Anasayfa GÜNCEL "Halk şifayı hastanede değil Meclis koridorlarında arıyor"

“Halk şifayı hastanede değil Meclis koridorlarında arıyor”

CHP Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tutdere, halkın şifayı hastanede değil, Meclis koridorlarında aradığını söyledi.

CHP Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tutdere, özelleştirilen sağlık sistemiyle birlikte, herkesi “tanıdık doktor” aradığı belirtti. Kimsenin sisteme güvenmediğini belirten Tundere, halkın şifayı hastanede değil, Meclis koridorlarında aradığını vurguladı.

14 Mart Tıp Bayramı’nın 100 yılına ilişkin açıklama yapan CHP Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, “Zor şartlarda, zor koşullarda çalışan, hastalarımıza şifa dağıtan, bizleri iyi eden doktorlar ve sağlık çalışanlarımızın bayramını en candan duygularımızla kutlarız. Mecliste ve hukuki alanda onların sesi olup, adaletsiz koşullarının düzeltilmesi, halkımızın sosyal devletin sağlaması gereken parasız, güvenceli sağlık sistemine kavuşması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP’li Tutdere, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

DOKTORLAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI

  • Kamu-özel ortaklığı yöntemiyle yaptırılan şehir hastaneleri piyasa için yeni olanaklar sağlarken, yurttaşı ikinci plana itiyor. Sağlık hizmetleri halka kâr elde etmek için sunuluyor. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yürürlüğe konmasıyla sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve iş yükü artmaya devam ediyor. Şehir Hastanelerinde yönetimde şirketlerin de sözü geçiyor, bu durum hasta bakımını etkiliyor. Bu hastanelerin mimarisi uygun yapılmadığı için ilişkili olması gereken bölümler, birbirinden uzak koridorlara yerleştirildi. Bu da yerinde ve zamanında müdahale edilmesini önleyip, hastaların can kaybı sayısını artırabilir. Şehir Hastanelerinin tasarımı yataklı tedavi hizmetlerine uygun değil.

AKP İLE “TANIDIK DOKTOR” DÖNEMİ BAŞLADI

  • Özelleştirilen sağlık sistemi ile birlikte halk “tanıdık doktor” arar hale gelmiş durumda. Gün geçmiyor ki TBMM’deki çalışma odalarımızda halkımız bir sağlık sorunuyla ilgili olarak arayıp bizden yardım istemesin. İnsanlar hastanelerden randevu alamıyor, ilgilenecek doktor bulamıyor ya da şifa ararken ciddi paralar ödemek zorunda bırakılıyor. AKP halkı ‘kendine mecbur’ bırakıyor. Halbuki şifa aranacak yer meclis koridorları değil, hastaneler olmalı, insanlarımız şifayı güvendikleri doktorlarda bulabilmeli.

SARAYIN UÇAK FİLOSU, HALKIN UÇAK AMBULANSINA KARŞI

  • Sağlık Bakanlığı’nın yüzde 28,7 artırılarak kabul edilen 2019 bütçesinde 81 milyonluk Türkiye için 4 uçak ambulans ve 19 helikopterden oluşan hava filosuna yeni bir alım yapılmazken, yalnızca Cumhurbaşkanlığı’na ait hava filosundaki araç sayısı 16.

HASTANENİN YAPIMI 2019 BÜTÇESİNDE 1 YIL ERTELENDİ

  • 615 bin 76 kişinin yaşadığı Adıyaman’da hastalar sabahın ilk ışıklarıyla ildeki tek hastaneden sıra almak için kuyruklarda beklemeye başlıyor.
  • Adıyaman’da 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte, Devlet Hastanesi yıkıldı. Böylece tüm şehir için sadece bir tane tam kapsamlı hastane kaldı. Örneğin Merkez ilçesinde, 80 bin 829 kadın hasta için toplamda 10 Kadın Doğum Uzmanı doktor düşüyor. Samsat, Gerger, Sincik, Çelikhan, Tut ilçelerinde kadın doğum uzmanı bulunmazken, Besni’deki 3 doktora 18 bin 192, Gölbaşı’nda tek doktora 12 bin 111, Kâhta’da ise 4 doktora toplamda 30 bin 929 hasta düşüyor.
  • Bize her seçim döneminde vaat edilen 300 Yataklı Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bitişi bu sene de 1 yıl ötelenerek 2020’den 2021’e alındı. Geçen yıl başlamış olması gereken inşaat henüz başlamadan bütçesi bir anda neredeyse 2 katına çıkarıldı. İnşaatı başlamayan hastanenin bütçesi nereye, kimlere harcanıyor? 
  • Hastane yatırımı geçtiğimiz dönem Bakanlar ve siyasiler tarafından özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde dile getirilmişti. Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin yapılmasıyla birlikte, bölgenin dev bir sağlık kampüsüne dönüşeceği ve bir Şehir Hastanesi statüsü kazanacağı belirtiliyor ama maalesef icraat yok.

CHP’li Tutdere açıklamasını, “Bu tabloya karşı, birlikte mücadele ettiğimiz doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımızın bayramını bir kez daha kutluyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,698AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Polis saldırısıyla bebeğini kaybeden E.Ö’ye 17 bin tazminat

Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde rektörlerle yaptğı görüşmeyi protesto...

Alkollü tank sürücüsünü polis durdurdu

Polonya’da alkol alan bir grup adam tank ile kasaba sokaklarında tur attı....

BM raporu: Kaşıkçı yargısız infazla öldürüldü, sorumlu Suudi Arabistan

BM Raportörü Callamard, açıkladığı Kaşıkçı Raporu'nda, "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu...

Rize’de sel alarmı

Rize Valiliği, kent genelinde kuvvetli sağanak beklendiğini duyurarak, sel ve heyelanlara karşı...

Arda Turan – Berkay Şahin davası 11 Eylül’e ertelendi

Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin davada...

3 kişinin hayatını kaybettiği felakete Pakdemirli’den yorum: En nihayetinde bu işler Allah’ın işi

Trabzon Araklı'da şiddetli yağış sonrası bir HES duvarının patlaması sonucu 3 kişinin...

CHP’li Erdoğdu’dan Moody’s değerlendirmesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Türkiye'de artık geldiğimiz noktada yapılması gereken boşu...

İGC Basın Akademisi törenle açıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İGC tarafından uygulanan Basın Özgürlüğü için Örgütlü...

Tunç Soyer, ‘Ege’nin başkanı seçildi

Ege Belediyeler Birliği 2019 Yılı Olağan Mayıs Dönemi Toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi...

Dünyada 70 milyon insan yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), "dünyada geçen yıl zorla yerlerinden edilenlerin...

Sonraki haber