Hamaney'den İran ordusuna: Düşmanı korkutup kaçırın
09.09.2018 21:21 DÜNYA

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, orduya "güçlerini olabildiğince artırıp ülkenin düşmanlarını korkutarak kaçırmaları ve geriletmeleri" çağrısında bulundu.

Reuters'ın haberine göre Hamaney, "İran ve İran halkı Amerika'ya direniş göstermiş ve bir ülkenin, zorbaların tehditlerinden korkmadığı ve kendi imkan ve kabiliyetlerine güvendiği zaman, süper güçleri de geriletip mağlup edebileceğini kanıtlamıştır" ifadelerini kullandı.

Pazar günü Hamaney'in resmi internet sitesinde yayımlanan açıklama, Kuzey Irak'taki İranlı Kürt muhaliflere yönelik saldırıdan bir gün sonra geldi.

İran Devrim Muhafızları (IRGC), Irak Kürdistan Özerk Bölgesi'nin başkenti Erbil'e yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Köysancak'a düzenlenen saldırıyı üstlendi.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan bölgedeki hastane yetkilisi, İran Kürdistan Demokrat Partisi'nden 11 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. IRGC karadan karaya füzelerle "teröristlerin karargâhını" hedef aldıklarını açıkladı. BBC İzleme Servisi, Irak Dışişleri Bakanlığı'nın İran'ın saldırısını kınadığını aktardı.

Tahran İran Kürdistanı Demokrat Partisi'ni "terör örgütü" olarak görüyor.

Cumartesi günü de İran'ın Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi'yi idam ettiği, avukatlarınca doğrulanmıştı. Penahi hakkındaki infaz kararının durdurulması için çok sayıda uluslararası kampanya yürütülüyordu.

23 yaşındaki Penahi, Haziran 2017'de tutuklanmış ve Ocak 2018'de de "devlete karşı silahlı ayaklanma" suçlamasından suçlu bulunarak idama mahkum edilmişti. Penahi ile beraber iki Kürt aktivist daha infaz edildi.