmazken, Besni’deki 3 doktora 18 bin 192, Gölbaşı’nda tek doktora 12 bin 111, Kâhta’da ise 4 doktora toplamda 30 bin 929 hasta düşüyor.
  • Bize her seçim döneminde vaat edilen 300 Yataklı Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bitişi bu sene de 1 yıl ötelenerek 2020’den 2021’e alındı. Geçen yıl başlamış olması gereken inşaat henüz başlamadan bütçesi bir anda neredeyse 2 katına çıkarıldı. İnşaatı başlamayan hastanenin bütçesi nereye, kimlere harcanıyor? 
  • Hastane yatırımı geçtiğimiz dönem Bakanlar ve siyasiler tarafından özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde dile getirilmişti. Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin yapılmasıyla birlikte, bölgenin dev bir sağlık kampüsüne dönüşeceği ve bir Şehir Hastanesi statüsü kazanacağı belirtiliyor ama maalesef icraat yok.

CHP’li Tutdere açıklamasını, “Bu tabloya karşı, birlikte mücadele ettiğimiz doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımızın bayramını bir kez daha kutluyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

SON HABERLER

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...

ÇHD’li avukatlardan yandaş Sabah gazetesi hakkında suç duyurusu

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, yandaş Sabah gazetesinin...

Akdeniz Bölgesi için fırtına uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nde yarın geceden pazartesi günü sabah saatlerine kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...

‘İzmir İnsan Haklarının Başkenti’ vizyon belgesi açıklandı

İzmir Barosu'nun hazırladığı "Yerelden İnsan Hakları Temelli Kalkınma Modeli" başlıklı İzmir İnsan...

Japonya’da kadın doktor adaylarından üniversiteye cinsiyet ayrımcılığı davası

Japonya'da 33 kadın, üniversitenin kendi düzenlediği giriş sınavlarında notlarının erkek adaylar lehine...

İDO seferlerine ‘Cumhur İttifakı mitingi’ ayarı

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), Cumhur İttifakı’nın 24 Mart 2019 Pazar...

Asya Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

2019 Asya Film Festivali Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Alper Taş: Kritik nokta seçime katılım

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Taksim Hill Hotel’de gazetecilerle bir...