-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Halkın iradesine saygı duyun

Halkın iradesine saygı duyun

HDP Diyarbakır belediye başkanları mazbatalar için Seçim Kurulu’na başvurdu. Eşbaşkan Alökmen, “Halkın iradesine saygı bekliyoruz” dedi

HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Adnan Selçuk Mızraklı ile Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar belediye başkanlıklarına seçilenler, mazbatalarını almak için İl Seçim Kurulu’na dilekçe verdi. Başkanlar adına açıklamada bulunan Mızraklı, mazbatalarını alıp göreve başlamak istediklerini söyledi.

Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde yeni dönemde Eş Başkan olarak görev yapacak Hülya Alökmen ise BirGün’e konuştu. Kayyum dönemine ilişkin usulsüzlük iddialarının üzerine gideceklerini söyleyen Alökmen, “Mazbatamızı aldıktan sonra kamuyu zarara uğratanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yaptıkları yanlarına kar kalmayacak” ifadelerini kullandı.

“Bizi zor ve sıkıntılı bir dönem bekliyor” diyen Alökmen, AKP’nin seçim sonuçlarına itiraz etmesi nedeniyle henüz mazbatayı alamadıklarını belirtti. İl Seçim Kurulu’na dilekçe vererek mazbatayı talep ettiklerini ifade eden Alökmen, “Geçersiz oyları da saysalar seçimi açık ara fark ile kazandık” dedi.

İlginizi çekebilir:  KESK: Seçilen başkanların mazbatasını verin

EVRAKLAR TAŞINIYOR

Belediyeden evrak taşındığına ilişkin duyumlar aldıklarını belirten Alökmen, “Belediyeye ait taşınmazların devredildiğine ilişkin de bilgiler alıyoruz. Kayyum döneminin büyük borçları olduğu, belediye kaynaklarının yandaşlara dağıtıldığı da biliniyor” diye konuştu.

Hülya Alökmen

Seçildikten sonra Eş Başkan Selçuk Mızraklı ve kendisi hakkında “terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiası ile soruşturma açıldığını bildiren Alökmen, seçim çalışmaları sürecinde adım adım takip edildiklerini, görüştükleri herkesin kayıt altına alındığını söyledi.

Mazbataların geciktirilmesini ve haklarında soruşturma açılmasını halkın iradesine “saygısızlık” olarak niteleyen Alökmen, “Sandıktan çıkan iradeye saygı gösterilmeli” dedi. Diyarbakır halkının tekrar kayyum atanmasına ilişkin kaygı duyduğunun da altını çizen Alökmen, “İlk günden bu yana iktidar bu kaygıyı büyüttü.

Seçim sürecini yürütürken halkın sandık başına gitmesinde de bu kaygı öne çıktı. Bizler merkezi iktidarın sandıktan çıkan iradeye saygı göstermesi gerektiğini anlattık” dedi.

Eş Başkan Alökmen, kayyum döneminde kapatılan derneklerin yeniden açılması için çalışmalara başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

- Reklam -

SON HABERLER

İsrafın bedeli 2 milyon lira 127 bin lira

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda yapılan değişiklik için 2 milyon 127 bin 725...

Dolar/TL’de sert yükseliş: 5,85’i gördü

Dolar/TL kuru güne sert yükselişle başladı. Saat 11.00 sıralarında kur 5,85 sınırını...

Çanakkale’de ağaç katliamı

Çanakkale’de Milli Savunma Bakanlığı’ndan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen eski askeri hastanesi...

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Başakşehir’ açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, FOX TV'de, İsmail Küçükkaya'nın sunduğu...

Tepkilere rağmen orkinos çiftliği için toplantı kararı

İzmir’in Urla ilçesi Demircili Mahallesi'nde kurulmak istenen orkinos çiftliği için verilen ÇED...

Sözcü davasında mütalaa: Gazetecilere 10 yıla kadar hapis istemi

Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ve çalışanlarının 'FETÖ’den yargılandığı davada savcı...

Ardanuç’ta mücadele sonuç verdi

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Aydın deresi üzerine yapılmak istenen “7-8 HES” projesi için...

Ayşe öğretmen cezaevinde!

Diyarbakır'dan üç yıl önce telefonla katıldığı televizyon programındaki konuşmasında, 'örgüt propagandası' yaptığı...

Sanatçılardan Ekrem İmamoğlu’na kutlama mesajları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP ile MHP'nin itiraz ve engellemelerine...

Büyük barajlara teşvik kıyağı

Yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) rüzgar, güneş, hidroelektrik, biyokütle ve jeotermal...

Sonraki haber