Anasayfa SAĞLIK Halkın sağlığı için halkın yanındayız

Halkın sağlığı için halkın yanındayız

BURCU CANSU

Ankara Tabip Odası’nın Genel Kurulu, 7-8 Nisan’da yapılacak. İyi hekimlik değerlerini savunan “Çağdaş Hekimler”, sol görüşlü Dr. Necdet Güçlü’nün katili olduğu gerekçesiyle 24 yıl ceza alan Dr. İbrahim Doğan’ın Onur Kurulu adayı olduğu “Türk Hekimleri Birliği” ve ulusalcıların desteklediği “Hekimiz Biz”grubuna karşı yarışacak.


“Çağdaş Hekimler Grubu”ndan yeniden aday olan Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut, BirGün’ün sorularını yanıtladı.

Seçimlere ilişkin çalışma sürecinizi anlatır mısınız?
Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) isminin de siyasi polemik konusu yapıldığı bu dönemde, meslektaşlarımız bizlere büyük destek verdi. Meslek birliğimizin adına, odalarımıza ve meslek onurumuza, iyi hekimlik değerlerimize sahip çıkma bilinci galip geldi. Hekimlerimizin yüzde 80’ini bizzat ziyaret ettik, broşürlerimizi ve çalışma programızı paylaştık. 6 Nisan akşamına kadar çalışmalarımız devam edecek. 7 Nisan’da çalışma raporlarımız mali raporumuz genel kurulumuza sunulacak. 8 Nisan tarihinde ise sandık başında meslek odamızın kaderini belirleyeceğiz.

AKP’nin muhalif meslek odalarını hedef göstermesi ile hükümete yakın gruplar da harekete geçti. AKP açısından meslek örgütlerini önemli kılan nedir?
AKP 2019 başkanlık seçimlerine giderken kendisi için dikensiz gül bahçesi istiyor. Meslek örgütlerinin sessiz kalmasını ve hiçbir sorunu dile getirmesini istemiyor. TTB Şehir Hastaneleriyle ve diğer yanlış sağlık politikalarıyla ilgili on milyarlarca dolarlık vurgunu deşifre etti. Sağlık alanındaki yağma ve talanın boyutlarını ortaya koydu. Sömürücü, asalak bir oligarşi, emek, demokrasi ve barış söylemini işitmek istemiyor. Yanıtlarını alacaklar.

ATO’nun OHAL sürecinde seçimlere gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
OHAL sürecinde, bırakınız bir meslek odası seçimini, referandumlar, seçimler yapıldı. OHAL koşullarında seçimlerde hedef gösterilerek, iktidarın yelini yelkenlerine alanlarla yarışıyoruz. Egemenlerin omuzları üzerinde yükseleceklerini umanlar, dönüp tarihe bir baksınlar. Bugüne kadar tek kullanımlık kaç grup çöpe atılmıştır. Belirleyici olansa hekimlerin sağduyulu bilinçli seçimleri olacaktır.

AKP’nin TTB’ye yönelik saldırıları malum. Bu dönemde TTB’ye düşen görev ve sorumluklardan bahseder misiniz?
TTB bilimin ve bilginin yanında olmaya devam edecektir. Cehaletin bilime galip geldiği dünya tarihinde vaki değildir. Biz TTB ve üyeleri olarak, tıbbiyeli olarak görevimiz ve tarihi sorumluluğumuz Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti ilelebet muhafaza etmektir. İstedikleri kadar algı yönetimi yapabilirler, basın dünyasını, finans dünyasını ve toplumun her alanını kuşatabilirler, biz gerçekleri ve mesleğimizin gerektirdiğini söylemekten korkmayız. Bizler TTB olarak her daim halkın sağlığı için halkın yanında oluruz.

***

Aday cinayettten hükümlü

3 Nisan 1970’te, Hacettepe Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve asteğmen Dr. Necdet Güçlü’nün öldürülmesinden dolayı 24 yıl hapis cezasına çarptırılan dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. İbrahim Doğan, AKP ve MHP’nin desteklediği “Türk Hekimleri Birliği” isimli listeden Ankara Tabip Odası Onur Kurulu üyeliği için aday gösterildi.

Ankara’da 13 Nisan 1970’te aralarında daha sonra Sağlık Bakanı olan MHP’li Osman Durmuş’un da bulunduğu 12 ülkücü ile Hacettepe Üniversitesi’nin Sıhhiye’deki merkez binasını bastı. Baskında Hacettepe Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve asteğmen Dr. Necdet Güçlü öldürüldü. Cinayette kullanılan silahın sahibi olduğu belirlenen İbrahim Doğan, Ankara Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı ve adam öldürmekten hüküm giydi. 4 yıl süreyle cezaevinde yattıktan sonra, 1974 affında serbest kalan Doğan, Tıp Fakültesi’ne döndü ve mezun oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Hem yalnız hem çaresiz: Bahtsız kaleciler

Geçen yazıda büyük umutlarla transfer edilmiş, sonrasında hüsranları yaşamış, yaşatmış golcüleri yazmıştım. Atamayanları bir...

Önce insan vardı

Önce doğa vardı. Canlı cansız bu âlemde yaşardı. Sonra 200-300 bin yıl...

Kapitalizm ve emperyalizm

Yunanistan’da Syriza’nın seçim yenilgisini ve Türkiye’nin S-400 füzesavar sistemi satın alması konularını...

Hain FETÖ Darbesi ve siyasiler!

Bir ilkokul öğrencisine sorulan bir soruya verdiği yanıt epey zamandır Sosyal Medyada...

Erdoğan savunma oynayamaz

AKP, kurulduğu günden bu yana gündemi, doğrultuyu belirleyen; kendi dışındaki tüm siyasal...

Nobel olmadı S-400 alalım

Cumhurbaşkanı pazar günü seçtiği yazar ve gazetecilerle bir araya geldi. 11:00’de başlayan görüşme...

Bir mozaik toplaşması

Geçen yıl Moda, Kayıkhane’deki konser haberini alınca ne kadar sevinmiştim. 1980 ve 90’ların...

Ne Rus ne ABD silahı!

Siyasal İslamcılar bir kez daha yanlış politikalarla neden oldukları krizi “milli beka”...

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Sonraki haber